Reklama

Reklama

29 stycznia 2018: Fakty dnia

Ciąg dalszy sporu polsko-izraelskiego ws. nowelizacji ustawy o IPN, Adam Bielecki zdementował pogłoski o kontynuowaniu akcji ratunkowej, a Komisja PE poparła uruchomienie art. 7 wobec Polski. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się w kraju i na świecie.

Duda: Nie zgodzę się na oczernianie Polski

"Nigdy nie zgodzę się, byśmy my jako naród, czy Polska jako państwo, byli oczerniani poprzez zakłamywanie prawdy historycznej i poprzez fałszywe oskarżenia; w ostatnich dniach pod adresem naszego kraju i naszego narodu padło ich zbyt wiele" - zadeklarował w Żorach na Śląsku prezydent Andrzej Duda. Słowa prezydenta odnoszą się do szeroko komentowanej nowelizacji ustawy o IPN, która wzbudziła kontrowersje przede wszystkim w Izraelu i na Ukrainie.

Reklama

Wcześniej na jej temat wypowiedzieli się też pracownicy IPN. "Instytut nie zamierza nikogo karać za prowadzenie rzetelnej pracy naukowej ani za mówienie prawdy" - powiedział wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma. 

Do sprawy odniosła się również rzecznik rządu Joanna Kopcińska, która zapowiedziała, że do końca tygodnia powstanie zespół mający na celu kontynuację dialogu historycznego ze stroną izraelską.

Ambasador Izraela w Polsce oznajmiła, że liczy na "ponowne rozpatrzenie nowelizacji ustawy".

Więcej TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ

Spotkanie Krzysztofa Szczerskiego z ambasadow Izraela

"Rozmowa była trudna i szczera. Przedstawiłem zdecydowanie krytyczną ocenę głosów pojawiających się w Izraelu w sprawie noweli ustawy o IPN oraz warunki, które pozwolą na normalizacje debaty" - tak mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po spotkaniu z ambasador Izraela.

Rozmowa odbyła się na prośbę strony izraelskiej.

Więcej TUTAJ

Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta

W związku z obchodami z XIII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Warszawie pod Pomnikiem Bohaterów Getta zorganizowano uroczystości upamiętniające ofiary nazistowskich zbrodni. 

W trakcie uroczystości zabrali głos m.in. wiceszef MKIDN Jarosław Sellin oraz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Premier Mateusz Morawiecki wystosował z tej okazji specjalny list.

"Polacy i Żydzi mają wspólne dziedzictwo, wspólną tysiącletnią historię życia na jednej ziemi: Polin. Dlatego też pamięć o Holokauście jest dla nas wszystkich zobowiązaniem, by nigdy nie dopuścić do triumfu ideologii, która życie ludzkie pozbawić chciała wartości" - napisał premier.

Więcej TUTAJ

Wrócą po Tomasza Mackiewicza? Bielecki studzi nastroje

"Wszelkie pomysły powrotu na Nanga Parbat to niepotrzebne budowanie sensacji" - w ten sposób Adam Bielecki skomentował na Twitterze pojawiające się spekulacje o tym, że mogłaby zostać wznowiona akcja poszukiwania Tomasza Mackiewicza.

Z kolei odmrożenia rąk i nóg uratowanej na Nanga Parbat Elisabeth Revol są bardzo poważne. "To wyścig z czasem, jeśli chcemy uniknąć amputacji" - mówi Emmanuel Cauchy, międzynarodowy specjalista od leczenia odmrożeń.

Więcej TUTAJ i TUTAJ

Komisja PE poparła uruchomienie art. 7

Komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego przyjęła w poniedziałek rezolucję popierającą uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7 traktatu wobec Polski.

Za rezolucją głosowało 33 posłów komisji, 9 było przeciw. Posłowie PO nie wzięli udziału w głosowaniu.

Więcej TUTAJ i TUTAJ

Spotkanie prezydenta i przedstawicieli MON. Będą zmiany w wojsku?

Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z kierownictwem MON zadeklarowano szybkie zmiany w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Postanowiono także rozpocząć prace nad nową strategią bezpieczeństwa państwa - poinformowały BBN i MON.

W spotkaniu uczestniczyli sekretarze stanu w MON Sebastian Chwałek i Tomasz Zdzikot, podsekretarze stanu w Ministerstwie Obrony Marek Łapiński i Tomasz Szatkowski oraz szef BBN Paweł Soloch wraz z zastępcą Dariuszem Gwizdałą. 

Więcej TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne