Reklama

Reklama

8 grudnia 2016: Fakty dnia

Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń z kraju i świata.

Zmiana ciała jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w grobie jednej z ekshumowanych w ostatnim czasie osób znajduje się ciało innej ofiary katastrofy smoleńskiej - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. Według nieoficjalnych informacji, potwierdzonych przez PAP, chodzi o Piotra Nurowskiego, b. przewodniczącego Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

To nie pierwsza taka sytuacja związana z pochówkiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Między czerwcem 2011 r. a listopadem 2012 r. ówczesna prokuratura wojskowa przeprowadziła dziewięć ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej - wykazały one złożenie ciał sześciu ofiar w niewłaściwych grobach

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Abp Jędraszewski nowym metropolitą  krakowskim

Reklama

Pochodzący z Poznania arcybiskup Marek Jędraszewski, dotychczasowy arcybiskup łódzki, zastąpi kardynała Stanisława Dziwisza na stanowisku metropolity krakowskiego - poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Ojciec Święty Franciszek "przyjął rezygnację księdza kardynała Stanisława Dziwisza z posługi arcybiskupa metropolity krakowskiego" i "mianował arcybiskupem metropolitą krakowskim księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, dotychczasowego metropolitę łódzkiego".

Równocześnie - jak podaje Archidiecezja Krakowska - papież zlecił kardynałowi Dziwiszowi posługę biskupa w charakterze Administratora Apostolskiego Archidiecezji Krakowskiej do czasu kanonicznego objęcia urzędu biskupa diecezjalnego przez następcę.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Sąd odrzucił

wniosek prezesa TK

Warszawski sąd odrzucił wnioski prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego o nakazanie w trybie cywilnym "powstrzymania się od wykonywania czynności sędziego TK" trzem sędziom, których Rzepliński nie dopuszcza do orzekania. Jednym z pozwanych był prezydent Andrzej Duda.
Więcej na ten temat czytaj tutaj

13 grudnia w ponad 70 miastach Strajk ObywatelskiW ponad 70 miastach w Polsce i na świecie 13 grudnia ma się odbyć Strajk Obywatelski - poinformował na czwartkowym briefingu w Gdańsku inicjator akcji, koordynator KOD na Pomorzu Radomir Szumełda. "Dziś na godz. 11 na mapie Polski mamy zarejestrowanych 57 miast a na mapie świata - 14"- powiedział. "Dobijemy pewnie do setki, jeśli chodzi o liczbę zgromadzeń i to jest piękne, że ludzie nie są obojętni" - dodał.

Manifestacje mają się odbyć m.in. w Berlinie, Brukseli, Londynie, Wiedniu, Chicago, Los Angeles i Nowym Jorku.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Tragiczny bilans działań wojennych w Donbasie

Niemal 10 tysięcy zabitych i ponad 20 tysięcy rannych - taki jest bilans ponad 2 lat działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła raport dotyczący sytuacji w Donbasie.

Według raportu ONZ od początku kwietnia 2014 roku w Donbasie zginęło 9 758 osób. W wyniku działań wojennych rany odniosło 22 tysiące 779 osób. Bilans dotyczy zarówno ludności cywilnej, jak i ukraińskich żołnierzy i uczestników separatystycznych formacji zbrojnych. Przy czym liczba cywilów stanowi ponad 2000 ofiar.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Seremet przed komisją śledczą Amber Gold

"Istotą nieudolności" śledztwa ws. Amber Gold w Prokuraturze Rejonowej w Gdańsku-Wrzeszczu było to, że nie było nad nim należytego, właściwego nadzoru - ocenił b. prokurator generalny Andrzej Seremet, który w czwartek zeznaje przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold. "Premier Donald Tusk był "mocno poirytowany" na spotkaniu w 2012 r. w sprawie Amber Gold, krytycznie wyrażał się o działalności służb, w tym także prokuratury" - zeznał Andrzej Seremet.

Jak jednocześnie przypomniał na początku zeznań w ramach tzw. swobodnej wypowiedzi, ówczesny regulamin wewnętrznego funkcjonowania prokuratury de facto zakazywał prokuratorowi generalnemu obejmowania nadzorem innych postępowań niż te, które toczyły się w prokuraturze apelacyjnej.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Lipiński za wypowiedzeniem konwencji demokratycznej

Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania Adam Lipiński w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" opowiedział się za wypowiedzeniem tzw. konwencji antyprzemocowej. "Aby wypowiedzieć konwencję, trzeba wykazać się dużymi zdolnościami politycznymi. Mam nadzieję, że będzie nas na to stać" - dodał pełnomocnik ds. równego traktowania.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2015 roku.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Akcja Piotrowicze


Nowoczesna rusza z internetową akcja #Piotrowicze. Celem jest pokazanie działaczy PZPR w szeregach PiS i obnażenie hipokryzji tej partii - zapowiedział w czwartek rzecznik Nowoczesnej Paweł Rabiej.

"Chcemy zdemaskować tę hipokryzję, której głównym uosobieniem jest prokurator Stanisław Piotrowicz"  - podkreślił Rabiej. Poseł PiS Stanisław Piotrowicz jest szefem sejmowej komisji sprawiedliwości; był sprawozdawcą przy projektach ws. zmian w TK.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Storpedują wybór Donalda Trumpa

Grupa amerykańskich elektorów, którzy 19 grudnia będą formalnie głosować na prezydenta Stanów Zjednoczonych, stara się storpedować wybór Donalda Trumpa. Buntownicy apelują do swoich kolegów, by zamiast na miliardera oddali głos na alternatywnego kandydata. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest jednak minimalne.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy