Reklama

Reklama

6 kwietnia 2018: Fakty dnia

Odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Budapeszcie, nowe informacje o stanie zdrowia Siergieja Skripala, dalszy ciąg afery z nagrodami dla rządu Beaty Szydło. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się dziś w kraju i na świecie.

Pomnik smoleński w Budapeszcie odsłonięty

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej to piękny gest, który ma umacniać przyjaźń polsko-węgierską - powiedział w piątek podczas odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej Memento Smoleńsk w Budapeszcie prezes PiS Jarosław Kaczyński. W uroczystości wzięli także udział premierzy Polski i Węgier - Mateusz Morawiecki i Viktor Orban.

- To, że powstał tu pomnik ofiar, a także tablica dla mojego śp. brata, to pokazuje, że to nie jest jakiś kaprys lub jak niektórzy mówią - moja sprawa rodzinna. To sprawa pamięci narodowej. A co ważne, nie tylko pamięci jednego narodu, bo podobne pomniki będą też w Gruzji i, zdaje się, na Litwie. To jest ważne dla mnie, w wymiarze osobistym, ale też w wymiarze narodowym, a nawet państwowym - powiedział Jarosław Kaczyński.

Korespondent Interii w Budapeszcie Łukasz Szpyrka zapytał też prezesa PiS, jakiego wyniku spodziewa się w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech.

Reklama

- Tak naprawdę o takich sprawach mówić nie mogę, bo po prostu za słabo znam wewnętrzną sytuację na Węgrzech - odpowiedział Interii Kaczyński. Dodał jednak, że spodziewa się wygranej Viktora Orbana. - Chciałbym, żeby wygrał, oczywiście - nie ukrywał prezes PiS.

Czytaj więcej TUTAJ

Organizacja ujawnia systemową korupcję na Węgrzech

"Na Węgrzech przekręty, układy i układziki są nie tyle na porządku dziennym, co stały się obowiązującym ustrojem. Upolityczniona prokuratura ani myśli się wtrącać" - pisze z Budapesztu korespondent Interii Michał Michalak w materiale Węgierski system.

Poseł PO: PiS miał drugi fundusz ukrytych nagród

"To niewiarygodne. Mieli drugi fundusz ukrytych nagród" - napisał na Twitterze poseł PO Krzysztof Brejza, który ujawnił aferę z nagrodami wypłacanymi przez rząd Beaty Szydło. 

Teraz opublikował uzupełnienie odpowiedzi na swoją interpelację, jaką uzyskał z Ministerstwa Infrastruktury. 

Więcej na ten temat TUTAJ

Nowe informacje o stanie Siergieja Skripala

Lekarze ze szpitala w Salisbury poinformowali w piątek, że Siergiej Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracownik brytyjskich służb wywiadowczych, który został zaatakowany w Anglii, nie jest już w stanie krytycznym.

Władze szpitala przekazały w oświadczeniu, że organizm Skripala "dobrze reaguje na leczenie" i w efekcie "stan jego zdrowia szybko się poprawia". 

Więcej TUTAJ

RMF FM: To Beata Kempa opracowała system nagród

To Beata Kempa - była szefowa Kancelarii Premiera - opracowała system comiesięcznych nagród w rządzie Beaty Szydło, który stał się sposobem na zwiększenie ministerialnych pensji - dowiedział się reporter RMF FM Patryk Michalski.

Premier Szydło zaakceptowała pomysł przyznawania nagród, chociaż - jak wynika z informacji reportera RMF FM - nie była jego autorką i nie przywiązywała do niego większej uwagi.

Czytaj więcej TUTAJ

USA rozszerzają sankcje przeciw Rosji

"Rząd Rosji prowadzi szkodliwe działania na świecie, m.in. okupując Krym, inicjując przemoc na wschodniej Ukrainie, wspierając reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada" - oświadczył minister finansów USA Steve Mnuchin. Wcześniej poinformowano o rozszerzeniu sankcji przeciwko Rosji.

Osoby objęte nimi nie będą mogły prowadzić interesów z obywatelami USA, a ich aktywa w Stanach Zjednoczonych zostaną zamrożone.

Czytaj więcej TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne