Reklama

Reklama

25 lipca 2018: Fakty dnia

Zobacz, co wydarzyło się w środę w kraju i na świecie.

Decyzja Trybunału UE ws. ekstradycji do Polski

Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję o wstrzymaniu wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Artura C. - Polaka poszukiwanego przez polską prokuraturę w związku z zarzutami przemytu narkotyków.

Zdaniem Trybunału, jeśli dana osoba mogłaby być narażona na ryzyko naruszenia prawa do niezawisłego sądu, a tym samym do rzetelnego procesu, ekstradycja powinna zostać wstrzymana.

W marcu są Irlandii zwrócił się do Trybunału UE w trybie pilnym o opinię, czy Polak - w związku z uruchomieniem art. 7 wobec Polski - będzie mógł liczyć na rzetelny proces w swoim kraju.

Reklama

Więcej informacji czytaj tutaj

Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Po około dziewięciogodzinnej debacie senat przyjął w nocy bez poprawek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze

Za nowelą głosowało 60 senatorów, 30 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu

Więcej informacji czytaj tutaj

Śmierć Polaków w Grecji. Sprawą zajmie się prokuratura

Prokuratorzy z Wadowic zajmą się sprawą śmierci dwójki polskich turystów w Grecji.

"We wtorek tamtejsi śledczy wszczęli śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci" - podał w środę prokurator Krzysztof Dratwa z krakowskiej prokuratury okręgowej.

Kobieta utonęła wraz z synem w trakcie ewakuacji z hotelu w związku z trwającymi w Grecji pożarami.

Więcej informacji czytaj tutaj

Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku o odwieszenie sprawy Mariusza Kamińskiego

Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku o odwieszenie sprawy Mariusza Kamińskiego. Postępowanie kasacyjne ws. byłego szefa CBA będzie zawieszone do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sprawy sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem w sprawie prawa łaski.

Więcej informacji czytaj tutaj

Włochy: 41-letnie Polka znaleziona martwa na plaży

41-letnia Polka, od lat mieszkająca we Włoszech, w poniedziałek została znaleziona martwa na plaży w okolicach Tonnara di Santa Panagia - podają włoskie media.

Według wstępnych informacji, kobieta zmarła w wyniku utonięcia. Takim ustaleniom dziwi się jednak partner Polki, który znalazł ją martwą na plaży. Jego zdaniem, kobieta nie umiała pływać i nie rozumie, po co miałaby wchodzić do wody. Dodał w rozmowie z włoskimi mediami, że gdy tylko zauważył ją na plaży, wezwał pomoc.

Więcej informacji czytaj tutaj

Szwecja: Zaczyna brakować wody do gaszenia pożarów

W Szwecji trwa walka z pożarami lasów - największymi w historii kraju. Ogień objął ponad 25 tys. hektarów, a jego rozprzestrzenianiu się sprzyjają upały i susza. Według meteorologów, do piątku w środkowej Szwecji utrzyma się wysoka temperatura, często przekraczająca 30 stopni Celsjusza. Właśnie ten dzień ma być punktem kulminacyjnym.

Strażacy alarmują, że w środkowej części kraju, gdzie ogień szaleje już od kilku tygodni, wysychają źródła wody potrzebnej do zrzutów prowadzonych przez samoloty gaśnicze.

Więcej informacji czytaj tutaj

Akcja ratunkowa w Laosie

W Laosie trwa w środę akcja ratunkowa po zawaleniu się budowanej tamy hydroelektrowni na południu kraju. Z informacji podawanych przez lokalne media wynika, że potwierdzono śmierć dwóch osób, a nieoficjalne szacunki władz mówią o 19 zabitych. Kilkaset osób uznaje się za zaginione.

Będąca jeszcze w budowie tama runęła w poniedziałek wieczorem. Jest ona częścią wartego ponad miliard dolarów projektu hydroelektrycznego Xe-Pian Xe-Namnoy, w którym udział biorą firmy z Laosu, Tajlandii i Korei Południowej.

Więcej informacji czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama