Reklama

Reklama

27 grudnia 2017: Fakty dnia

Premier Morawiecki podał termin rekonstrukcji rządu, Antoni Macierewicz podsumował wydatki resortu, a w Niemczech rośnie niechęć do Angeli Merkel. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w środę w kraju i na świecie.

Mateusz Morawiecki podał datę rekonstrukcji

"Po święcie Trzech Króli, w krótkim terminie po tej dacie, będziemy mogli poznać już wszystkie możliwe zmiany w ramach Rady Ministrów" - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier odniósł się również do kwestii rozmów z Jeanem-Claudem Junckerem w związku z zastosowaniem wobec Polski art. 7 Traktatu UE. Morawiecki zapewnia, że jest w tej sprawie "umiarkowanym optymistą".

Wcześniej do tematu rekonstrukcji odniósł się również Jarosław Gowin, który zadeklarował, że w gronie nowych ministrów "na pewno znajdzie się ktoś desygnowany przez Porozumienie".

Reklama

Więcej TUTAJ i TUTAJ

Szef MON: Wydaliśmy 20 mld zł na modernizację armii

Antoni Macierewicz poinformował, że na modernizację armii resort wydał 20 mld zł, w tym 13 mld na modernizację sprzętu wykonaną w polskich zakładach. Minister pochwalił się, że MON zrealizowało wszystkie założone cele. 

Resort podpisał również umowy na budowę dwóch niszczycieli min i jednego okrętu ratowniczego. Ich łączna wartość to blisko dwa miliardy złotych. 

Więcej TUTAJ

MŚ chce wprowadzić "zieloną policję"? Szyszko dementuje

W środowym wydaniu "Gazety Wyborczej" napisano, że od kilku miesięcy Główny Inspektorat Ochrony Środowiska pracuje nad powołaniem Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego (ABE). Dziennik poinformował, że członkowie ABE będą mieli prawo m.in. użyć broni palnej i otworzyć ogień w stronę psów pilnujących fabryk i magazynów. 

Medialne doniesienia zostały zdementowane przez resort środowiska. Informacje, jakoby "zielona policja" miała prawo wejść do domów obywateli czy otwierać ogień do ludzi i zwierząt zostały nazwane przez ministerwstwo "absurdalnymi i całkowicie niezgodnymi z prawdą".

Więcej TUTAJ

Co spowodowało wypadek premier Szydło?

Krakowska Prokuratura Okręgowa otrzymała opinię biegłych w sprawie rekonstrukcji wypadku ówczesnej premier Beaty Szydło w Oświęcimiu.

Prokuratura podkreśliła jednak, że "z uwagi na dobro śledztwa żadne dodatkowe informacje, dotyczące sporządzonej opinii, na tym etapie postępowania przygotowawczego nie będą udzielane".

Więcej TUTAJ

Czy Trump powinien interweniować w sprawie Polski?

Ronald Reagan interweniował, by uratować Polskę przed ustrojem autorytarnym. Teraz Donald Trump powinien zachować się w podobny sposób - czytamy w środę na portalu magazynu "Foreign Policy".

"Jeśli zatem Donald Trump chce - zgodnie z hasłami wyborczymi - uczynić Amerykę wielką, powinien realizować politykę Reagana wobec Polski" - podkreśla Alex Berezow na łamach magazynu. Celem interwencji prezydenta miałoby być "przywrócenie Polski na demokratyczne tory".

Więcej TUTAJ

Niemcy nie chcą już Angeli Merkel?

Jak wynika z sondażu brytyjskiego instytutu badawczego YouGov przeprowadzonego na zlecenie agencji DPA, prawie co drugi mieszkaniec Niemiec chciałby ustąpienia Angeli Merkel ze stanowiska przed końcem następnej kadencji. Tylko 36 proc. ankietowanych chce, żeby dotychczasowa kanclerz kierowała rządem przez następne cztery lata.

Notowania kanclerz Merkel spadają. Przed wyborami mogła się pochwalić większym poparciem.

Więcej TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy