Reklama

Reklama

Antonio Guterres: Unijny plan relokacji uchodźców jest niewystarczający

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Antonio Guterres ocenił, że unijny plan relokacji 120 tys. uchodźców napływających do Europy nie jest wystarczający. Jego zdaniem należy ułatwić migrantom dotarcie do UE oraz usprawnić system ich rejestracji i kontroli.

Guterres docenia starania przywódców krajów UE, jednak uważa, że aby uporać się z kryzysem migracyjnym, należy zrobić więcej.

Komisarz nazwał przyjęty we wtorek przez unijnych szefów MSW plan "ograniczonym" w stosunku do potrzeb i apelował o sprawne uproszczenie regulacji prawnych, które miałoby ułatwić migrantom dotarcie do krajów UE. Podkreślił, że aby plan był skuteczny, należy go wprowadzić bezzwłocznie.

"Cała społeczność międzynarodowa powinna wdrożyć wyjątkowe środki, jakie stosowano przy okazji poprzednich kryzysów humanitarnych. Bez nich uchodźcy będą zmuszeni korzystać z usług przemytników", z którymi trudno będzie walczyć - ostrzegł Guterres, przypominając, że na Stary Kontynent napływa obecnie ok. 5 tys. uchodźców dziennie.

Reklama

Komisarz wyraził także zadowolenie z powodu decyzji unijnych przywódców o przekazaniu 1 miliarda euro na pomoc dla uchodźców syryjskich w rejonie Bliskiego Wschodu za pośrednictwem UNHCR i Światowego Programu Żywnościowego.

Jednocześnie Guterres przypomniał "28", że wznowione w niektórych krajach UE kontrole na granicach muszą być przeprowadzane zgodnie z prawem międzynarodowym i z poszanowaniem prawa do ubiegania się o azyl.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy