Reklama

Reklama

30 stycznia 2018: Fakty dnia

Ustawa nowelizująca IPN i spór z Izraelem były głównym tematem dnia we wtorek. Co jeszcze wydarzyło się w Polsce i na świecie?

Ustawa o IPN kością niezgody z Izraelem

Wciąż trwają głośne dyskusje na temat ustawy nowelizującej IPN. Ambasador Anna Azari powiedziała w niedzielę, że ta ustawa budzi niepokój Izraela. Wobec tego pojawiło się mnóstwo komentarzy.

"Musimy zachować zimną krew i spokojnie rozmawiać" - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, odnosząc się nowelizacji ustawy o IPN. Ocenił, że reakcja Izraela w jakiejś mierze związana jest z wewnętrzną sytuacją w tym kraju. Więcej TUTAJ

Reklama

"W porządku obrad Senatu nie ma nowelizacji ustawy o IPN, ale w każdej chwili możemy ten punkt wprowadzić" - powiedział dziennikarzom marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Ale możemy też tego nie zrobić" - dodał. Więcej TUTAJ

"Od roku przyjmuję przedstawicieli Ambasady Izraela, w tym ambasador Annę Azari, właśnie z protestami przeciwko ustawie reprywatyzacyjnej" - powiedział w Radiu Plus wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Jak dodał, "ta ustawa nie budzi zadowolenia Izraela". Więcej TUTAJ

Korwin-Mikke pójdzie z Kukiz'15 do wyborów?

Możliwe, że partia Wolność Janusza Korwina-Mikkego i Kukiz'15 wystawią wspólne listy do sejmików wojewódzkich w wyborach samorządowych.

- Ustaliliśmy z panem Kukizem, że robimy badania, ile taka koalicja dostanie głosów. Jeżeli okaże się, że więcej niż my osobno, to zawrzemy koalicję, jeżeli nie, to nie - mówi w rozmowie z Interią Janusz Korwin-Mikke.

Więcej TUTAJ

KE grozi dziewięciu krajom Unii Europejskiej

Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że jeśli sytuacja się nie poprawi, to będzie kierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko państwom członkowskim, które naruszają unijne przepisy dotyczące limitów szkodliwych substancji w powietrzu.

W spotkaniu nie uczestniczyli przedstawiciele Polski i Bułgarii, gdyż wobec tych krajów Komisja Europejska podjęła już kroki prawne w Trybunale Sprawiedliwości UE (wyrok wobec Polski może zapaść w lutym).

Więcej TUTAJ

Proces ojca Ziobry. Nie ma zgody SN

Sąd Najwyższy nie wyraził zgody na przeniesienie procesu czwórki lekarzy leczących Jerzego Ziobrę, ojca ministra sprawiedliwości, do innego sądu równorzędnego.

Wnosił o to Sąd Okręgowy w Krakowie przed rozpoznaniem w listopadzie ubiegłego roku apelacji od wyroku uniewinniającego lekarzy.

Więcej TUTAJ

Kaczyński liczy na dialog z prezydentem

"Mam nadzieję, że relacje PiS z prezydentem Andrzejem Dudą będą miały charakter merytorycznego dialogu" - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Jak poinformował, PiS jest umówiony z prezydentem m.in. na próbę wspólnego opracowania pytań w referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w konstytucji.

Więcej TUTAJ

Elisabeth Revol: Wrócę do wspinania

"Wrócę na górskie wspinaczki w Pakistanie, ale już nie na Nanga Parbat". To słowa opuszczającej szpital w Islamabadzie Elisabeth Revol, francuskiej alpinistki uratowanej przez polskich himalaistów po ataku szczytowym.

Jej słowa i zdjęcie Francuzki wyjeżdżającej ze szpitala opublikował Pakistański Klub Alpejski.

Więcej TUTAJ

Majchrowski: Nie boję się komisji reprywatyzacyjnej

Krakowski magistrat zgłosił do tej pory do prokuratury ponad 400 spraw kamienic, które budziły wątpliwości urzędników. Tylko jednak 10 proc. z nich zostało przekazanych przez prokuraturę do sądu.

Do dziś większość osób, które uczestniczyły w procederze przejmowania kamienic, jest bezkarna. Sąd dopatrzył się przestępstwa tylko w nielicznych sprawach.

Więcej TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje