Reklama

Reklama

22 października 2018: Fakty dnia

Wydarzenia i komentarze z przebiegu I tury wyborów samorządowych zdominowały poniedziałek w kraju. A co jeszcze działo się dzisiaj w Polsce i na świecie? Przedstawiamy wieczorne podsumowanie dnia.

Wybory samorządowe. Wyniki sondażu late poll Ipsos

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., SLD - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. - wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos.

Reklama

Pozostałe ugrupowania startujące w wyborach do sejmików w całej Polsce znalazły się poniżej progu wyborczego.

Frekwencja według tego badania wyniosła 53,4 proc.

Więcej na ten temat czytaj tutaj  

Liczenie głosów trwa.

Jak poinformował zastępca przewodniczącego PKW sędzia Wiesław Kozielewicz, wyniki wyborów samorządowych mogą być znane we wtorek lub środę, a najdalej w czwartek.

Jak dotąd ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach (na 2477 gmin). Ustalono także wyniki wyborów do 2360 rad gmin (na 2477 gmin) i 175 rad powiatów(na 314 powiatów). Ponadto ustalono wyniki wyborów do 3 z 18 rad dzielnic Warszawy.

Więcej informacji znajdziecie w naszej relacji na żywo tutaj

Odesłani na emeryturę sędziowie Sądu Najwyższego przyszli do pracy

Dzisiaj troje sędziów Sądu Najwyższego - Małgorzata Gersdorf, Krzysztof Rączka i Stanisław Zabłocki - powróciło do pracy. Sędziowie odesłani w stan spoczynku pojawili się w Sądzie Najwyższym po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE postanowienia o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Także w Naczelnym Sądzie Administracyjnym pojawili się niektórzy z sędziów, których objęło postanowienie TSUE.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

W oficjalnym stanowisku I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wezwała sędziów Sądu Najwyższego odesłanych w stan spoczynku, by stawili się w pracy.

Więcej na ten temat czytaj tutaj 

Rzecznik KE: Decyzja Trybunału ws. Polski zgodna z opinią KE

Margaritis Schinas, rzecznik Komisji Europejskiej, poinformował w poniedziałek, że w piątkowej decyzji o wprowadzeniu środków tymczasowych dotyczących ustawy o Sądzie Najwyższym Trybunał Sprawiedliwości UE podzielił pogląd KE, że nowe polskie przepisy są niezgodne z prawem unijnym.

Więcej na ten temat czytaj tutaj 

Masowe zwolnienia dyscyplinarne związkowców w LOT

W PLL LOT doszło do masowych zwolnień. W trakcie rozmów z prezesem spółki dyscyplinarki dostali liderzy związków, natomiast około 60 osób dostało wypowiedzenia mailem.

Personel pokładowy Polskich Linii Lotniczych LOT protestował, domagając się m.in. powrotu do lepszych warunków pracy.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Prezydent Krakowa pozwie Małgorzatę Wassermann?

Obecny prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zamierza pozwać w trybie wyborczym kontrkandydatkę Małgorzatę Wassermann za jej słowa o braku monitoringu wizyjnego w większości krakowskich placówek oświatowych.

Ostateczna decyzja o skierowaniu pozwu ma zapaść najpóźniej we wtorek.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Będą nowe sankcje gospodarcze wobec Ukrainy

W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret przewidujący wprowadzenie "specjalnych środków ekonomicznych" wobec Ukrainy. Jest to odpowiedź na jej "nieprzyjazne działania" wobec firm i obywateli rosyjskich.  

Restrykcje będą dopiero opracowane przez rząd Rosji.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Jest termin próbnego egzaminu ósmoklasisty

Centralna Komisja Edukacyjna ogłosiła w poniedziałek termin próbnego egzaminu ósmoklasisty. Zainteresowane szkoły podstawowe będą mogły przeprowadzić go w dniach 18-20 grudnia.

Po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w kwietniu 2019 roku. Uczniowie zmierzą się z językiem polski, matematyką i językiem obcym, wybranym spośród dwóch języków.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy