Reklama

Reklama

27 sierpnia 2018: Fakty dnia

Przedstawiamy wieczorne podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia w kraju i na świecie.

Szaflary: Egzaminator z zarzutami

62-letni egzaminator usłyszał w poniedziałek zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym w związku z czwartkowym wypadkiem na przejeździe kolejowym w Szaflarach.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że gdy zdająca egzamin na prawo jazdy 18-latka wjechała autem na przejazd, pojazd najprawdopodobniej zgasł. Nadjeżdżający pociąg relacji Nowy Targ-Zakopane uderzył w samochód.

Nastolatka z powodu poważnych obrażeń zmarła w szpitalu w Nowym Targu. Egzaminator zdołał uciec z pojazdu.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Reklama

Pikieta Obywateli RP w budynku KRS

W godzinach porannych sędziowie KRS mieli opiniować kandydatury do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz Cywilnej. Posiedzenie plenarne opóźniło się jednak o kilka godzin z powodu protestów Obywateli RP.

Po nieskutecznym wezwaniu do dobrowolnego opuszczenia budynku, osoby blokujące salę obrad KRS zostały usunięte przez policję.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Po wznowieniu obrad KRS omówiła ponad 20 kandydatur do Izby Cywilnej SN oraz około 40 kandydatur do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur zapowiedział, że we wtorek Rada m.in. rozpatrzy kolejne 20 kandydatur do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Chemnitz: Rząd reaguje na próby samosądu

W niedzielę w Chemnitz (Niemcy) od ciosu nożem zginął 35-letni Niemiec. Policja zatrzymała w sprawie 23-letniego Syryjczyka i 22-letniego Irakijczyka.

W reakcji na zabójstwo mężczyzny w mieście odbyły się demonstracje. Sytuacja cały czas jest napięta. Jak twierdzi policja, zdarzenie wykorzystali neonaziści, którzy próbowali wyłapywać na ulicach migrantów, aby dokonać samosądu.

Próby ataków na migrantów potępił  trzecznik prasowy niemieckiego rządu Steffen Seibert. 

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Stany Zjednoczone przeprowadzą atak na syryjskie siły rządowe?

Zdaniem rosyjskiego ministerstwa obrony Stany Zjednoczone przygotowują się do przeprowadzenia ataku rakietowego na syryjskie siły rządowe.

Według przedstawiciela resortu Igora Konaszenkowa, USA zwiększają liczbę środków przenoszenia rakiet w regionie, by przeprowadzić atak "po zaplanowanej prowokacji z rzekomym zastosowaniem broni chemicznej w prowincji Idlib" przez syryjskie siły rządowe.

Więcej na ten temat czytaj tutaj. 

Będą akcje poparcia dla ukraińskiego działacza

W obwodzie lwowskim mają się odbyć akcje poparcia dla prezesa Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie Grzegorza Kuprianowicza, którego wypowiedzi badane są przez prokuraturę w Zamościu w związku z możliwością popełnienia przestępstwa znieważenia narodu polskiego.

"Powinniśmy publicznie i niepublicznie wesprzeć naszego historyka Grzegorza Kuprianowicza, wobec którego rozpoczęła się publiczna nagonka po uroczystościach w Sahryniu" - oświadczył w poniedziałek Ołeh Syniutka, szef państwowej administracji obwodowej we Lwowie, który polecił swoim urzędnikom zorganizowanie akcji na rzecz Kuprianowicza.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem?

Prezydencki minister Andrzej Dera mówił w poniedziałek na antenie TVP Info o planach prezydenta Andrzeja Dudy dotyczących wrześniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

"Pan prezydent będzie w drugiej połowie września w Stanach Zjednoczonych, będzie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, jest planowana wizyta w Białym Domu, natomiast zasadą jest, że strona amerykańska informuje - ponieważ jest stroną zapraszającą - o terminie wizyty. Więc my z cierpliwością czekamy na oficjalny komunikat Białego Domu" - powiedział.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

18 września z kolei premier Węgier Viktor Orban spotka się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Do ostatniego spotkania między politykami doszło 15 lipca, ostatniego dnia mundialu.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Nie żyje syn Leszka Millera

Leszek Miller junior, jedyny syn byłego premiera Leszka Millera, nie żyje. O jego śmierci poinformowała wnuczka byłego prezesa SLD Monika Miller.

Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że syn byłego premiera popełnił samobójstwo. W Zakładzie Medycyny Sądowej przeprowadzona zostanie sekcja zwłok.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Będzie skarga do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości ws. "polskich obozów śmierci"

W sprawie wyegzekwowania od niemieckiej telewizji ZDF przeprosin za użycie zwrotu 'polskie obozy zagłady' złożymy skargę do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego" - poinformował w poniedziałek mecenas Lech Obara, reprezentujący byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę.

Mecenas Obara zapewnił, że Stowarzyszenie Patria Nostra, którego jest prezesem, "nie składa broni" po tym, jak niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH) uznał, że stacja ZDF nie musi w określony sposób przepraszać 96-letniego Tendery za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady" - jak stanowi wyrok polskiego sądu.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Wybory samorządowe: Ponad osiem tysięcy zarejestrowanych komitetów

W poniedziałek minął termin zgłaszania komitetów wyborczych do wyborów samorządowych, które odbędą się 21 października. 

Z danych wynika, że zarejestrowano ponad 8700 komitetów. 

W wyborach wystartuje 12 partii. 

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje