Reklama

Reklama

9 grudnia 2016: Fakty dnia

Spotkanie Viktora Orbana z Jarosławem Kaczyńskim w Krakowie, ciało Mariusza Handzlika w grobie Piotra Nurowskiego, burza wokół daty debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim oraz rosyjskie drony nad Polską. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia w Polsce i na świecie.Nieoficjalnie: Mariusz Handzlik w grobie Piotra Nurowskiego

W grobie Piotra Nurowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, pochowany był Mariusz Handzlik - podał w piątek portal wpolityce.pl. PAP potwierdziła tę informację w źródłach zbliżonych do sprawy.

To nie pierwsza taka sytuacja związana z pochówkiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Między czerwcem 2011 r. a listopadem 2012 r. ówczesna prokuratura wojskowa przeprowadziła dziewięć ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej - wykazały one złożenie ciał sześciu ofiar w niewłaściwych grobach. Medycy sądowi, którzy pracowali przy tych ekshumacjach, stwierdzili błędy w 90 proc. dokumentacji medycznej nadesłanej przez Rosję

Reklama

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

Wizyta Viktora Orbana w Polsce

Od czwartku w Krakowie przebywa Viktor Orban z dwudniową wizytą. W czwartek wieczorem spotkał się z premier Beatą Szydło. W piątek węgierski premier był w krakowskiej kurii z odchodzącym na emeryturę metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem. Wziął również udział w konferencji naukowej dedykowanej prof. Wacławowi Felczakowi - badaczowi dziejów Europy Centralnej, znawcy historii Węgier, gdzie wygłosił przemówienie. 

Następnie w restauracji przy ul. Kanoniczej spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Ich rozmowa trwała blisko trzy godziny i dotyczyła m.in. przyszłości Europy, kryzysu migracyjnego oraz kwestii gospodarczych.

Przeczytaj więcej: "Przyjaźń Kaczyńskiego i Orbana się pogłębia"

Burza wokół debaty w PE o Polsce

13 grudnia - 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego - w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat praworządności w Polsce. Inicjatorem byli europejscy liberałowie, czyli Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). Do frakcji należy między innymi Nowoczesna Ryszarda Petru. Szef Nowoczesnej zaprzeczył jednak, że to on stoi za inicjatywą dyskusji na forum Parlamentu Europejskiego.

"Nie jesteśmy w Parlamencie Europejskim, nie mamy europosłów. Rozumiem, że niektórym się wydaje, że jestem w stanie organizować debaty na poziomie europejskim, ale tak dobrze jeszcze nie jest. Nie zabiegałem o debatę" - oświadczył w piątek Petru.

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

Rosyjskie drony nad Polską

Szef MON Antoni Macierewicz potwierdził doniesienia "Rzeczpospolitej" na temat pojawiania się rosyjskich dronów nad Polską. Z informacji "Rz" wynika, że w tym roku doszło do czterech incydentów, a ostatni miał miejsce pod koniec listopada w pobliżu Gołdapi.

"Niestety trzeba powiedzieć z przykrością, że to nic nowego. To proces, który obserwujemy przez ostatni rok i rzeczywiście takie zagrożenia występują" - powiedział szef MON. Dodał, że drony są skutecznie monitorowane i eliminowane przez armię. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

Komisja Wenecka skrytykowała działania Turcji

Komisja Wenecka oceniła w piątek, że tureckie czystki obejmujące tysiące nauczycieli, policjantów czy żołnierzy są sprzeczne z prawem międzynarodowym i konstytucją kraju. Fala represji w Turcji rozpoczęła się po niedanej próbie przewrotu w lipcu.

"Posunięcia podjęte przez rząd wykraczają poza to, na co zezwala turecka konstytucja i międzynarodowe prawo" - podkreślił w oświadczeniu organ doradczy Rady Europy.

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne