Reklama

Reklama

28 kwietnia 2017: Fakty dnia

Wycofanie projektu PiS dotyczącego metropolii warszawskiej, wideokonferencja premier Beaty Szydło z powodu trudnej sytuacji pogodowej w Polsce, apel biskupów na temat patriotyzmu, ostra wypowiedź Emmanuela Macrona o Polsce. Zobacz, co jeszcze przyniósł dzień. Prezentujmy podsumowanie wydarzeń z kraju i świata.

PiS wycofuje projekt dotyczący metropolii warszawskiej

"Podjęliśmy decyzję, żeby wycofać projekt dotyczący metropolii warszawskiej. Jeszcze w piątek pismo w tej sprawie trafi do marszałka Sejmu" - poinformował poseł PiS Jacek Sasin. 

Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej trwać dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

Więcej na ten temat CZYTAJ TUTAJ

Reklama

Politycy skomentowali wycofanie projektu przez PiS. "Wygraliśmy pierwszą bitwę"

Ustawa o Państwowej Służbie Ochrony, czyli co zastąpi BOR

"W celu zapewnienia ochrony oraz pozyskiwania informacji o zagrożeniach dla ochranianych osób i obiektów, funkcjonariusze Państwowej Służby Ochrony będą mogli wykonywać czynności operacyjno-rozpoznawcze, np. zakładać podsłuchy" - zakłada projekt ustawy o PSO, która ma zastąpić BOR.

W projekcie pojawia się również zapis o uprawnieniach Straży Marszałkowskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI

Dokument polskich biskupów na temat patriotyzmu

W piątek zaprezentowano dokument Konferencji Episkopatu Polski pt. "Chrześcijański kształt patriotyzmu". Biskupi piszą w nim o potrzebie patriotyzmu otwartego na współpracę, bez przemocy i pogardy. 

Dokument został przygotowany i przyjęty ze względu na "pewne ożywienie postaw patriotycznych, a z drugiej strony pewne zachowania i postawy pod sztandarami patriotyzmu, które kłóciły się z duchem chrześcijańskim i z Ewangelią".

Więcej o dokumencie dowiesz się TUTAJ

Posłowie skomentowali apel"Powinien być przykazaniem dla polityków"

To nie koniec medialnej przygody Bartłomieja Misiewicza

Jak podają wirtualnemedia.pl, były rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz ma prowadzić w Telewizji Republika program dotyczący obronności i bezpieczeństwa kraju.

Wiceprezes Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz potwierdził, że prowadzi rozmowy z Misiewiczem o współpracy. Stwierdził także, że "Misiewicz jest piekielnie medialny", dlatego zamierza z tego skorzystać.

CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ

Macron chce sankcji dla Polski

Emmanuel Macron, francuski kandydat na prezydenta, powiedział w wywiadzie dla dziennika "Voix du Nord", że jeśli zostanie prezydentem, opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii".

Macron rozmawiał z regionalnym dziennikiem po spotkaniu ze strajkującymi pracownikami zakładów Whirlpool, które zostaną zamknięte ze względu na przeniesienie produkcji do Łodzi.

"Chcę, aby przypadkowi Polski przyjrzano się w sposób całościowy. I aby w kwestiach dotyczących praw i wartości Unii Europejskiej wprowadzono sankcje" - powtórzył Macron.

CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ

Po wypowiedzi Macrona pojawiło się wiele komentarzy. Więcej na ten temat TUTAJ

Trudna sytuacja pogodowa na południu Polski

Podnosi się poziom rzek w województwie świętokrzyskim. Stany alarmowe zostały przekroczone na Kamiennej i Bobrzy. M.in. burmistrz Wąchocka ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego. Poziomy wód w głównych rzekach woj. śląskiego i Małopolski również zbliżają się do stanów alarmowych. Wciąż pada deszcz. 

Czytaj więcej o trudnej sytuacji pogodowej w Polsce TUTAJ i TUTAJ

Szefowa rządu oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak poinformowali podczas wideokonferencji, że służby cały czas są w pogotowiu.

"Wydaje się, że w tej chwili stany zagrożenia na rzekach zaczynają się stabilizować. Oczywiście cały czas sytuacja jest monitorowana. Działają sztaby, działają służby. Wszystko jest pod kontrolą, jest monitorowane" - zapewniła premier Szydło.

Więcej na ten temat TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy