25 lipca 2018: Fakty dnia
Zobacz, co wydarzyło się w środę w kraju i na świecie.
Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję o wstrzymaniu wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Artura C. - Polaka poszukiwanego przez polską prokuraturę w związku z zarzutami przemytu narkotyków.
Zdaniem Trybunału, jeśli dana osoba mogłaby być narażona na ryzyko naruszenia prawa do niezawisłego sądu, a tym samym do rzetelnego procesu, ekstradycja powinna zostać wstrzymana.
W marcu są Irlandii zwrócił się do Trybunału UE w trybie pilnym o opinię, czy Polak - w związku z uruchomieniem art. 7 wobec Polski - będzie mógł liczyć na rzetelny proces w swoim kraju.
Więcej informacji czytaj tutaj
Po około dziewięciogodzinnej debacie senat przyjął w nocy bez poprawek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze
Za nowelą głosowało 60 senatorów, 30 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu
Więcej informacji czytaj tutaj
Prokuratorzy z Wadowic zajmą się sprawą śmierci dwójki polskich turystów w Grecji.
"We wtorek tamtejsi śledczy wszczęli śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci" - podał w środę prokurator Krzysztof Dratwa z krakowskiej prokuratury okręgowej.
Kobieta utonęła wraz z synem w trakcie ewakuacji z hotelu w związku z trwającymi w Grecji pożarami.
Więcej informacji czytaj tutaj
Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku o odwieszenie sprawy Mariusza Kamińskiego. Postępowanie kasacyjne ws. byłego szefa CBA będzie zawieszone do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sprawy sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem w sprawie prawa łaski.
Więcej informacji czytaj tutaj
41-letnia Polka, od lat mieszkająca we Włoszech, w poniedziałek została znaleziona martwa na plaży w okolicach Tonnara di Santa Panagia - podają włoskie media.
Według wstępnych informacji, kobieta zmarła w wyniku utonięcia. Takim ustaleniom dziwi się jednak partner Polki, który znalazł ją martwą na plaży. Jego zdaniem, kobieta nie umiała pływać i nie rozumie, po co miałaby wchodzić do wody. Dodał w rozmowie z włoskimi mediami, że gdy tylko zauważył ją na plaży, wezwał pomoc.
Więcej informacji czytaj tutaj
W Szwecji trwa walka z pożarami lasów - największymi w historii kraju. Ogień objął ponad 25 tys. hektarów, a jego rozprzestrzenianiu się sprzyjają upały i susza. Według meteorologów, do piątku w środkowej Szwecji utrzyma się wysoka temperatura, często przekraczająca 30 stopni Celsjusza. Właśnie ten dzień ma być punktem kulminacyjnym.
Strażacy alarmują, że w środkowej części kraju, gdzie ogień szaleje już od kilku tygodni, wysychają źródła wody potrzebnej do zrzutów prowadzonych przez samoloty gaśnicze.
Więcej informacji czytaj tutaj
W Laosie trwa w środę akcja ratunkowa po zawaleniu się budowanej tamy hydroelektrowni na południu kraju. Z informacji podawanych przez lokalne media wynika, że potwierdzono śmierć dwóch osób, a nieoficjalne szacunki władz mówią o 19 zabitych. Kilkaset osób uznaje się za zaginione.
Będąca jeszcze w budowie tama runęła w poniedziałek wieczorem. Jest ona częścią wartego ponad miliard dolarów projektu hydroelektrycznego Xe-Pian Xe-Namnoy, w którym udział biorą firmy z Laosu, Tajlandii i Korei Południowej.
Więcej informacji czytaj tutaj