Reklama

Reklama

5 stycznia 2017: Fakty dnia

Prezentujemy podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i świata.

KOD reaguje na doniesienia dotyczące Kijowskiego

Zwróciliśmy się o przeprowadzenie zewnętrznego audytu nad przepływem finansów w Komitecie Społecznym KOD oraz do naszej komisji rewizyjnej, by przeprowadziła kontrolę naszych finansów - poinformował w czwartek wiceprzewodniczący KOD Radomir Szumełda.

Rzeczpospolita i Onet podały w środę, że pieniądze ze zbiórek publicznych na KOD trafiały do firmy Mateusza Kijowskiego i jego żony Magdaleny Kijowskiej. Łącznie - jak ustalili dziennikarze - chodzi o faktury na kwotę 91 tys. 143,5 zł.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

"Bunt" Piotra Pszczółkowskiego

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ujawniła protokół obrad Zgromadzenia Ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 20 grudnia. Protokół potwierdza doniesienia "Gazety Wyborczej", że Piotr Pszczółkowski odmówił głosowania nad kandydaturami na nowego prezesa TK.

Chodzi o sytuację z 20 grudnia, gdy pełniąca obowiązki prezesa TK Julia Przyłębska zwołała Zgromadzenie Ogólne sędziów TK, by głosować nad kandydatami na następcę Andrzeja Rzeplińskiego, dotychczasowego prezesa TK.

Wybrany przez Sejm obecnej kadencji Piotr Pszczółkowski, razem z sędziami wybranymi przez Sejmy poprzednich kadencji, odmówił jednak głosowania nad kandydaturami.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Asystenci udawali posłów? Odpowiedź Kancelarii Sejmu

"Pracownicy jednego z klubów parlamentarnych mieli prawo przebywać na Sali Kolumnowej podczas grudniowych głosowań; zostali tam zaproszeni w celu "usprawnienia prac Sejmu w niepowszechnych okolicznościach" - poinformowało w czwartek biuro prasowe kancelarii Sejmu. Jest to odpowiedź na zarzuty lidera PO, który twierdzi, że podczas grudniowych głosowań na Sali Kolumnowej przebywało "kilku czy kilkunastu asystentów PiS (...), którzy udawali posłów tam pracujących."

Więcej na ten temat czytaj tutaj

PO twierdzi, że upublicznione nagranie z 16 grudnia z Sali Kolumnowej to "wyrok" na marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w związku z prowadzeniem przez niego obrad, bo pokazuje, jaki panował wtedy chaos.

Polski kierowca zginął niedaleko od miejsca zamachu 


"Polscy śledczy czekają na materiał dowodowy od niemieckiej prokuratury ws. terminu zgonu polskiego kierowcy ciężarówki wykorzystanej w zamachu Berlinie - poinformowała w czwartek Aldona Lema z Prokuratury Krajowej w Szczecinie. "Jeżeli chodzi o dokładny termin zgonu obywatela polskiego, który jest ofiarą przestępstwa prokuratura polska bazuje wyłącznie na dokumentacji udostępnionej w chwili obecnej przez stronę niemiecką" - dodała.

Rzeczniczka niemieckiej prokuratury federalnej powiedziała w środę, iż polski kierowca został zastrzelony w czasie, gdy ciężarówka znajdowała się na odległym o kilka kilometrów od miejsca zamachu parkingu przy bulwarze Friedrich-Krause-Ufer. Kierowca siedział wtedy na fotelu pasażera, czego dowiodło między innymi badanie śladów dymu prochowego.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Na razie dziennikarze będą pracować na "starych" zasadach

Nowe, kompromisowe propozycje dotyczące pracy mediów w parlamencie przedstawię w przyszłym tygodniu; do tego czasu dziennikarze odzyskują dostęp do Sejmu i Senatu na starych zasadach - poinformował w czwartek na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Nowe fakty ws. zamachu w Stambule

Wicepremier Turcji Veysi Kaynak poinformował w czwartek, że zamachowiec, który w noc sylwestrową zaatakował klub nocny w Stambule, zabijając 39 osób, to najpewniej Ujgur (osoba z mniejszości etnicznej pochodzenia tureckiego w Chinach). Napastnik pozostaje na wolności.

Jednak zdaniem niektórych naocznych świadków, o których piszą tureckie media, napastników było dwóch.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Korea Płd. zabezpiecza się na wypadek wojny

Korea Południowa zamierza w tym roku sformować specjalna brygadę wojskową. Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel południowokoreańskiego ministerstwa obrony powiedział Associated Press, że jej celem brygady po wybuchu wojny byłoby unieszkodliwienie dowództwa wojskowego Północy i sparaliżowanie jego działalności. Według planów nowa jednostka ma osiągnąć gotowość bojową w 2019 roku. Rozmówca agencji AP odmówił potwierdzenia, czy brygada będzie ćwiczyć uderzenia prewencyjne.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Nożownik z Krakowa usłyszał zarzut zabójstwa


Policyjny zarzut zabójstwa usłyszał 39-letni Damian S., który we wtorek wieczorem ciosem nożem zabił na krakowskim Kazimierzu młodego mężczyznę. Sprawca przyznał się do winy. Teraz ma zostać przesłuchany przez prokuratora - według informacji reportera RMF FM Pawła Pawłowskiego, policyjne zarzuty zostaną podtrzymane.

Przesłuchane zostaną także pozostałe dwie osoby zatrzymane w związku z tą sprawą: 31-letni Krzysztof F. i 58-letnia Maria N., którzy - według początkowych doniesień - mieli zacierać ślady. Jak jednak ustalił reporter radia, kobieta może zostać wypuszczona na wolność i zeznawać jako świadek.

Damian S. zaatakował 22-latka, bo pomylił go z innym mężczyzną. Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy