Reklama

Reklama

Chorwacja zniosła blokadę na granicy z Serbią

Chorwacja zniosła restrykcje wprowadzone na granicy z Serbią, polegające na niewpuszczaniu do kraju żadnych pojazdów z serbską rejestracją.

"Tak, granica jest otwarta dla całego ruchu" - powiedział Reutersowi przedstawiciel straży granicznej Bajakovo-Batrovci.

Chorwacja zablokowała przewozy towarowe z Serbii w poniedziałek rano. W odpowiedzi na kroki Zagrzebia Belgrad zakazał wjazdu ciężarówek z Chorwacji albo zarejestrowanych gdzie indziej, ale przewożących chorwackie towary. W końcu Chorwacja zamknęła swoją granicę dla wszystkich pojazdów z serbską rejestracją. Działania Zagrzebia były reakcją na kierowanie przez Belgrad na granicę chorwacką migrantów próbujących dostać się do Europy Zachodniej.

Reklama

Komisarz UE ds. polityki sąsiedzkiej Johannes Hahn wezwał w piątek Chorwację, która jest krajem członkowskim UE, do zniesienia restrykcji wprowadzonych na granicy z Serbią. Według KE działania te mogą być niezgodne z umową stowarzyszeniową UE-Serbia.

Od połowy września z Serbii przedostało się do należącej do UE Chorwacji ponad 30 tys. migrantów, w dużej części uchodźców wojennych z Syrii. Chorwacja oświadczyła, że nie daje sobie rady z napływem uciekinierów i wezwała Serbię, by kierowała ich również na Węgry i do Rumunii. Chorwacja 18 września zamknęła siedem z ośmiu przejść z Serbią, pozostawiając otwarte jedynie Bajakovo-Batrovci.

Szlakiem bałkańskim, przez Macedonię, przedostało się od początku roku ok. 160 tys. migrantów. Dalej zmierzali oni do Serbii, na Węgry i stamtąd do Europy Zachodniej. Do Macedonii migranci napływali z Grecji i w mniejszym stopniu - z Bułgarii. Od czasu, gdy Węgry wzniosły na swej granicy z Serbią 175-kilometrowe ogrodzenie, szlak migracji wiedzie przez Chorwację.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy