Reklama

Reklama

Francja i Malta przyjmą po 50 migrantów z 450-osobowej grupy

Francja i Malta przyjmą po 50 migrantów z 450-osobowej grupy, która na pokładzie kutra przypłynęła z Libii i dotarła w rejon Sycylii. O porozumieniu z obu krajami poinformował w sobotę wieczorem premier Włoch Giuseppe Conte.

Po całodniowych rozmowach z przywódcami krajów UE i wystosowaniu listu do nich oraz do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, premier Włoch napisał na portalu społecznościowym: "Francja i Malta wezmą po 50 osób z 450 migrantów przejętych przez dwa okręty".

"Wkrótce napłyną zgłoszenia od innych krajów europejskich. To pierwszy ważny rezultat uzyskany dzisiaj, po dniu rozmów telefonicznych, jakie przeprowadziłem ze wszystkimi 27 liderami europejskimi" - oświadczył szef włoskiego rządu. Następnie dodał: "Nareszcie Włochy zostały wysłuchane".

Reklama

Zaostrzona polityka migracyjna nowego rządu

Zaostrzając politykę migracyjną, nowy rząd Włoch odstąpił od dotychczasowej praktyki, zgodnie z którą wszyscy migranci zabierani z pontonów i łodzi oraz ratowani rozbitkowie byli przewożeni wyłącznie do portów w tym kraju. Zostały one zamknięte dla statków organizacji pozarządowych ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym, a także dla innych jednostek patrolujących ten akwen. 

Władze w Rzymie żądają, aby migranci byli kierowani także do innych europejskich portów.

List z klauzulą "pilne"

W sobotę Conte wystosował list do unijnych przywódców, mający klauzulę "pilny". W liście, który następnie sam opublikował, położył nacisk na to, że wydarzenia na Morzu Śródziemnym wymagają "bezzwłocznej" reakcji zgodnie z postanowieniami ostatniego szczytu UE na temat migracji.

"W tych godzinach Włochy stoją w obliczu kolejnej kryzysowej sytuacji" - oświadczył premier, odnosząc się do impasu wokół 450 migrantów zabranych z kutra. Dwa okręty, które ich zabrały stoją na wodach w pobliżu brzegów Sycylii.

Conte wyjaśnił, że "po raz kolejny Włochy zrobiły to, co do nich należy, zapewniając ratunek i pomoc". Następnie zaapelował do przywódców państw UE o "jasny sygnał wspólnej odpowiedzialności za zarządzanie zjawiskiem migracji" i rozważenie możliwości przyjęcia części z 450 osób.

Władze Malty potwierdziły gotowość przyjęcia grupy migrantów. "Malta nie tylko prosi, ale także oferuje solidarność" - napisał na Twitterze premier Joseph Muscat.

Z Rzymu Sylwia Wysocka 

Czytaj również: Włoski rząd stawia ultimatum. List do Junckera i Tuska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy