Reklama

20 lipca 2018: Fakty dnia

Piątek upłynął pod znakiem burzliwych obrad w Sejmie, gdzie po południu posłowie przyjęli projekt PiS ws. zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach i prokuraturze. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się dziś w Polsce i na świecie.

Sejm przegłosował zmiany w sądownictwie

Sejm przyjął projekt PiS ws. zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach i prokuraturze.  

W głosowaniu nie wzięli udział posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz klubu PSL-UED.

Za zmianami było 230 posłów, przeciw głosowało 24. Od głosu wstrzymało się czterech posłów.

Więcej na ten temat czytaj tutaj 

Sejm przyjął w piątek także nowelizację ustawy prawo prasowe czytaj tutaj, zmiany w swoim Regulaminie, które zakładają obniżenie uposażenia poselskiego czytaj tutaj i uchwalił cztery poprawki Senatu do Ustawy 2.0 czytaj tutaj

Reklama

Podano skład komisji śledczej ds. VAT

Sejm wybrał w piątek skład komisji śledczej ds. VAT, która ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie w latach 2007-2015.

Przewodniczącym komisji został poseł PiS Marcin Horała, natomiast jego zastępcami posłowie Kazimierz Smoliński (PiS) i Marek Jakubiak (Kukiz'15).

Więcej czytaj tutaj

Prezydent zapowiada dwudniowe referendum 10 i 11 listopada

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w piątek złożenie w Senacie projektu postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 r. dotyczącego zmian w konstytucji.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

O terminie referendum krytycznie wypowiada się Prawo i Sprawiedliwość.

W rozmowie z PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała, że "trudno będzie połączyć referendum z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości 11 listopada".

Więcej czytaj tutaj

Atak nożownika w Niemczech

W ataku nożownika w autobusie w niemieckim mieście Lubeka 14 osób zostało rannych, w tym dwie ciężko. 

Według lokalnych mediów sprawca to 35-latek pochodzenia irańskiego. Został zatrzymany przez policję. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia prokuratura. 

Więcej czytaj tutaj 

Tatrzańskie szalki zamknięte, wciąż trudna sytuacja w Małopolsce

Z powodu podtopień i zerwanych mostków wiele popularnych szlaków turystycznych jest zamkniętych.

Nie jest możliwe m.in. przejście szlakiem z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich, wokół Morskiego Oka oraz na Rysy

Ratownicy górscy i władze Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają górskich wypraw.

Więcej czytaj tutaj 

Do odwołania został również zamknięty spływ Dunajcem.

Więcej czytaj tutaj

Z powodu ulewnych deszczy wciąż trudna jest sytuacja w pow. limanowskim (woj. małopolskie).

Ze względu na zniszczenia dróg i mostów nie ma dojazdu do 71 zabudowań mieszkalnych w gminie Kamienica we wsiach Szczawa i Zasadne.

W całym powiecie limanowskim i gminie Krościenko nad Dunajcem wciąż obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

Więcej na ten temat czytaj tutaj 

Wiceprzewodniczący KE ostrzega Polskę i Węgry

Pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Frans Timmermans  w rozmowie z  "Financial Times" odniósł w się do sporu KE z Polską o praworządność. Timmermans skomentował także spór, który z Unią Europejską toczą Węgry.

"W pewnej chwili, jeśli nadal będzie się to rozwijało w ten sposób, ktoś przy stole zacznie pytać: 'Czy na pewno jesteście z nami? Musicie zdecydować: czy jesteście z nami?'" - tłumaczył.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Ważne ustawy przyjęte przez węgierski parlament

"Lepiej, jeśli zostaniesz w domu i nie będziesz mówić o migracji" - tak organizacja Amnesty International skomentowała dwie ustawy - ustawę wprowadzającą specjalny podatek od działalności sprzyjającej imigracji i nową ustawę o zgromadzeniach - które w piątek przyjął węgierski parlament.

Podatkowi w wysokości 25 proc. wsparcia będą podlegać materialne wspomaganie sprzyjającej imigracji działalności na Węgrzech lub materialne wspieranie działalności organizacji wspomagającej imigrację z siedzibą na Węgrzech.

Ustawa o zgromadzeniach przewiduje z kolei m.in. zgłoszenie policji zamiaru organizacji zgromadzenia w przestrzeni publicznej policji co najmniej 48 godzin przed terminem.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Wątpliwości wokół brexitu

Po spotkaniu ministrów ds. europejskich 27 państw unijnych, które było pierwszą okazją, by kraje UE, bez udziału Wielkiej Brytanii, przyjrzały się wypracowanym na Wyspach zapisom ws. brexitu, główny negocjator Komisji Europejskiej Michel Barnier wyznał, że tzw. "Biała księga" pozostawia ważne pytania.

Głównym problemem ma być kwestia uregulowania granicy między Irlandią a Irlandią Północną. 

Więcej czytaj tutaj

Niemiecki Trybunał o sytuacji Gersdorf

Prezes niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH) Bettina Limperg skomentowała w piątek zwolnienie I prezes polskiego Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

"Zwolnienie Małgorzaty Gersdorf jest tymczasowym i dramatycznym punktem kulminacyjnym rozwoju sytuacji, który może być określany jako katastrofalny" - powiedziała niemieckiej agencji dpa.

Według Limperg Gersdorf została zwolniona niezgodnie z prawem.

Więcej czytaj tutaj

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy