Reklama

Reklama

30 listopada 2016: Fakty dnia

Prezentujemy podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i świata.

MEN opublikowało nową podstawę programową

Pierwszy język obcy od I klasy szkoły podstawowej, drugi od VII, historia od IV klasy, geografia i biologia od V klasy, chemia i fizyka od VII klasy, wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa w VIII klasie - tak wyglądać będzie nauczanie przedmiotowe w 8-letniej szkole.

MEN rozpoczęło w środę "prekonsultacje" projektu nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego, zgodnie z którą uczyć się będą uczniowie w 8-letnirej szkole podstawowej. Jeszcze w grudniu projekt nowej podstawy ma trafić do właściwych konsultacji i uzgodnień.

Zgodnie z harmonogramem prac przedstawionym w środę na konferencji prasowej przez wiceministra edukacji Macieja Kopcia przewidywanym czasem podpisania nowej podstawy programowej przez minister edukacji jest luty.

Reklama

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Śledztwo ws. wypadku w kopalni Rudna

Prokuratura Rejonowa w Lubinie (Dolnośląskie) wszczęła w środę śledztwo dotyczące katastrofy w kopalni Rudna, gdzie zginęło ośmiu górników.

Do silnego, samoistnego, wstrząsu doszło w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach we wtorek po godzinie 21.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Wybrano nowych kandydatów na prezesa TK

Sędziowie TK: Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja zostali kandydatami ZO TK na nowego prezesa Trybunału - głosi protokół Zgromadzenia Ogólnego.

Wcześniej poinformowano, że Zgromadzeniu Ogólnemu TK nie udało się wybrać kandydatów na prezesa Trybunału z powodu braku kworum. Warunkiem ważności uchwał ZO jest obecność na nim minimum 10 sędziów.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Prace nad zmianą w ustawie o zgromadzeniach

W Sejmie trwają prace nad zmianami w ustawie o zgromadzeniach. Pomysłodawcy projektu - posłowie PiS - przekonują, że nowe regulacje zwiększą zakres swobód obywatelskich. Wszystkie partie opozycyjne nie popierają zmian. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na powstanie hierarchii zgromadzeń z uprzywilejowaną pozycją dla państwa oraz kościoła i związków wyznaniowych. Z kolei Helsińska Fundacja Praw Człowieka alarmuje, że ograniczona zostanie możliwość kontrmanifestacji i organizowania manifestacji spontanicznych.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Posłowie zdecydowali ws. statusu sędziów TK

Parlamentarzyści przyjęli w środę w Sejmie poprawki Senatu do ustawy o statusie sędziów TK, autorstwa posłów PiS. Ustawa wprowadza m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK; zmienia też zasady ich odpowiedzialności dyscyplinarnej. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Najważniejsze poprawki głoszą, że sędzia TK w stanie spoczynku zachowuje prawo wypowiadania się w sprawach publicznych, a ponadto nie miałby ograniczenia podejmowania zatrudnienia jako pracownik naukowy tylko u jednego pracodawcy (co ma obowiązywać czynnego sędziego).

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Rosja: Wstrząsające tortury w koloniach karnych

Anastasija Zotowa, żona rosyjskiego opozycjonisty Ildara Dadina, opublikowała wykaz tortur, które według jej informacji stosowane są w kolonii karnej w Siegieży, gdzie odbywa karę jej mąż. Dadin wcześniej skarżył się, że jest maltretowany w tym łagrze.

Wśród sposobów znęcania się nad więźniami, które opisuje Zotowa, jest - na przykład - "przymusowy szpagat", gdy funkcjonariusze rozciągają nogi więźnia w przeciwległe strony, aż do zerwania więzadeł. Według Zotowej odbywa się to w małym korytarzu kolonii, gdzie nie ma kamer wideo.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Rosyjskie wojsko na Krymie w stanie podwyższonej gotowości

Rosyjskie wojska obrony przeciwlotniczej na Krymie zostały postawione w stan podwyższonej gotowości w związku z zapowiedzią przeprowadzenia przez Kijów manewrów rakietowych w rejonie Morza Czarnego - poinformowała w środę agencja TASS.

"Mimo że ze strony Ukrainy przeprowadzenie takich manewrów to swoiste pociągnięcie PR-owe, którego celem jest stworzenie sytuacji nerwowości, to jednak w każdym przypadku przez wojsko jest to traktowane jako realne i potencjalne zagrożenie" - twierdzi rozmówca agencji, informując o postawieniu sił obrony przeciwlotniczej Rosji na Krymie w stan podwyższonej gotowości.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Trump wycofa się z prowadzenia firm

Przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział w środę na Twitterze, że zamierza całkowicie wycofać się z prowadzenia swoich firm, by skupić się na prezydenturze. Swój plan ma szczegółowo przedstawić na konferencji 15 grudnia.

"Prezydentura to zadanie o wiele ważniejsze!" - podkreślił.

Więcej na ten temat czytaj tutaj


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama