Reklama

Reklama

Bułgarskie MSW: Zmalała liczba zatrzymywanych nielegalnych migrantów

Ponad dwukrotnie zmniejszyła się liczba nielegalnych migrantów zatrzymywanych na bułgarskich granicach - zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z kraju - poinformował w sobotę resort spraw wewnętrznych Bułgarii. Z kolei bułgarska państwowa agencja do spraw uchodźców podała, że z przeznaczonych dla nich ośrodków wewnątrz kraju zniknęło 300 osób.

W mijającym tygodniu podczas nielegalnego przekraczania granic zatrzymano zaledwie 68 osób. Od początku roku przez bułgarskie granice przedostało się trzy tysiące nielegalnych migrantów.

Również w sobotę bułgarska państwowa agencja do spraw uchodźców poinformowała, że z przeznaczonych dla nich ośrodków wewnątrz kraju zniknęło 300 osób. Według danych tej agencji, w centrach tych wolnych nich jest ponad 75 proc. miejsc. Uchodźcy po rejestracji zatrzymują się tam zaledwie kilka dni i znikają, co oznacza, że przekraczają zachodnią granicę z Serbią, udając się dalej na Zachód.

Reklama

MSW informuje, że uchodźcy dostają się do Bułgarii głównie przez granicę z Turcją; jednak w piątek premier Bojko Borysow powiedział, że główna fala migrantów może przyjść z Grecji, gdzie w pobliżu granicy z Bułgarią koczuje kilka tysięcy migrantów.

Premier powołał się na służby specjalne, według których w ośrodkach w północnej Grecji do sforsowania granicy i przejścia przez Bułgarię, omijając zamkniętą dla nich Macedonię, przygotowują się duże, kilkusetosobowe grupy.

Borysow dodał, że Sofia gotowa jest w związku z tym zbudować lekkie ogrodzenie wzdłuż części ponad 400-kilometrowej granicy z Grecją.

Macedońskie władze dostarczyły władzom w Sofii mapy, które przekazują sobie uchodźcy w ośrodkach w Macedonii i Grecji; wyznaczone są na nich nowe trasy podróży przez Bułgarię.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy