Reklama

Reklama

Ban Ki-moon apeluje o wspólne działanie ws. imigrantów

Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ, wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia wspólnych politycznych działań w odpowiedzi na falę tysięcy nielegalnych imigrantów, przekraczających każdego dnia granice państw europejskich.

W jego ocenie, w obecnej sytuacji konieczne jest wspólne zwiększenie działań, aby zapobiec śmierci tysięcy imigrantów uciekających do Europy. Jak stwierdził, bez wspólnego wysiłku politycznego nie uniknie się "kryzysu solidarności".

"To jest ludzka tragedia, która wymaga zdecydowanej zbiorowej reakcji politycznej. To kryzys solidarności, nie kryzys liczb" - powiedział Ban Ki-moon.

SG ONZ wezwał władze państw do przestrzegania prawa międzynarodowego w sprawie wniosków o azyl. Jak zaznaczył, państwa zmagające się z falą uchodźców nie powinny zmuszać ludzi do powrotu do miejsc, z których uciekli przed prześladowaniami.

Reklama

"To nie jest tylko kwestia prawa międzynarodowego; jest to również nasz obowiązek jako istot ludzkich" - powiedział SG ONZ

Jak przyznał, jest "przerażony i zrozpaczony" ostatnimi przypadkami śmiertelnymi wśród uchodźców.

"Zdecydowana większość osób podejmujących te żmudne i niebezpieczne podróże jest uchodźcami, uciekającymi z miejsc takich jak Syria, Irak i Afganistan. Społeczność międzynarodowa musi również wykazać się większą determinację w rozwiązywaniu konfliktów i innych problemów, które nie pozostawiają ludziom wielkiego wyboru i zmuszają ich do ucieczki" - powiedział Ban Ki-moon.

Kraje Unii Europejskiej stoją w obliczu napływu imigrantów określanego jako najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają w rosnącej liczbie przez Morze Śródziemne i ostatnio przez Bałkany Zachodnie.

Według najnowszych danych, ogłoszonych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), ponad 300 tysięcy imigrantów i uchodźców przedostało się przez Morze Śródziemne od początku br. Około 200 tys. dotarło do Grecji, a 110 tys. do Włoch; ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.

Dla porównania, w całym 2014 roku unijną granicę nielegalnie przekroczyło 276 tys. osób, z czego ponad 220 tys. przypłynęło przez Morze Śródziemne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy