Reklama

Reklama

28 grudnia 2016: Fakty dnia

Kryzys sejmowy, nowe doniesienia ws. zamachu w Berlinie i tarcia na linii Polska-Rosja ws. zapisów rozmów z kokpitu Tu-154m. Prezentujmy podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i świata.

Nie było kworum? Nowe ustalenia i głos polityków PiS

Na Sali Kolumnowej było kworum, opozycja opiera się na niepełnym materiale bądź nim manipuluje - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Ponadto według niego, posłowie PO przeszukiwali rzeczy posłów PiS pozostawione na sali sejmowej.

Kwestię kworum poruszała dziś rzeczniczka PiS Beata Mazurek. W trakcie głosowań nad ustawą budżetową na 2017 r. na Sali Kolumnowej było kworum, zgodnie z regulaminem Sejmu i obowiązującymi przepisami mieliśmy prawo przegłosować ustawę - powiedziała.

Wypowiedzi nawiązywały do zaprezentowanego we wtorek materiału TVN, w którym podano, że z analizy dostępnych zapisów przebiegu głosowań z 16 grudnia wynika, że w jednym z głosowań do kworum mogło zabraknąć 9 głosów.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Kryzys sejmowy. Kolejny wniosek do prokuratury

Nowoczesna skieruje wniosek dowodowy do prokuratury związany z nieprawidłowościami podczas głosowania nad budżetem na 2017 r., które odbyło się w Sali Kolumnowej - zapowiedzieli posłowie Nowoczesnej podczas środowego briefingu w Sejmie.

Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer przypomniała, że jej ugrupowanie złożyło szereg zawiadomień do prokuratury związanych z przebiegiem głosowań w Sejmie, które odbyły się w Sali Kolumnowej 16 grudnia. "19 grudnia złożyliśmy pierwsze zawiadomienie do prokuratury, o niedopełnienie obowiązku przez marszałka Marka Kuchcińskiego. Następnie 23 grudnia złożyliśmy uzupełniające zawiadomienie do prokuratury, dotyczące liczenia głosów przez dwóch posłów opozycji, których nie było na sali sejmowej" - wskazała.

Ambasada RP odpowiada na żądania Polski ws. Tu-154m

Rosja nie ma żadnych nieznanych wcześniej nagrań z kokpitu polskiego Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku - oświadczyła w środę ambasada Rosji w Polsce. O wydanie zapisów rozmów wystąpiło ostatnio polskie MON w reakcji na wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Zamach w Berlinie. Prokuratura Krajowa zna godzinę śmierci polskiego kierowcy


- Godzinę śmierci polskiego kierowcy znamy, jednak nie ujawniamy jej dla dobra śledztwa - powiedziała PAP naczelniczka zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Szczecinie Aldona Lema. Dodała, że z ustaleń niemieckich śledczych wynika, iż mężczyzna żył między godziną 15 a 16.

Prokurator Lema zdementowała informację, którą w poniedziałek podał niemiecki "Bild", jakoby polski kierowca ciężarówki, wykorzystanej w zamachu terrorystycznym w Berlinie, został postrzelony w głowę kilka godzin przed atakiem.

55 tys. migrantów dobrowolnie wróciło do kraju

Około 55 tys. migrantów, którzy przyjechali do Niemiec, w 2016 roku dobrowolnie opuściło ten kraj i wróciło do swoich ojczyzn - informuje w środę dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na szacunkowe dane Federalnego Urzędu Migracji i Uchodźców (BAMF).

Przymusowo wydalono z Niemiec w tym czasie znacznie mniej, bo ok. 25 tys. osób.  Więcej na ten temat czytaj tutaj

Z Morza Czarnegowyłowiono drugą czarną skrzynkę  Tu-154

Z dna Morza Czarnego wydobyta została druga czarna skrzynka rosyjskiego samolotu Tu-154, który rozbił się w niedzielę krótko po starcie z lotniska w Soczi z 92 osobami na pokładzie - poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji. Dotychczas wydobyto 15 ciał.
Więcej na ten temat czytaj tutaj

Kolejna ekshumacja w śledztwie smoleńskim

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach ekshumowano w środę rano kolejną osobę, która zginęła w katastrofie Tu-154M. Według nieoficjalnych informacji chodzi o grób Mariusza Handzlika.

To 11 ofiara katastrofy smoleńskiej ekshumowana w tym roku. Przeprowadzone dotąd ekshumacje potwierdziły, że w przypadku jednej osoby doszło do zamiany ciała. Według nieoficjalnych informacji chodzi o b. prezesa PKOl Piotra Nurowskiego. W jego grobie - czego oficjalnie nie potwierdzono - miał zostać pochowany Mariusz Handzlik, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Nocne wejście Misiewicza do CEK NATO nielegalne?

Jak informuje TVN 24, sąd podważył odwołanie przez Antoniego Macierewicza szefów Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO i wejście Bartłomieja Misiewicza na jego teren w nocy rok temu. Prokuratura ma wszcząć śledztwo w tej sprawie - zalecił warszawski Sąd Okręgowy.

18 grudnia w nocy MON zmieniło kierownictwo tworzonego wraz ze Słowakami Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Odwołany przez MON szef powstającego CEK NATO płk Krzysztof Dusza mówił, że działania MON i SKW przeciw niemu i personelowi CEK były bezprawne.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama