Reklama

Reklama

28 czerwca 2017: Fakty dnia

Przesłuchanie Marcina P. przed komisją śledczą ds. Amber Gold, zarzuty wobec byłego lidera KOD, początek procesu "króla mafii wnuczkowej" oraz plan wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się dziś w kraju i na świecie.

Marcin P. przed komisją śledczą ds. Amber Gold

W warszawskim sądzie okręgowym komisja przesłuchała byłego szefa spółki Amber Gold - Marcina P., który został przetransportowany na posiedzenie z jednego z aresztów w okolicach Trójmiasta. Świadek odmówił udzielenia odpowiedzi na znaczną część pytań, powołując się na toczące się przeciw niemu postępowanie karne.

Nie chciał też odpowiedzieć na pytanie, skąd miał pomysł na stworzenie Amber Gold, jakie środki potrzebne były na rozpoczęcie tej działalności i skąd one pochodziły.

Marcin P. pytany był, ile zarobił w trakcie swojej działalności w Amber Gold i OLT Express. "W OLT Express zero złotych, w Amber Gold nie pamiętam, w granicach 20 milionów złotych" - powiedział Marcin P. Nie umiał odpowiedzieć na pytanie, ile zarobiła jego żona.

Reklama

"Nic Polakom do zwrócenia nie mam, kompletnie nic" - oświadczył przed komisją śledczą. W swych zeznaniach oceniał, że prokuratura celowo działała, aby był jedynym skazanym, a kancelaria premiera w 2012 r. "musiała mieć wiedzę" ws. jego spółki.

Więcej informacji tutaj

Były lider KOD z zarzutami

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy postawiła dzisiaj b. liderowi KOD Mateuszowi K. oraz b. skarbnikowi tej organizacji Piotrowi C. zarzuty poświadczenia nieprawdy w fakturach oraz przywłaszczenia 121 tys. zł.

Jak powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy Tomasz Orepuk, w świdnickiej prokuraturze rozpoczęło się przesłuchanie w charakterze podejrzanych Mateusza K. oraz Piotra C. "Podejrzani sami stawili się do prokuratury. Prokurator postawił im zarzut poświadczenia nieprawdy w fakturach, przywłaszczenia 121 tys. zł i próby przywłaszczenia 15 tys. zł" - powiedział Orepuk.

Rzecznik podkreślił, że zarzuty dla Mateusza K. i Piotra C. zostały postawione po zebraniu obszernego materiału dowodowego. "To m.in. zeznania członków organów statutowych Stowarzyszenia KOD, zeznania osób, które faktycznie wykonywały usługi informatyczne opisane w fakturach, czy raport Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia KOD za okres od 6 stycznia do 22 maja 2017 roku, z którego wynika, że pieniądze wypłacono bezpodstawnie i ze złamaniem procedur Stowarzyszenia" - wyliczył rzecznik.

Mateuszowi K. i Piotrowi C. grozi do ośmiu lat więzienia.

Więcej tutaj

"Przerobione" przez SB podpisy w teczce TW Bolka

Pion śledczy IPN, który umorzył śledztwo w sprawie podrabiania przez SB dokumentów TW Bolka, podał, że na kilkadziesiąt autentycznych dokumentów podpisy w kilku z nich przerobili funkcjonariusze SB. Postanowienie o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocne.

Były prezydent Lech Wałęsa, jeżeli czuje się publicznie pomawiany o współpracę z SB, ma prawo złożyć wniosek o autolustrację i dowieść przed sądem, że nie był tajnym współpracownikiem - powiedział szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Ruszył proces Arkadiusza Ł. "Hoss" nie powiedział, czy przyznaje się do winy

Arkadiusz Ł. ps. "Hoss" nazywany "królem mafii wnuczkowej" dmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura zarzuca mu wyłudzenie lub próbę wyłudzenia dzięki tzw. oszustwom metodą "na wnuczka" w sumie kilku mln zł w różnych walutach, a także cennych przedmiotów w Niemczech, Szwajcarii i Luksemburgu.

Wcześniej kilkakrotnie rozprawy były odraczane m.in. z powodu niestawiennictwa "Hossa". W maju oskarżony źle się poczuł na sali sądowej i poprosił o wezwanie pogotowia - także wówczas proces nie mógł się rozpocząć. Od marca, kiedy to poszukiwanego "Hossa" zatrzymali policjanci, mężczyzna przebywa w areszcie. 

Więcej informacji czytaj tutaj

Plan wizyty Donalda Trumpa w Polsce

Prezydent Trump przyleci do Warszawy późnym wieczorem w środę 5 lipca. Nie są spodziewane tego dnia żadne oficjalne spotkania.

Jak podają źródła dyplomatyczne, rano 6 lipca amerykański przywódca odbędzie rozmowę w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie - według informacji PAP - odbędą się rozmowy plenarne delegacji polskiej i amerykańskiej. Spotka się także z liderami 12 państw Trójmorza.

Głównym tematem wizyty amerykańskiego prezydenta będzie bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza.

Więcej tutaj

Chiny na "czarnej liście" USA

Departament Stanu USA umieścił Chiny na "czarnej liście" 23 krajów wspierających handel ludźmi. Znalazły się na niej także m. in. Syria i Korea Północna. Prezydent Donald Trump rozważa zajęcie twardszego stanowiska wobec Chin.

W dorocznym raporcie na temat handlu ludźmi na świecie, pierwszym tego rodzaju opublikowanym przez administrację Donalda Trumpa, stwierdzono, że Chiny "nie podejmują istotnych posunięć aby położyć kres swemu udziałowi w przemycie i handlu ludźmi, w tym sprowadzaniu przymusowych pracowników z Korei Północnej".

Jak podkreślił sekretarz stanu USA Rex Tillerson - "Korea Północna otrzymuje rocznie setki milionów dolarów" za wysyłanie przymusowych pracowników do Rosji i Chin. Dodał także, że to nie może być dłużej tolerowane".

Więcej czytaj tutaj


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy