Reklama

Reklama

6 sierpnia 2018: Fakty dnia

Przedstawiamy wieczorne podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia w kraju i na świecie.

Eksplozja w pobliżu lotniska w Bolonii we Włoszech

Na węźle łączącym autostrady A14 oraz A1 w Bolonii na północy Włoch doszło do wypadku z udziałem ciężarówki przewożącej materiały palne. W wyniku zdarzenia miała miejsce "potężna eksplozja".

Reklama

Włoska agencja Ansa poinformowała o dwóch ofiarach śmiertelnych i 55 rannych, z czego 14 jest w ciężkim stanie. Bilans ofiar może wzrosnąć.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

KRS nie zastosuje się do postanowień SN

W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała, że nie zastosuje się do postanowień SN o wstrzymaniu wykonalności uchwał Rady o negatywnym zaopiniowaniu oświadczeń o woli dalszego orzekania przez troje sędziów SN.

Wstrzymanie wykonalności uchwał, jak podało KRS, jest niemożliwe, ponieważ opinie Rady zostały już przesłane do Kancelarii Prezydenta.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Pytanie prejudycjalne wysłane do TSUE

Sąd Najwyższy wysłał dzisiaj pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pytania SN dotyczą zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

Czytaj więcej na ten temat czytaj tutaj

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości nowym odznaczeniem państwowym

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek w Muzeum Narodowym w Krakowie ustawę o Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Nowe odznaczenie państwowe ma być nadawane żyjącym obywatelom w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021 w dowód wdzięczności oraz jako wyraz szacunku dla osób, które "położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu".

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Polscy strażacy wrócili ze Szwecji

Polscy strażacy, którzy przez dwa tygodnie gasili rozległe pożary lasów w Szwecji, powrócili w poniedziałek rano do kraju.

Witając strażaków w Świnoujściu, premier Mateusz Morawiecki podziękował im za ich wyjątkową pracę.

"Jesteśmy niebywale dumni z waszej pracy; z tego, że potwierdziliście naszą narodową specjalność jaką jest solidarność, solidarność z innymi w trudnych momentach. Kiedy jechaliście do Szwecji to nasze serca drżały z obawy, ale drżały też z dumy, bo wiedzieliśmy, że staniecie na wysokości zadania. I oczywiście stanęliście" - mówił.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Trzęsienie ziemi w Indonezji. Co najmniej 91 ofiar

W wyniku silnego trzęsienia ziemi, które w niedzielę nawiedziło indonezyjską wyspę Lombok, zginęło co najmniej 91 osób, a setki zostało rannych. Bilans ofiar może wzrosnąć.

Więcej na ten temat czytaj tutaj 

Tysiące osób zostało ewakuowanych. Wśród uwięzionych na wyspie są także Polacy. Więcej tutaj

Kraków: Wiceprezydent Krakowa odwołana

Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju, została odwołana ze stanowiska.

Koterbie zarzuca się "niedopuszczalny konflikt interesów" przy realizacji programu "Mieszkanie plus", który zakłada budowę ponad tysiąca mieszkań na wynajem na krakowskim osiedlu Kliny.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. protestów przed Sejmem

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez policjantów podczas lipcowych demonstracji przed Sejmem przeciwko zmianom w ustawie o Sądzie Najwyższym. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła Nowoczesna.

Czytaj więcej na ten temat czytaj tutaj

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej policjantów, którzy zabezpieczali lipcowe protesty przed Sejmem przedstawiono czterem osobom. Grozi im do trzech lat więzienia.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Kolejna dymisja w greckim rządzie

Jannis Kapakis, pełniący funkcję szefa greckiej obrony cywilnej, podał się w poniedziałek do dymisji. Decyzja spowodowana była tragicznymi w skutkach pożarami, które w lipcu trawiły Attykę. W ich wyniku zginęło co najmniej 91 osób.

To kolejna dymisja w greckim rządzie związana z pożarami. Wcześniej do dymisji podał się minister ds. porządku publicznego Nikos Toskas. W niedzielę odwołano szefa policji oraz straży pożarnej.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Przesłuchanie Joachima Brudzińskiego ws. Stanisława Gawłowskiego

Szef MSWiA Joachim Brudziński został w poniedziałek w szczecińskiej delegaturze Prokuratury Krajowej przesłuchany w charakterze świadka w związku ze śledztwem w tzw. "aferze melioracyjnej".

Pięć zarzutów, w tym trzy korupcyjne, usłyszał w niej poseł PO Stanisław Gawłowski, były wiceminister środowiska za czasów PO-PSL.

Czytaj więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje