Reklama

Reklama

28 czerwca 2018: Fakty dnia

Ważne oświadczenie Małgorzaty Gersdorf, debata w komisji prawnej PE na temat praworządności w Polsce, wspólna deklaracja prezydentów Polski i Izraela, ogólnopolski protest policjantów. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się dziś w Polsce i na świecie.

Timmermans: Potrzebne są pilne działania w sprawie polskiego SN

Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej, oświadczył w czwartek w Parlamencie Europejskim, że jest świadomy, iż potrzebne są pilne działania w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego, którzy 3 lipca mają przejść na emeryturę.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej mówił o tym podczas posiedzenia komisji prawnej PE, na której trwała debata na temat praworządności w Polsce. "Nie ma powodu, żeby KE zmieniła swoje stanowisko, dalej utrzymuje się systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce" - powiedział.

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

Reklama

Gersdorf nie ustąpi ze stanowiska prezesa SN

"Sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP I prezesem Sądu Najwyższego do dnia 30 kwietnia 2020 r." - podkreślono w czwartek w przyjętej jednogłośnie uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. 

"Nie można ustawą zmieniać normy wynikającej wprost z konstytucji" - zaznaczono.

Więcej przeczytasz TUTAJ

Wspólna deklaracja prezydentów Polski i Izraela

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuwen Riwlin odbyli w czwartek rozmowę telefoniczną. Podkreślili, że chcą budować silne relacje polsko-izraelskie w duchu deklaracji ogłoszonej w środę przez premierów obu państw.

Prezydent Izraela podziękował Andrzejowi Dudzie "za jego rolę i przywództwo w budowaniu przyjaznych stosunków polsko-izraelskich, czego wyrazem był m.in. niedawny udział obu prezydentów w Marszu Żywych".  

Więcej na ten temat TUTAJ

Policjanci rozpoczynają protest

Oflagowanie jednostek i niewypisywanie mandatów zapowiada związek zawodowy policjantów, który zdecydował o rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. 

W odpowiedzi MSWiA zapewnia, że jest otwarte na kolejne rozmowy.

"To pokazuje tylko desperację i to, że środowisko policyjne ma dosyć, szczególnie po informacjach, że od policjanta, który codziennie wychodzi na ulicę, więcej dostaje ktoś, kto otwiera szlaban przed ministerstwem. To przelało czarę goryczy" - tłumaczy szef zarządu głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Rafał Jankowski.

Czytaj więcej TUTAJ

Grecja: Pudrowanie bankruta

Komisja Europejska i rząd Grecji uroczyście i zgodnie ogłosili koniec kryzysu w tym kraju. Sprywatyzowane państwo z minimalnymi wydatkami ma być teraz czempionem osiągającym co roku nadwyżki budżetowe. Czy to nie piękne? - pisze dziennikarz Interii Michał Michalak.

"Komisja dowodzi, że oto uratowała Grecję przed stoczeniem się w otchłań, reformy zadziałały, a pieniądze europejskiego podatnika nie zostały zmarnowane. (...) Tymczasem wielki eksperyment ekonomiczno-społeczny przeprowadzany bez znieczulenia na jednym z europejskich narodów tak naprawdę trwa w najlepsze i potrwa co najmniej do 2060 roku".

Więcej na temat sytuacji Grecji przeczytasz TUTAJ

Idą do prezydentury. Kto staje do walki o największe miasta?

Znane są już prawie wszystkie nazwiska kandydatów największych partii na prezydentów miast wojewódzkich. Młodsze pokolenie parlamentarzystów, urzędujący prezydenci czy ambitni społecznicy z ruchów miejskich - to oni zawalczą o prezydentury - pisze dziennikarka Interii Aleksandra Gieracka

Mimo, że oficjalnie kampanii wyborczej prowadzić jeszcze nie można, mało kto się tym przejmuje. Więcej przeczytasz TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne