6 kwiecień 2016: Fakty dnia
Prezentujemy zbiór najważniejszych wydarzeń dnia z Polski i świata.
Zamieszanie wokół pisma Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego
Nie wiem, co takiego się wydarzyło, że moje pismo i znane już argumenty stały się podstawą do larum i stawiania sprawy na ostrzu noża. Widocznie było takie zapotrzebowanie polityczne - tak swoje pismo procesowe do Trybunału Konstytucyjnego skomentował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Kilka minut przed rozpoczęciem rozprawy do TK wpłynęło pismo prokuratora generalnego. - Generalnie stanowi to pismo instrukcję obsługi spraw przez Trybunał Konstytucyjny i niepodporządkowanie się postanowieniom tej instrukcji grozi konsekwencjami prawnymi dla sędziów TK - powiedział Andrzej Rzepliński.
Więcej na ten temat znajdziesz tutaj
CBA weszło do Kulczyk Holding i Ciechu
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedzib firm Kulczyk Holding oraz Ciech. Przeszukano też mieszkania dwóch wiceprezesów Ciechu. Sprawa ma dotyczyć nieprawidłowości przy prywatyzacji spółki.
Więcej na temat akcji CBA czytaj tutaj
Relacja Fransa Timmermansa z wizyty w Polsce
Frans Timmermans oświadczył, że rozwiązanie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego to sprawa pilna. - Ostatnią rzeczą, której potrzebujemy, jest dopuszczenie do tego, by w kraju członkowskim powstały dwa równoległe systemy prawne. To nie byłoby w interesie ani Polski, ani UE - podkreślił. Wiceszef KE zdał relację z wizyty w naszym kraju na posiedzeniu komisarzy.
O szczegółach relacji Fransa Timmermansa czytaj tutaj
TK orzekł ws. przepisów o uprawnieniach komisarzy wyborczych
Przepis Kodeksu wyborczego, który nie przewiduje odwołania do sądu od orzeczenia PKW ws. podziału gminy na okręgi wyborcze, jest niekonstytucyjny - orzekł w środę niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny w składzie 11 sędziów.
Więcej na ten temat czytaj tutaj
Są zarzuty dla Emila Ś. za fałszywe alarmy bombowe
Emil Ś. przyznał się w prokuraturze do wywołania we wtorek wieczorem fałszywych alarmów bombowych na lotniskach w Modlinie i Warszawie. Mężczyzna wyraził skruchę i zadeklarował chęć dobrowolnego poddania się karze dwóch lat więzienia.
Przypomnijmy, że 5 kwietnia doszło do ewakuacji lotnisk w Modlinie i w Warszawie z powodu fałszywego alarmu bombowego.
Więcej na ten temat czytaj tutaj
Ziobro: Zbadamy sprawę "Panama Papers"
Zdecydowaliśmy z ministrem finansów Pawłem Szałamachą o powołaniu wspólnego zespołu w ramach śledztwa dot. polskich wątków "Panama Papers" - podał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że śledztwo ma prowadzić Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej.
Ujawnione w niedzielę "Panamskie papiery" to ok. 11,5 miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie. Dokumenty pokazują, jak panamska kancelaria pomaga swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków. Szereg rządów już zapowiada dochodzenia i zero tolerancji dla oszustów. Według doniesień medialnych w dokumentach przewijają się trzy nazwiska Polaków: Pawła Piskorskiego, Marka Profusa i Mariusza Waltera.
Więcej na ten temat czytaj tutaj
Sanders korzysta na "Panama Papers", sztab Trumpa atakuje "kłamiącego Teda"
Bernie Sanders wygrał z Hillary Clinton w sześciu z siedmiu ostatnich prawyborów, a Ted Cruz powstrzymał (na chwilę?) triumfalny marsz Donalda Trumpa. We wtorek, 5 kwietnia, swoje zdanie wyrazili mieszkańcy stanu Wisconsin.
Więcej na temat prawyborów w stanach znajdziesz tutaj