Reklama

Reklama

9 października 2018: Fakty dnia

Przedstawiamy wieczorne podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia w kraju i na świecie.

Ukraina: Eksplozja w składzie amunicji

Do eksplozji doszło wcześnie rano we wtorek w składzie amunicji położonym ok. 180 km na wschód od stolicy Ukrainy, Kijowa - poinformowało w oświadczeniu ministerstwo obrony. Z miejsca ewakuowano około dwanaście tysięcy mieszkańców z pobliskich terenów.

Eksplozje w składach amunicji w pobliżu Iczni to wynik pożaru, który wybuchł tam w godzinach nocnych. Jak podały media, w promieniu 20 kilometrów od miejsca wybuchu wstrzymano ruch pociągów i samochodów. Zamknięto też przestrzeń powietrzną w promieniu 30 kilometrów.

Więcej na ten temat


Reklama

Brytyjczycy zmienili zdanie. Chcą pozostania w UE

Gdyby Brytyjczycy ponownie mieli decydować o członkostwie w Unii Europejskiej, to prawdopodobnie opowiedzieliby się za pozostaniem we Wspólnocie - wynika z przeprowadzonej na zlecenie londyńskiej gazety "Evening Standard" analizy sondaży.

Firma YouGov przygotowała zestawienie blisko 150 sondaży czterech głównych ośrodków badania opinii publicznej. Wynika z niego, że zwolennicy zachowania członkostwa we Wspólnocie mają 4 pkt procentowe przewagi nad opowiadającymi się za wyjściem z niej. Badanie wykazuje, że opinia publiczna zmieniła zdanie w połowie ubiegłego roku, po pierwszych trudnościach w procesie negocjowania opuszczenia UE.

Więcej na ten temat

Kim Dzong Un zaprosił do Pjongjangu papieża Franciszka

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zaprosił do Pjongjangu papieża Franciszka - poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina. Zaproszenie ma zostać przekazane papieżowi w przyszłym tygodniu.

Władze w Pjongjangu, które jeszcze w ubiegłym roku oburzały społeczność międzynarodową próbami jądrowymi i rakietowymi, weszły ostatnio na drogę dyplomacji. Kim w tym roku trzykrotnie spotkał się z Munem, trzykrotnie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i raz - na historycznym szczycie w Singapurze - z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Obecnie trwają rozmowy na temat organizacji drugiego szczytu Trump-Kim. 

Więcej na ten temat

Reuters: Zatrzymano podejrzanego ws. morderstwa bułgarskiej dziennikarki

Bułgarska policja zatrzymała podejrzanego w związku z zabójstwem dziennikarki telewizyjnej Wiktorii Marinowej, której ciało znaleziono w parku w jej rodzinnym mieście Ruse nad Dunajem -  informuje agencja Reuters, powołując się na źródła rządowe związane ze śledztwem.

Wiktoria Marinowa była prowadzącą i dyrektor ds. administracyjnych regionalnej telewizji TWN. Jej ciało znaleziono w sobotę, natomiast identyfikację zakończono w nocy z soboty na niedzielę. 

Więcej na ten temat

RMF: Andrzej Duda wbrew polskim sądom i TSUE

W środę prezydent Andrzej Duda powoła kolejnych sędziów Sądu Najwyższego - ustalił nieoficjalnie dziennikarz RMF FM Tomasz Skory. Oznacza to m.in., że Duda postawi Trybunał Sprawiedliwości UE - który w najbliższych dniach ma podjąć decyzję ws. zamrożenia powołań sędziowskich w SN - przed faktem dokonanym.

Przyjęcie ślubowania od nowych sędziów SN będzie, po pierwsze, oznaczało złamanie tzw. zabezpieczeń nałożonych na procedurę powołania sędziów przez Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.

Więcej na ten temat

USA: Nikki Haley zrezygnowała ze stanowiska

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek, że ambasador USA przy ONZ Nikki Haley odejdzie z tego stanowiska z końcem roku. Na wspólnej z Haley konferencji w Białym Domu Trump przekazał, że sześć miesięcy temu ta poprosiła go o przerwę w pracy.

Trump ocenił, że dyplomatka wykonała "niesamowitą pracę". Wyraził nadzieję, że wróci do jego administracji w innej roli, zastrzegając, że decyzja o ewentualnym nowym stanowisku należeć będzie do niej. Nazwisko następcy Haley - według zapowiedzi prezydenta USA - ma być podane do wiadomości w ciągu dwóch lub trzech tygodni.

Więcej na ten temat

Pielęgniarki zakończą strajk? Jest porozumienie

Przedstawicielki protestujących pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu (woj. podkarpackie) podpisały we wtorek w siedzibie Ministerstwa Zdrowia porozumienie z dyrektorem placówki i marszałkiem województwa - podał resort.

Od 3 września w szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu trwał rotacyjny protest głodowy pielęgniarek, a od 20 września odbywał się jednocześnie protest absencyjny. Część pielęgniarek przebywała na zwolnieniach chorobowych. Protestujące żądały podwyżek.

Więcej na ten temat


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama