Reklama

Reklama

Premier Litwy Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy

Premier Litwy Saulius Skvernelis otrzymał nagrodę Człowiek Roku XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nagrodę, przyznawaną osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej, wręczył premier Mateusz Morawiecki.

Wręczenie nagrody Człowiek Roku to punkt kulminacyjny Forum Ekonomicznego w Krynicy. 

Laureata nagrody wybierali członkowie kapituły, czyli rady programowej Forum Ekonomicznego, w tajnym głosowaniu. W skład kapituły wchodzi 36 osób. Zasiadają w niej politycy z różnych środowisk m.in. Piotr Gliński, Marek Kuchciński, Aleksander Kwaśniewski, Rafał Trzaskowski czy Władysław Kosiniak-Kamysz, publicyści, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i kościoła.

Zobacz pełny skład kapituły

Reklama

- To dla mnie ogromna radość, że nagrodę dostał mój przyjaciel - Saulius, który pisuje do mnie SMS-y po polsku - zdradził na początku swojego przemówienia Mateusz Morawiecki, który wręczał nagrodę premierowi Litwy.

- Dzięki Sauliusowi mosty pomiędzy polską a Litwą są coraz szersze i coraz bardziej stabilne - mówił premier. - Nasze wspólne sukcesy w wielu obszarach nie byłyby możliwe, gdyby nie osobiste zaangażowanie premiera Litwy - podkreślił Morawiecki, kończąc zdaniem po litewsku: "Nie zamieniaj dróg na ścieżki".

- Nasze drogi są coraz szersze i oby takie pozostały - powiedział szef polskiego rządu.

Premier Litwy Saulius Skvernelis po odebraniu nagrody oświadczył, że "jako szef rządu uczyni wszystko, żeby stosunki między Litwą i Polską były ciepłe, przyjazne, sąsiedzkie i strategiczne".

Nominowani

Tegorocznym faworytem do tytułu Człowieka Roku był premier Mateusz Morawiecki. Jednak jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", premier poprosił, by nie brać go pod uwagę przy głosowaniu. Zdaniem gazety, szef rządu poczuł się urażony tym, że nie otrzymał nagrody w ubiegłym roku. 

Wśród nominowanych do nagrody znaleźli się też prezydent Słupska Robert Biedroń, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, prezes PAH Janina Ochojska, były wicepremier oraz minister finansów Grzegorz Kołodko. 

Jeden z najpopularniejszych polityków w kraju

48-letni premier Litwy Saulius Skvernelis, urodzony w Kownie prawnik i policjant, jest jednym z najpopularniejszych polityków w kraju.

W rankingach popularności Skvernelis zajmuje czołowe miejsce - tuż po prezydent Dalii Grybauskaite, wyprzedzając przewodniczącego rządzącej partii LVŻS, posła Ramunasa Karbauskisa. Jest wymieniany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów w walce o stanowisko prezydenta Litwy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, chociaż nie ogłosił jeszcze swojej decyzji o ewentualnym udziale.

Saulius Skvernelis jest żonaty, ma córkę i syna. Jego hobby  to sport oraz praca w ogrodzie, interesuje się także historią. Zna język angielski, rosyjski i polski.

Poprzedni laureaci

W 2017 r. zwyciężczynią plebiscytu została ówczesna premier Beata Szydło. W 2016 r. tytuł Człowieka Roku przyznano premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi. W 2015 r. nagrodę dostał prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

Wśród laureatów są też: Janusz Lewandowski, Robert Fico, Bronisław Komorowski, Vladimir Filat, Jose Manuel Barroso, Jerzy Buzek, Donald Tusk, Vaclav Havel, Micheil Saakaszwili, Lech Wałęsa, Valdas Adamkus, Mikulas Dzurinda, Jan Paweł II, Aleksander Kwaśniewski, Wiktor Juszczenko i Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Interia z Krynicy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy