Reklama
Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Fakty dnia: 18 lutego 2016

Po tym, jak wdowa po generale Kiszczaku zaoferowała IPN sprzedaż dokumentów, dotyczących m.in. Lecha Wałęsy, nie cichną komentarze. Szef IPN Łukasz Kamiński powiedział dziś, że zabezpieczonych dokumentów wynika, że były prezydent Polski to TW "Bolek". Ale to nie koniec informacji na ten temat. Co jeszcze stało się w kraju? Czym żyje Europa i świat? Przedstawiamy wieczorne podsumowanie najważniejszych informacji.

Jakie jeszcze dokumenty kryje dom panstwa Kiszczaków?
Jakie jeszcze dokumenty kryje dom panstwa Kiszczaków?/Paweł Supernak (dom)/JOSE SIMAL (Wałęsa)/PAP/EPA

Co kryła szafa Czesława Kiszczaka. Dokumenty bada IPN

Lech Wałęsa to TW "Bolek" - wynika z dokumentów zabezpieczonych przez IPN. Poinformował o tym prezes Instytutu Łukasz Kamiński. Zobacz więcej tutaj.

IPN potwierdził, że wśród znalezionych dokumentów jest między innymi teczka pracy Tajnego Współpracownika SB ps. Bolek i odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy z SB podpisane nazwiskiem Lecha Wałęsy. 


Politycy, historycy, działacze opozycji, a także bliscy Lecha Wałęsy komentują informacje zawarte w teczkach Czesława Kiszczaka.

Zdaniem Janusza Korwin-Mikkego, lidera partii KORWiN i twórcy pierwszej po 1989 r. uchwały lustracyjnej, "to w fakcie, że Lech Wałęsa zaprzeczał agenturalnej przeszłości, a nie w samej współpracy z SB leży największe nieszczęście".

"Na mojego ojca zostało powiedziane już wszystko, ale mało tak naprawdę jest potwierdzonych informacji. Tato ma status pokrzywdzonego, był wyrok sądu lustracyjnego, a jednak nadal ludzie mówili swoje" - podkreśliła Anna Domińska, córka Lecha Wałęsy i jednocześnie szefowa jego gdańskiego biura. Więcej komentarzy znajdziesz pod tym linkiem.

Politycy PO i Nowoczesnej sceptycznie podchodzą do nowych dokumentów mających świadczyć o współpracy Lecha Wałęsy z SB - zobacz. Donald Tusk stwierdził, że "to odgrzewana sprawa, o której Lecha Wałęsa już mówił". (Przeczytaj więcej)


Dziś Lech Wałęsa przebywa w Wenezueli. Sprawę skomentował słowami: ""Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia". (Kliknij!)


Przeszukano także dom letniskowy Kiszczaków w Wiknie pod Nidzicą. Więcej na ten temat tutaj.

Donald Tusk
Donald Tusk /PAP/EPA

Donald Tusk ostrzega przed końcem Unii Europejskiej


- Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE może oznaczać początek końca Unii - ostrzegł w czwartek przed unijnym szczytem w sprawie warunków dalszego członkostwa tego kraju we Wspólnocie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.


W czwartek o godz. 17 w Brukseli rozpoczął się szczyt UE, na którym przywódcy mają uzgodnić porozumienie, aby zatrzymać Wielką Brytanię we Wspólnocie.

Tusk ma nadzieję, że do piątku po południu uda się rozwiązać wszystkie problemy i osiągnąć porozumienie 27 państw UE z Wielką Brytanią.


Projekt porozumienia zakłada ustępstwa dla Londynu w sprawie możliwości ograniczenia dostępu do niektórych zasiłków dla imigrantów z innych państw UE, relacji strefy euro z krajami bez wspólnej waluty, wzmocnienia roli parlamentów narodowych i konkurencyjności UE. Czytaj więcej TUTAJ.

Z kolei prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział wczoraj w Londynie: "W pełni rozumiemy (brytyjskie propozycje) (...), ale część z nich jest nie do zaakceptowania" (Kliknij!)

Kajetan P.
Kajetan P./Interia/Interpol/

Maltański sąd wydał zgodę na ekstradycję do Polski 27-letniego Kajetana P., podejrzanego o dokonanie brutalnego morderstwa na warszawskiej Woli. (Zobacz tutaj)

Czy mężczyzna przyznał się do zabójstwa? To, jakich informacji udzielał policjantom, nie ma żadnego znaczenia; znaczenie ma czynność przesłuchania przed prokuratorem" - wyjaśniał Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. (Kliknij!)

Kajetan P. został zatrzymany w środę w stolicy Malty La Valetcie. Zatrzymania dokonali lokalni policjanci przy asyście funkcjonariuszy z Zespołu Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i funkcjonariuszy CBŚP.


27-letni bibliotekarz jest podejrzany o zabójstwo młodej kobiety na początku lutego w Warszawie. Strażacy, wezwani do pożaru w mieszkaniu na Żoliborzu, znaleźli w nadpalonym worku ciało młodej kobiety. Było okaleczone, bez głowy. Głowę odnaleziono później w plecaku, w tym samym mieszkaniu. Z ustaleń prokuratury wynika, że mężczyzna zabił Katarzynę J. w mieszkaniu na Woli, a następnie przewiózł jej ciało do wynajmowanego przez siebie mieszkania na Żoliborzu.


Jak podaje "Fakt", Kajetana P. będzie bronił jeden z najlepszych stołecznych adwokatów Tadeusz Wolfowicz.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk/AFP

Na Ukrainie przestała istnieć koalicja rządowa. W czwartek opuściła ją partia Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego. Premier Arsenij Jaceniuk ocenił, że świadczy to o braku odpowiedzialności politycznej i zadeklarował, że gotów jest do rozmów o nowej koalicji.

"Samopomoc nie może być dłużej w sojuszu z siłami politycznymi, które stały się uczestnikami przewrotu oligarchicznego w parlamencie i dlatego podjęła decyzję o wyjściu z koalicji" - oświadczył szef frakcji parlamentarnej tego ugrupowania Ołeh Bereziuk.

Tymczasem szef niemieckiej dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier poinformował, że Międzynarodowa misja obserwacyjna OBWE na wschodzie Ukrainy zostanie przedłużona do marca 2018 roku.

Witold Waszczykowski i John Kerry
Witold Waszczykowski i John Kerry/PAP/EPA

Szef MSZ zakończył wizytę w USA

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zakończył dziś rano wizytę w Stanach Zjednoczonych.

Szef polskiej dyplomacji odleciał z Waszyngtonu z przekonaniem, że podczas szczytu NATO w Warszawie bezpieczeństwo naszego kraju zostanie wzmocnione.

Po spotkaniu z sekretarzem stanu Johnem Kerry, minister Witold Waszczykowski poinformował, że obawy Polski dotyczące bezpieczeństwa w naszej części Europy spotykają się z odpowiedzią Stanów Zjednoczonych. "Padła obietnica, że bezpieczeństwo Polski zostanie zrównane z poziomem bezpieczeństwa Europy zachodniej" - oświadczył minister. 



To odpowiedź na zamach?
To odpowiedź na zamach?/AFP

Turcja bombarduje Kurdów

Tureckie lotnictwo zbombardowało w środę wieczorem pozycje bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) na północy Iraku - poinformowały irackie media.


Nie wiadomo, czy naloty te miały związek ze środowym zamachem w stolicy Turcji, Ankarze, w którym zginęło co najmniej 28 osób, a ponad 60 zostało rannych. Samochód pułapka eksplodował w pobliżu wojskowych pojazdów czekających na czerwonym świetle.


Środowy zamach w Ankarze, w którym zginęło co najmniej 28 osób, przeprowadziła kurdyjska zbrojna milicja YPG we współpracy z bojownikami Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Dziewięć osób zatrzymano - poinformował w czwartek premier Turcji Ahmet Davutoglu. Kliknij!


Franciszek w Ciudad Juarez
Franciszek w Ciudad Juarez/GABRIEL BOUYS / AFP/AFP

Papież odprawił msze na granicy dwóch państw

"Nigdy więcej śmierci i wyzysku"- apelował papież Franciszek podczas mszy na zakończenie wizyty w Meksyku. Odprawił ją w Ciudad Juarez przy granicy z USA. Po obu jej stronach były tysiące ludzi. Po raz pierwszy papież odprawił mszę na granicy dwóch państw.

Franciszek zatrzymał się przy metalowej siatce granicznej, by oddać hołd wszystkim migrantom z Ameryki Łacińskiej, którzy zginęli podczas próby ucieczki.


We mszy uczestniczyły rodziny ofiar przemocy, wśród nich bliscy 43 zaginionych w 2014 roku studentów, zamordowanych prawdopodobnie przez gang narkotykowy.

Adam Bodnar
Adam Bodnar/Łukasz Szelemej/East News

Adam Bodnar zaskarżył do TK nowelizację przepisów o uprawnieniach służb

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, zaskarżył w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację przepisów o uprawnieniach służb w sprawach kontroli operacyjnej i pobierania danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych.

"Uważamy, że część rozwiązań (nowelizacji - red.) stanowi zagrożenie dla wolności osobistej i prawa do prywatności, i nie są one konieczne w demokratycznym państwie prawnym" - powiedział Bodnar podczas briefingu, na którym przedstawił swój wniosek do TK.

.
./PAP/EPA

Wojna w Syrii. Niepokojący raport Lekarzy bez Granic

Tylko w szpitalach prowadzonych w Syrii przez Lekarzy bez Granic (MsF) odnotowano w 2015 siedem tysięcy ofiar śmiertelnych i 155 tys. rannych - wynika z czwartkowego raportu organizacji.

Te placówki stanowią niewielką część szpitali i przychodni w Syrii.

Jak sprecyzowano, kobiety i dzieci stanowią między 30 a 40 proc. ofiar, co "sugeruje, że strefy zamieszkane przez cywilów stale były celem bombardowań lub ataków innego typu".





INTERIA.PL

Więcej na ten temat

Zobacz także