Reklama

Reklama

28 lipca 2017: Fakty dnia

Unijny nakaz wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej, poważny wypadek pociągu w Barcelonie i atak nożownika w Hamburgu. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia dnia w kraju i na świecie.

Zakaz wycinki

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął w piątek wstępną decyzję o nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej.

"Z prawnego punktu widzenia, w momencie odebrania decyzji musimy natychmiast wstrzymać wycinkę. W uproszczeniu mówiąc, jeśli tego nie zrobimy, grożą nam kary finansowe: Komisja Europejska może uruchomić wtedy procedurę o naruszenie prawa unijnego, potem sprawa może trafić do Trybunału i w ostatecznym rozrachunku grożą nam kary finansowe" - informuje PAP polskie źródło dyplomatyczne w Brukseli.

Trybunał Sprawiedliwości UE zakazuje wycinki w Puszczy Białowieskiej

Reklama

Wypadek w Barcelonie

Do poważnego wypadku kolejowego doszło w piątek w Barcelonie. Przy wjeździe na dworzec Estacio de Franca nie wyhamował pociąg i uderzył w koniec peronu. W wyniku zdarzenia rannych zostało co najmniej 48 osób.

Do wypadku doszło około godziny 7.30 rano. Pociąg jechał z miejscowości Sant Vincenc de Calders w prowincji Tarragona w Katalonii. 

Wypadek kolejowy w Barcelonie. Wielu rannych

Atak w Hamburgu

W piątek w jednym z marketów w Hamburgu doszło do ataku nożownika. Mężczyzna zabił jedną osobę, a kilka ranił. Został zatrzymany przez policję.

Według informacji "Bilda" napastnik miał krzyczeć "Allahu Akbar".

Atak nożownika w Hamburgu

Samochód wjechał w ludzi

Jedna osoba zginęła, a inne odniosły obrażenia, gdy samochód wjechał w piątek w tłum ludzi w Helsinkach - podała fińska policja.

Sprawca został zatrzymany, prawdopodobnie był pod wpływem substancji odurzających.

Finlandia: Samochód wjechał w przechodniów

Jak ocalało Obamacare?

Partia Republikańska przez siedem lat obiecywała zniesienie Obamacare - reformy służby zdrowia według pomysłu Baracka Obamy. Obiecywał to również Donald Trump.

W kontrolowanym przez republikanów Senacie próbowano tego trzykrotnie. Nie udało się. Co poszło nie tak?

Dramatyczna noc w senacie Stanów Zjednoczonych

Wyciszanie emocji

Prezes Prawa i Sprawiedliwości ocenił w czwartek, że zawetowanie przez prezydenta ustaw o SN i KRS było poważnym błędem, ale teraz "trzeba myśleć o tym, jak z tego wyjść i jak doprowadzić do tego, by to był tylko incydent, który zostanie szybko zapomniany".

W piątek do słów Jarosława Kaczyńskiego odniósł się szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.  

"Naszym wspólnym zadaniem jest teraz odbudowa spójności i siły zwolenników dobrej zmiany i zapewnienie realizacji wspólnego celu, jakim jest reforma naszego państwa " - podkreślił.

"Słowa prezesa PiS zachęcają do wyciszenia emocji"

Inwigilacja Petru?

Nowoczesna złożyła w piątek zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez nieznanych sprawców.

W ocenie posła partii Adama Szłapki zostały przekroczone uprawnienia policji, która miała śledzić Ryszarda Petru. Według Szłapki stoją za tym działacze Prawa i Sprawiedliwości.

Ryszard Petru inwigilowany? Nowoczesna składa zawiadomienie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy