Reklama

Reklama

6 listopada 2017: Fakty dnia

Afera finansowa w Wielkiej Brytanii, kontrowersje po wypowiedzi niemieckiej szefowej MON i wyjaśnieniach attache wojskowego, śmierć Romana Bratnego i olbrzymia przewaga PiS według najnowszego sondażu. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w poniedziałek w kraju i na świecie.

Wlk. Brytania: Królowa zamieszana w aferę finansową?

Światowe media ujawniły kolejną po "Panama Papers" aferę finansową. Tym razem, wśród osób umieszczających majątki w rajach podatkowych, wymienia się m.in. królową Elżbietę II oraz członków gabinetu prezydenta USA Donalda Trumpa.

Reklama

Zamieszane w aferę są największe światowe firmy, głowy państw i czołowe osobistości w polityce, rozrywce i sporcie, które miały wyprowadzać swoje bogactwa do rajów podatkowych. Łącznie ujawniono ponad 13,4 mln dokumentów. 

Więcej TUTAJ

Niemiecki attache w siedzibie MON

"Mamy nadzieję, że to kończy sprawę" - powiedziała rzeczniczka ambasady Niemiec w Warszawie Christina Wegelein po poniedziałkowym spotkaniu attaché obrony Niemiec w MON. Do spotkania doszło w związku z niedawną wypowiedzią niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen, która stwierdziła, że w Polsce "trzeba wspierać demokratyczny ruch oporu".

"Ministerstwo Obrony Narodowej uważa, że jest niedopuszczalnym, iż minister państwa członka NATO wzywa obywateli drugiego państwa do działań antyrządowych" - powiedziała w poniedziałek rzecznik MON Anna Pęzioł-Wójtowicz. Attache tłumaczył, że słowa minister zostały wyjęte z kontekstu. Ta argumentacja nie trafia do MON.

Więcej TUTAJ i TUTAJ

Pisarz Roman Bratny nie żyje

W wieku 96 lat zmarł Roman Bratny, pisarz, autor takich powieści jak "Kolumbowie. Rocznik 20", "Szczęśliwi torturowani", "Śniegi płyną", "Brulion", "Na bezdomne psy".

Swoją najsłynniejszą powieść - "Kolumbowie. Rocznik 20" wydał w 1957 roku, na fali popaździernikowej odwilży. Trzytomowa książka przedstawiała doświadczenie rówieśników autora - ludzi, którzy wchodzili w dorosłe życie w czasie okupacji, konspirowali, walczyli w Powstaniu Warszawskim.

Zekranizowana w 1970 roku powieść, przyniosła Bratnemu sławę i uznanie.  

Więcej TUTAJ

Sondaż: Olbrzymia przewaga PiS

Z najnowszego sondażu Kantar Public wynika, że gdyby dzisiaj odbyły się wybory parlamentarne, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 45 proc. głosów. Druga w zestawieniu Platforma Obywatelska uzyskała o prawie połowę mniejsze poparcie - 23 proc.

Na trzecim miejscu uplasowała się Nowoczesna (9 proc.), na czwartym Kukiz’15 (8 proc.). Do Sejmu udałoby się także wejść SLD z 5 proc. poparciem.

Więcej TUTAJ

Ziobro o KRS: Rażąco złamała prawo

"Krajowa Rada Sądownictwa dopuściła się rażącego, jawnego złamania prawa; w związku z tym nie widzę powodu, by w tej chwili prowadzić rozmowy z organem, który dopuszcza się bezprawia" - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister ocenił, że można obecnie mówić o "problemie z KRS", który jest następstwem prezydenckiego weta do nowelizacji ustawy o KRS.

Więcej TUTAJ

Timmermans o KRS i Puszczy Białowieskiej

Wiceszef KE Frans Timmermans odniósł się do przedstawionych przez prezydenta projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa i wycinki Puszczy Białowieskiej. Zdaniem Timmermansa "niektóre elementy" w nowych projektach ustaw "mogą budzić poważne obawy, jeśli chodzi o zasady i normy".

Wiceszef KE stwierdził też, że posiada "nowe informacje, które wskazują, że wyrąb w Puszczy Białowieskiej trwa po nakazie Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 lipca".

Jak dodał, zamierza bezpośrednio rozmawiać z rządem Polski na temat praworządności.

Więcej TUTAJ i TUTAJ

Rekonstrukcja rządu. Premier przedstawiła plan

Podczas poniedziałkowego spotkania z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim premier Beata Szydło przedstawiła plan rekonstrukcji rządu; będzie ona miała charakter strukturalny. Ewentualne zmiany kadrowe będą następstwem przyjętych porozumień.

Obecnie trwają konsultacje nad proponowanymi zmianami.
Więcej TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne