Reklama

Reklama

28 września 2018: Fakty dnia

Przedstawiamy wieczorne podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia w kraju i na świecie.

Potężny atak hakerów na Facebooka

Władze Facebooka poinformowały, że w piątek (28 września) doszło do skutecznego włamania na ich serwery. Hakerzy mogli wejść w posiadanie danych 50 milionów użytkowników - podaje firma.

Wielu użytkowników z pewnością zauważyło, że zostało wylogowanych z aplikacji serwisu - to skutek hakerskiego ataku.

Więcej przeczytaj tutaj

Jest data rozprawy w TSUE dotyczącej polskiego SN

Rozprawa w unijnym Trybunale Sprawiedliwości dotyczącą pytań, które do Luksemburga skierował Sąd Najwyższy, odbędzie się 12 lutego.

Reklama

Sprawa polskiego SN, zgodnie z decyzją prezesa TSUE sprzed kilku dni, jest rozpatrywana w trybie przyspieszonym.

Więcej przeczytaj tutaj

Zabójstwo Jana Kuciaka. Trzy osoby z zarzutami

Trzem osobom, aresztowanym w czwartek w mieście Kolarovo na południu Słowacji, postawiono zarzuty udziału w zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej - poinformowała w piątek słowacka prokuratura.

Zarzuty popełnienia zabójstwa oraz innych przestępstw dotyczą Tomasza Sz., Miroslava M. oraz osoby oznaczonej inicjałami Z.A.

Więcej przeczytaj tutaj

NSA wstrzymał powołanie sędziów do dwóch izb KRS

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił kolejne dwa wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał wykonanie uchwał Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego do Izb: Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Więcej przeczytaj tutaj

Brytyjczycy chcą pozostać w UE? Sondaż rzuca nowe światło

Jeśliby ogłoszono drugie referendum w sprawie pozostania lub opuszczenia Unii Europejskiej, 52 proc. uczestników sondaży głosowałoby za kontynuacją członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, a 48 proc. za wyjściem z Unii - wynika z danych opublikowanych przez Krajowe Centrum Badań Społecznych.

Dane te są średnią z sondaży przeprowadzonych w dniu 21 sierpnia i 10 września. Opublikowano je w momencie, gdy w brytyjskich mediach rozgorzała dyskusja w sprawie celowości drugiego referendum. Wywołały ją niepowodzenia gabinetu Theresy May w negocjacjach z Unią Europejską na temat warunków opuszczenia Unii.

Więcej przeczytaj tutaj

Potężne tsunami uderzyło w indonezyjską wyspę

Silne tsunami, będące efektem trzęsienia ziemi, uderzyło w piątek w dystrykt Donggala na indonezyjskiej wyspie Celebes - podała indonezyjska Agencja ds. Klęsk Żywiołowych.

Jak poinformował w telewizyjnym wystąpieniu rzecznik agencji Sutopo Purwo, tsunami uderzyło głównie w miasto Palu - stolicę prowincji Celebes Środkowy. Dodał, że wysokie fale zmywają całe domy razem z ich mieszkańcami.

Więcej przeczytaj tutaj

Anna Zalewska zamieszana w aferę? Minister odpowiada

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska nazwała w piątek "kłamstwem" sugestie posła Platformy Obywatelskiej Roberta Kropiwnickiego, jakoby mogła być zamieszana w "aferę wyłudzania pieniędzy z PCK".

"To kolejna odsłona negatywnej kampanii wyborczej. To kłamstwo, potwierdziła to prokuratura" - oznajmiła Zalewska.

Więcej przeczytaj tutaj

***

Polecamy również autorskie materiały dziennikarzy Interii:

Agnieszka Waś-Turecka rozmawiała w Paryżu z francuską senator Nathalie Goulet o tym,jak Francja walczy z radykalizacją muzułmanów oraz dlaczego kraj jest w "permanentnym stanie wyjątkowym".

"Radykalizacja jest wszędzie. My też ją mamy i dokładnie z tych samych powodów, z których mają ją inni. Problemem u nas jest jednak jej rozmiar, ponieważ mamy znacznie więcej muzułmanów, prawie 10 procent populacji" - tłumaczy francuska senator. 

Michał Michalak w materiale USA: Dramatyczne zeznania, historyczne konsekwencje pisze o "spektaklu, jakiego Ameryka jeszcze nie widziała". 

"Oskarżony o napaść seksualną sędzia Brett Kavanaugh, nominat do Sądu Najwyższego, krzyczał, płakał i domagał się jak najszybszego zatwierdzenia swojej kandydatury. Wcześniej przez cztery godziny zeznawała przed senacką komisją oskarżająca go dr Christine Blasey Ford" - czytamy.

Agnieszka Maj rozmawia z Łukaszem Gibałą o jego wyborczym pojedynku z Jackiem Majchrowskim i Małgorzatą Wassermann.

"Wierzę, że moje zwycięstwo jest możliwe. Małgorzata Wassermann jest de facto działaczką partyjną, którą powszechnie postrzega się jako osobę niesamodzielną. Jestem przekonany, że zagłosuje na nią ostatecznie mniej krakowian, niż wskazują to sondaże. Jeśli nie wejdę do drugiej tury, na pewno nie będę apelował do moich wyborców, aby poparli kandydatkę PiS. Nie przekażę poparcia nikomu" - mówi Gibała, milioner, były poseł, biznesmen i kandydat na prezydenta Krakowa popierany przez Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje