Reklama

Reklama

Dalia Grybauskaite: Nie bójmy się uchodźców

Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy, zaapelowała w czwartek do Litwinów, by nie bali się uchodźców. Zgodnie z unijnym porozumieniem w ciągu najbliższych dwóch lat Litwa w ramach przesiedlenia przyjmie 325 uchodźców z Włoch i Grecji.

"Nie trzeba bać się tych ludzi, trzeba im pomóc, gdyż uciekają od wojny, prześladowań i głodu" - powiedziała prezydent w wywiadzie dla Litewskiego Radia, wskazując, że "dobrze zintegrowani z krajem zamieszkania obcokrajowcy przyniosą państwu korzyść".

W ocenie Grybauskaite, przyjęcie takiej liczby uchodźców jest dla Litwy wyzwaniem, ale - jak zaznaczyła - kraj ma doświadczenie w integracji uchodźców. Obecnie na Litwie mieszka ich 350.

Tymczasem przewodniczący współrządzącej Partii Pracy, europoseł Valentinas Mazuronis przekonuje, że Litwa nie jest gotowa na przyjęcie takiej liczby osób, uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu, i krytykuje proponowany przez Komisję Europejską sposób rozstrzygania problemu.

Reklama

"Podział uchodźców pomiędzy kraje członkowskie nie rozstrzygnie problemu, a stworzy jedynie zagrożenia dla państw przyjmujących" - uważa Mazuronis. Jego zdaniem, uwzględniając różnice językowe, kulturowe i religijne "integracja uchodźców jest praktycznie niemożliwa".

Mazuronis opowiada się za solidarnością, ale w rozstrzyganiu problemu, a nie jego skutków. Proponuje wzmocnienie ochrony granic UE, a także udzielenia pomocy państwom, z których uciekają ludzie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje