Reklama

Reklama

30 czerwca 2017: Fakty dnia

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i ze świata.

Premier Hiszpanii w Warszawie

"W obliczu współczesnych zagrożeń priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa, w tym stabilizacja sytuacji w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE" - podkreśliła w piątek w Warszawie premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem.

W piątek w Warszawie odbyły się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe, w ramach których przeprowadzono m.in. sesję plenarną z udziałem ministrów obu rządów.  

"Polska i Hiszpania mają zbliżone spojrzenie na kwestie dotyczące budowy silnej, skutecznej oraz bliskiej obywatelom Unii Europejskiej. Podobne spojrzenie na brexit, czy jednolity rynek, politykę spójności, czy też politykę bezpieczeństwa" - powiedziała na konferencji po zakończeniu konsultacji premier Szydło. 

Reklama

Czytaj więcej na ten temat

Protest ratowników medycznych

Już w lipcu ratownicy medyczni dostaną pierwszą transzę podwyżki w wysokości 400 zł. Kolejną planujemy w przyszłym roku - zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W Warszawie i innych miastach zorganizowano protest ratowników medycznych, którzy domagają się m.in. podwyżek i upaństwowienia ratownictwa medycznego.

"Już w lipcu, a zatem za kilka dni ratownicy medyczni dostaną pierwszą transzę podwyżki w wysokości 400 zł. Planujemy, aby taka podwyżka miała miejsce także w przyszłym roku. Zdaję sobie sprawę, że to nieco poniżej oczekiwań ratowników, ale trudno powiedzieć, że rząd nie wywiązuje się ze wsparcia dla tej grupy" - podkreślił Radziwiłł.

Minister zdrowia dodał, że zdaje sobie sprawę z niskich zarobków ratowników i stara się ich sytuację poprawić, jednak także ze strony ich środowiska oczekuje podejścia kompromisowego.

Czytaj więcej na ten temat

Pieniądze na modernizację armii

Są zaplanowane ogromne, niewyobrażalne pieniądze na modernizację polskiej armii - powiedział w piątek na konferencji poświęconej przemysłowi obronnemu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że Polska potrzebuje nowoczesnego, dobrze zarządzanego przemysłu zbrojeniowego.

Prezydent na konferencji "Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa państwa" odbywającej się na Politechnice Warszawskiej podkreślił, że "są zaplanowane ogromne, niewyobrażalne pieniądze na modernizację polskiej armii".

"W zeszłym roku przecież został zawarty rekordowy w historii polskiej zbrojeniówki kontrakt na dostawę modułów ogniowych Regina; 4,5 mld zł  - czy to najwyższy kontrakt, jaki jest możliwy? Nie. Są możliwe wyższe kontrakty" - zaznaczył.

Czytaj więcej na ten temat

Napięte relacje USA z Rosją

Szef MSZ w Moskwie Siergiej Ławrow określił w piątek jako "nienormalny" obecny stan stosunków Rosji i USA i wyraził nadzieję, że uda się to zmienić na spotkaniu prezydentów - Władimira Putina i Donalda Trumpa. Jego zdaniem obaj przywódcy mają taką intencję.

Występując na międzynarodowej konferencji w Moskwie poświęconej pamięci rosyjskiego polityka Jewgienija Primakowa, Ławrow zastrzegł, że nie chce formułować oczekiwań co do przyszłego spotkania Putina i Trumpa. Ocenił przy tym, że obecny etap, gdy "prezydenci dwóch wiodących państw" w ogóle nie spotkali się osobiście, nie jest "normalny".

Ławrow wyraził przekonanie, że od relacji rosyjsko-amerykańskich "zależy rozwiązanie wielu problemów międzynarodowych". Dodał następnie: "widzimy, z jakim niepokojem większość krajów świata ocenia dzisiejszy nienormalny stan tych stosunków".

Relacje te - w ocenie rosyjskiego ministra - "stały się zakładnikami wewnętrznej walki politycznej w USA".

Czytaj więcej na ten temat

Bez dochodzeń ws. Tuska i Kaczyńskiego

Odmówiono wszczęcia dochodzeń ws. publicznych znieważeń szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Decyzję ws. Tuska podjęto 19 czerwca, zaś ws. Kaczyńskiego jeszcze w kwietniu.

Jak poinformowała prok. Magdalena Sowa z warszawskiej prokuratury okręgowej, odmówiono dochodzenia dotyczącego znieważenia Tuska "za pośrednictwem środków masowego komunikowania się w bliżej nieokreślonej dacie, jednak nie później niż 28 kwietnia, poprzez zamieszczenie na portalu Facebook fotomontażu przedstawiającego wizerunek wyżej wymienionego w mundurze SS".

Uczyniono tak - podała - "wobec braku interesu społecznego do wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego".

Prok. Sowa poinformowała jednocześnie, że 28 kwietnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawach znieważeń w marcu, lipcu i październiku zeszłego roku Jarosława Kaczyńskiego przez "Jerzego Stuhra, Stanisława Tyma, Wojciecha Pszoniaka wypowiedziami w artykułach zamieszczanych na portalach internetowych: telewizjarepublika.pl, tokfm.pl, koduj24.pl oraz tygodniku Tomasza Lisa, wobec braku znamion czynu zabronionego".

Zawiadomienie w sprawie - jak dodała - zostało złożone przez Stowarzyszenie "Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą".

Czytaj więcej na ten temat

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy