Reklama

Reklama

Szydło: Chcemy, żeby wracali do kraju

- Rząd chce, żeby Polacy będący na emigracji wracali do kraju - mówiła podczas trwającego w Krynicy Forum Ekonomicznego wicepremier Beata Szydło. - Mam nadzieję, że Polonia to widzi - dodała.

- Polacy przebywający na emigracji muszą mieć poczucie tego, że wracają do siebie, że będą mieć zapewnione bezpieczeństwo, pracę, mieszkanie, możliwości startu zawodowego; propozycje dla rodzin itd. - wymieniała premier Beata Szydło. 

Reklama

- Wcześniej w naszym kraju to były bariery nie do przebicia - dodała.

Wicepremier podkreślała również, że "wielką wartością, jest to, że w Polsce jest bezpiecznie i spokojnie". 

O tym, jak zachęcić Polaków na emigracji,  by wracali do kraju rozmawiano podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Co państwo może zaoferować powracającym, czym może ich przyciągnąć? Jak wspomóc powracających?  

- Brak mieszkań, brak pracy i brak stabilizacji - to powody, dla których młodzi ludzie emigrują. My nad tym wszystkim musimy zapanować - przekonywał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Wyliczał, że na przestrzeni ostatnich lat znacznie poprawiła się sytuacja na rynku pracy. - Kolejna sprawa to mieszkania. One będą - zapewniał Karczewski, odnosząc się do programu PiS "Mieszkanie plus".  

- Ale jest jeszcze jedna rzecz, nasz rząd zwrócił wiek emerytalny - mówił Karczewski i sugerował, że babcie i dziadkowie, którzy wcześniej przechodzą na emerytury, mogą pomóc w wychowaniu wnuków, co miałoby zachęcać młodych rodziców do powrotu z emigracji.

Minister edukacji Anna Zalewska przekonywała z kolei, że system szkolnictwa jest przygotowany na dwujęzyczne dzieci emigrantów wracających do kraju.

- Chcemy, by te dzieci natychmiast wchodziły w nasz system szkolnictwa, by to nie kończyło się porażką - mówiła.

Jak wymieniała, dzieci mogą więc liczyć na dodatkowe darmowe godziny z języka polskiego, a także z przedmiotów innych niż polski czy zdawać egzaminy - np. egzamin gimnazjalny, ósmoklasisty - na innych warunkach. 

- System szkolnictwa jest przygotowany logistycznie prawnie i finansowo na przyjęcie dzieci Polonii - zapewniała Zalewska. 

- Jednocześnie wzmocniliśmy ofertę Ośrodka Polskiej Edukacji za Granicą - wskazała, zwracając uwagę, że ważna jest dbałość o nauczanie języka ojczystego na emigracji. 

Emigracja w liczbach

Obecnie polepszenie sytuacji na rynku pracy powstrzymuje emigrację zarobkową. Coraz mniej Polaków deklaruje potrzebę wyjazdu w związku z brakiem pracy. Wciąż jednak głównym i stałym czynnikiem motywującym do emigracji są zarobki - wyższe za granicą niż w Polsce. Wśród dominujących powodów, skłaniających młodych ludzi do życia poza ojczyzną są także: wyższy standard życia oraz lepsze warunki socjalne. 

Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w końcu 2016 roku na emigracji przebywało ponad 2,5 mln Polaków. To o 4,7 procenta więcej niż rok wcześniej.

W Europie w 2016 roku przebywało około 2 214 tys. osób, przy czym zdecydowana większość - około 2 096 tys. - w krajach członkowskich UE. Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Wielkiej Brytanii (788 tys.), Niemczech (687 tys.), Holandii (116 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.). 

Z Krynicy Jolanta Kamińska 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama