Reklama

22 czerwca 2017: Fakty dnia

Prezentujemy podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i świata.

Referendum edukacyjne. Sejm podjął decyzję

Obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji został skierowany do sejmowej komisji ustawodawczej - tak zdecydował w czwartek Sejm w głosowaniu.

PSL chce wyznaczenia terminu, w jakim powinna zakończyć prace komisja, do której trafił wniosek ws. referendum oświatowego.  Przed głosowaniem ws. referendum klub PSL wnioskował, by termin ten wyznaczyć na 6 lipca. Marszałek Sejmu nie poddał jednak wniosku pod głosowanie.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Posłowie za ułatwieniem chorym dostępu do preparatów z konopi

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która ma umożliwić chorym dostęp do preparatów z konopi - będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza; surowiec ma być sprowadzany z zagranicy.

Początkowo projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowany przez klub Kukiz'15, przewidywał, że pacjent będzie mógł sam, po uzyskaniu zezwolenia, uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii.

Po zgłoszonych podczas prac zmianach regulacja przewiduje obecnie, że konopie będą mogły być wykorzystywane do wytwarzania preparatów farmaceutycznych, tak by lekarze mogli ordynować sporządzenie leku recepturowego w aptece. Surowiec ma być sprowadzany z zagranicy.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Szczyt w Brukseli

W czwartek w Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt szefów państw i rządów Unii Europejskiej. Pierwszego dnia zdecydowano m.in. o uruchomieniu stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (Permanent Structured Cooperation - PESCO), określanej jako kolejny aspekt europejskiej integracji oraz o przedłużeniu sankcji wobec Rosji (o pół roku). 

"You may say I'm a dreamer, but I am not the only one" - powiedział w dniu rozpoczęcia szczytu Unii Europejskiej Donald Tusk, cytując fragment słynnej piosenki Johna Lennona "Imagine". Słowa te odnosiły się brexitu, w kierunku którego zmierza Wielka Brytania. Zdaniem Tuska, powrót z tej drogi jest cały czas możliwy.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Śmierć polskiego kierowcy w Calais. Nowe fakty

Pięciu z dziewięciu afrykańskich i bliskowschodnich imigrantów aresztowanych w sprawie śmierci polskiego kierowcy pod Calais we Francji uniknie na razie procedury karnej. Są podejrzani o spowodowanie wypadku. Twierdzą, że nie mają skończonych 16 lat, nie mogą więc zostać umieszczeni w areszcie śledczym. Nie oznacza to jednak, że unikną odpowiedzialności.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Uchodźcy w Polsce? Opozycja podzielona

Chcę powiedzieć w imieniu PO, że z związku z tym, że rząd PiS nie chce o tym rozmawiać, odwraca się od Europy, nie chce być solidarny i otwarty z rodziną europejską, deklarujemy - w imieniu naszych samorządowców, prezydentów miast, marszałków województw (...) - będziemy chcieli zrobić gest i przyjąć kilkanaście, kilkadziesiąt matek z dziećmi z miejsc objętych wojną, żeby pokazać, że Polska nie jest antyeuropejska" - powiedział w czwartek Grzegorz Schetyna na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej w Brukseli.

Dodał, że PO o tej sprawie chce też rozmawiać z Kościołem.

Obszerniejsza wypowiedź lidera PO dostępna jest tutaj  Słowa te skrytykował lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który przyjęcie kilkunastu lub kilkudziesięciu matek z dziećmi uważa za niewystarczający.

Jak słowa Schetyny skomentował Ryszard Petru? Czytaj tutaj!

Gdzie nie wyjeżdżać na wakacje? Ostrzeżenia MSZ


Wraz z rozpoczęciem sezonu letniego 2017 miliony Polaków planują zagraniczne urlopy. Wśród ulubionych destynacji wciąż przewijają się kraje, przed którymi kategorycznie ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Które kierunki są bezpieczne, a jakie należy omijać? Gdzie obcokrajowcom grożą ataki terrorystyczne i porwania? - pisze nasza dziennikarka Justyna Mastalerz.

Listę krajów znajdziecie tutaj

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy