Reklama

Reklama

29.03.2017: Fakty dnia

Przedstawiamy zestawienie najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata.

Wielka Brytania oficjalnie rozpoczyna wyjście z UE

Brytyjski ambasador przy UE Tim Barrow przekazał przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi list, w którym Wielka Brytania zawiadamia państwa członkowskie Unii o uruchomieniu przez Londyn artykułu 50. Traktatu o Unii Europejskiej. Tym samym premier Theresa May oficjalnie rozpoczęła procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Negocjacje na temat warunków Brexitu mogą potrwać maksymalnie dwa lata, co oznacza, że Brytyjczycy opuszczą UE do 29 marca 2019 roku.

Więcej przeczytasz TUTAJ.

Reklama

Ukraina: Ostrzelano polski konsulat

W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - poinformował konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał. Jak podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wezwano już na rozmowę ambasadora Ukrainy w Polsce, a nasza placówka w Kijowie wystosuje notę protestacyjną do ukraińskiego MSZ.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Słuczka wiceszefa MON w Warszawie

Limuzyna wioząca wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego zderzyła się w Warszawie z samochodem marki volvo - podała telewizja Republika.

"W drodze z BBN na spotkanie z MON doszło do kolizji z udziałem samochodu ŻW (Żandarmerii Wojskowej - przyp. red.), w którym jechałem. Nikomu nic się nie stało. Sprawę wyjaśnia ŻW" - napisał na Twitterze Bartosz Kownacki.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Donald Tusk ma zeznawać 19 kwietnia

Były premier Donald Tusk ma zostać przesłuchany jako świadek w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej 19 kwietnia - podał nieoficjalnie tvn24.pl. Chodzi o śledztwo przeciw byłym szefom SKW o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjskim FSB; poprzednia data przesłuchania wyznaczona była na 15 marca bieżącego roku.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Rafał Trzaskowski wiceszefem EPP

Kongres polityczny Europejskiej Partii Ludowej wybrał byłego wiceszefa MSZ, posła PO Rafała Trzaskowskiego na wiceszefa formacji - poinformował w środę na Twitterze przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Jak dodał, w środę po południu wybór ten potwierdzi w głosowaniu kongres EPP.

"Zgromadzenie polityczne EPP na mój wniosek wybrało jednogłośnie Rafała Trzaskowskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego EPP" - napisał na Twitterze Schetyna.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama