Reklama

Reklama

22 grudnia 2017: Fakty dnia

Premier Morawiecki ma zamiar powołać nowego ministra do walki ze smogiem, decyzja w sprawie kamienicy przy Noakowskiego 16, śledztwo w sprawie katastrofy myśliwca MiG-29 oraz brytyjski minister, który oskarża Rosję o ingerencje w brexit. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się w kraju i na świecie.

Premier Morawiecki powoła nowe ministerstwo

Jak ustaliło radio RMF - premier Mateusz Morawiecki powoła nowego ministra do walki ze smogiem. Rządowym pełnomocnikiem od czystego powietrza ma zostać Piotr Woźny.

W tej chwili jest doradcą Morawieckiego w resorcie rozwoju. Wcześniej był wiceministrem cyfryzacji. Z tego resortu odszedł w atmosferze bardzo ostrego konfliktu z minister Anną Streżyńską.

Więcej informacji tutaj.

Reklama

Decyzja w sprawie kamienicy przy Noakowskiego 16

Komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. w sprawie kamienicy przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja nakazała zwrot 15 milionów złotych beneficjentom reprywatyzacji.

Jednym z udziałowców tej kamienicy był Andrzej Waltz, mąż prezydent stolicy.

Więcej informacji tutaj.

Gronkiewicz-Waltz o decyzji komisji weryfikacyjnej

"Decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie Noakowskiego 16 to nieudolna próba wybielenia urzędników byłego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Nie miałam żadnej wiedzy o nieprawidłowościach" - powiedziała w piątek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła, że PiS rządził wtedy zarówno w ratuszu jak i w dzielnicy Śródmieście.

Więcej informacji tutaj.

Senator Kogut zgłosił się do prokuratury

Senator Stanisław Kogut (PiS) w piątek po niespełna godzinie opuścił Prokuraturę Regionalną w Katowicach, gdzie pojawił się, by złożyć wyjaśnienia w śledztwie w sprawie korupcji.

"Złożyłem immunitet, wykazałem dobrą wolę, powiedziałem, że pierwszego dnia po posiedzeniu Senatu przyjadę, by faktycznie odpowiedzieć na każde pytanie pana prokuratora. Pan prokurator jest gospodarzem tego miejsca i czekam na dalsze jego działania" - mówił po wyjściu z prokuratury.

Więcej informacji tutaj.

CBA weszło do domu posła Gawłowskiego

Funkcjonariusze CBA weszli w piątek do domu posła Stanisława Gawłowskiego w Koszalinie. Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że Gawłowski udostępnił koszaliński dom śledczym do przeprowadzenia czynności i przeszukania go.

W czwartek doszło do przeszukania warszawskiego mieszkania Gawłowskiego. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej, prok. Ewa Bialik poinformowała PAP, że Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zamierza postawić posłowi zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym.

Więcej informacji tutaj.

Śledztwo w sprawie katastrofy MiG-29

Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie bada okoliczności rozbicia się w poniedziałek samolotu MIG-29. Wszczął śledztwo ws. sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, za co grozi 10 lat więzienia.

Prokuratura - zaznaczył Łapczyński - będzie ustalała przyczyny zdarzenia i badała, czy było ono wynikiem awarii maszyny, błędu ludzkiego, czy też zbiegu obydwu okoliczności.

Więcej informacji tutaj

Hiszpania: Pociąg wjechał w zaporę końcową na stacji

Podmiejski pociąg hiszpańskich kolei Cercanias Renfe wjechał w piątek w zaporę na końcu torów na stacji Alcala de Henares pod Madrytem. Rannych zostało 45 osób, w tym cztery poważnie - podały służby ratownicze madryckiej gminy.

Więcej informacji tutaj.

Brytyjski minister oskarża Rosję o ingerencję w brexit

Szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson zarzucił Rosji ingerencję w procesy polityczne mające na celu przygotowanie Wielkiej Brytanii do wyjścia z Unii Europejskiej. Mówił o tym na konferencji prasowej w Moskwie.

W odpowiedzi usłyszał od szefa rosyjskiej dyplomacji, że są to "gołosłowne oskarżenia, nie poparte dowodami". 

Więcej informacji tutaj.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL