Reklama

Reklama

20 maja 2016: Fakty dnia

Wyciek projektu komunikatu KE dotyczącego sytuacji w Polsce, mocne wystąpienie premier Beaty Szydło, przyjęcie kontrowersyjnej uchwały przez Sejm, list 22 profesorów prawa do prezesa TK, przełom w sprawie zaginionego samolotu linii EgyptAir oraz proces w sprawie afery podsłuchowej. Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i świata.

Wyciek projektu komunikatu KE dotyczącego sytuacji w Polsce

Komisja Europejska ma już gotową, negatywną opinię o sytuacji w Polsce związaną z kryzysem konstytucyjnym. W dokumencie napisano - jak wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia - że praworządność jest zagrożona, a bez niej nie ma możliwości przestrzegania praw podstawowych i demokratycznych standardów.

Opinia zostanie opublikowana w poniedziałek, jeśli Komisja nie otrzyma planu rozwiązania kryzysu konstytucyjnego.

Więcej o opinii Komisji Europejskiej pisaliśmy tutaj.

Reklama

Mocne wystąpienie premier Beaty Szydło w Sejmie

Premier Szydło zabrała dziś głos w Sejmie ws. komunikatu KE dotyczącego sytuacji w Polsce.

"Chcecie, żeby decyzje, dotyczące naszego kraju zapadały tutaj, w Polsce, czy w Brukseli?" - pytała Szydło na mównicy sejmowej. "Z satysfakcją przyjmujecie to, że Polska jest atakowana" - wytknęła opozycji.

"Dziś mogę powiedzieć, że w Komisji Europejskiej jest więcej tych, którym zależy bardziej na rozbiciu Unii Europejskiej niż na jedności" - mówiła podczas emocjonującego przemówienia premier Beata Szydło.

Po wystąpieniu premier nastąpiła seria gorących wystąpień i burzliwych reakcji z sali sejmowej.

Co jeszcze powiedziała premier Szydło? Dowiedz się więcej!

Jak politycy skomentowali wystąpienie premier? Przeczytaj tutaj!

Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony suwerenności Polski

"W ostatnim czasie są podejmowane próby naruszenia suwerenności naszego państwa, podważające jednocześnie zasady demokracji, porządek prawny i spokój społeczny w Polsce" - czytamy w uchwale dotyczącej obrony suwerenności Polski, której przyjęcia zażądali dzisiaj politycy Prawa i Sprawiedliwości. Po burzliwej dyskusji w Sejmie, rząd przyjął uchwałę. Platforma Obywatelska i Nowoczesna nie brały udziału w głosowaniu.

Za uchwałą zagłosowało 257 posłów. Przeciw było czterech, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

22 profesorów prawa pisze list do prezesa TK

22 profesorów prawa napisało list do prezesa Trybunału Konstytucyjnego w obronie prof. Zaradkiewicza.

Chodzi o sprawę nałożonego na Dyrektora Zespołu Orzecznictwa i Studiów Biura Trybunału Konstytucyjnego Karola Zaradkiewicza zakazu wypowiadania się w mediach publicznych oraz skierowania do niego propozycji ustąpienia z dotychczas pełnionej funkcji.

Dowiedz się więcej!

Przełom w sprawie zaginionego samolotu linii EgyptAir

Egipska marynarka wojenna znalazła w piątek 290 km na północ od Aleksandrii położonej na północy Egiptu, szczątki zaginionego airbusa linii EgyptAir.

Marynarka wojenna poszukuje w tamtym rejonie czarnych skrzynek maszyny, która zaginęła w nocy ze środy (18 maja) na czwartek (19 maja) podczas lotu z Paryża do Kairu z 66 osobami na pokładzie. Wśród pierwszych znalezionych szczątków po katastrofie są także: fragment zwłok, dwa fotele lotnicze i jedna lub kilka walizek - poinformował w piątek grecki minister obrony narodowej.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj i tutaj.

Kolejny podejrzany pakunek we Wrocławiu

We Wrocławiu znaleziono kolejny podejrzany pakunek. Jeden z przechodniów zgłosił, że ktoś podrzucił go na pl. Dominikańskim we Wrocławiu.

Na miejscu pracował Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji.

Podejrzany pakunek ostatecznie okazał się niegroźny. Nie zawierał niczego niebezpiecznego.

Wczoraj, 19 maja, doszło do wybuchu na przystanku autobusowym we Wrocławiu. Domowej roboty bomba wyposażona była w czasowy zapalnik. Niegroźnie ranna została jedna osoba.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Eksplozja na przystanku autobusowym we Wrocławiu.

Proces w sprawie afery podsłuchowej

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces biznesmena Marka Falenty, jego współpracownika Krzysztofa Rybki i dwóch kelnerów, oskarżonych w sprawie nielegalnych nagrań, m.in. polityków PO, w stołecznych restauracjach w latach 2013-14.

Jeden z oskarżonych kelnerów Łukasz N. przyznał się do zarzuconego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Reklama

Reklama

Reklama