Reklama

Reklama

19 października 2018: Fakty dnia

Decyzja TSUE ws. ustawy o Sądzie Najwyższym, "Misiek" w areszcie, katastrofa kolejowa w Indiach, ostatni dzień kampanii wyborczej. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w kraju i na świecie.

TSUE zawiesił przepisy o Sądzie Najwyższym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej i wydał postanowienie zabezpieczające, w którym zdecydował o zawieszeniu przepisów dotyczących stanu spoczynku najstarszych sędziów Sądu Najwyższego i przywróceniu ich do pracy na warunkach, obowiązujących przed wejściem w życie zawieszonych przepisów, oraz o wstrzymaniu mianowań na miejsca tych sędziów.

Reklama

W postanowieniu TSUE znalazł się również ustęp poświęcony zakazowi powoływania w miejsce prof. Małgorzaty Gersdorf nowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, jak i mianowania osoby pełniącej jej obowiązki.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Komentarze po decyzji unijnego Trybunału

"Na pewno po przeanalizowaniu dokładnym ustosunkowujemy się do tego" - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE.

"W kilku rozmowach bilateralnych myślę, że przekonałem kilku przywódców do tego jak wyglądała polska reforma sprawiedliwości, jak ona wygląda i jak bardzo jest potrzebna. Pokazywałem, że 80 proc. Polaków chce reformy wymiaru sprawiedliwości, że wyroki bardzo często są uważna za niesprawiedliwe, za nieobiektywne, za godzące w poczucie sprawiedliwości" - zaznaczył.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Decyzję TSUE skomentował również szef PO Grzegorz Schetyna.

"Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE oznacza, że PiS-owskie bezprawie musi się zatrzymać, a wyrok musi być natychmiast wykonany" - napisał w piątek na Twitterze.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Do sprawy odniosła się także sędzia Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

"Jestem zadowolona, że stało się tak, że ktoś nasze racje uwzględnił. Ale jestem niezadowolona, że rząd polski, rząd mojego kraju, mojej ojczyzny, nie zrobił tego wcześniej i że musieliśmy stanąć przed trybunałem europejskim" - powiedziała w piątek dziennikarzom.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Jako ostatni decyzję TSUE skomentował Jarosław Kaczyński.

"Jesteśmy członkiem UE i będziemy przestrzegać unijnego prawa, ale będziemy też korzystać z naszych praw i od tej wstępnej decyzji odwołamy się" - zapowiedział prezes PiS.

Więcej na ten temat czytaj tutaj 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło z kolei, że "postanowienie TSUE nie jest ostatecznym rozstrzygnięciem w przedmiocie środków tymczasowych, które to rozstrzygnięcie zostanie wydane dopiero po zapoznaniu się przez Trybunał z odpowiedzią Polski na wniosek KE".

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Ostatni dzień kampanii wyborczej

Dziś ostatni dzień kampanii wyborczej. Cisza wyborcza zaczyna się o północy i potrwa do godz. 21 w niedzielę.

Kandydaci od rana intensywnie nawołują do głosowania. 

Obserwujemy wydarzenia w całej Polsce. Zapraszamy do naszej relacji na żywo, którą znajdziecie tutaj

"Misiek" w areszcie, w sobotę zarzuty

Paweł M. pseudonim "Misiek", który w piątek został sprowadzony do kraju, usłyszy w sobotę zarzuty - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zarzuty te to m.in. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i rozprowadzanie wielkiej ilości narkotyków.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Tragedia w Kerczu na Krymie. Nowe informacje

Rosyjskie media dotarły do wiadomości, jakie Władisław Rosljakow wysyłał kolegom z klasy w mediach społecznościowych. Sprawca masakry w Kerczu zachwycał się masowymi mordercami oraz pisał, że "fajnie byłoby zorganizować rzeź".

Więcej na ten temat czytaj tutaj

W piątek w Kerczu na Krymie odbyła się w piątek uroczystość żałobna, na której pożegnano ofiary masowego zabójstwa.

Według lokalnych władz udział w uroczystości wzięło ponad 30 tysięcy osób.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Główni oskarżeni w aferze reprywatyzacyjnej nie opuszczą aresztu

Sąd Okręgowy w Warszawie wstrzymał wykonanie postanowienia o zastosowaniu tzw. aresztu kaucyjnego wobec Jakuba R. i Aliny D.

Tym sposobem nie opuszczą oni aresztu do czasu rozpoznania zażalenia wniesionego przez prokuraturę.

Więcej na ten temat czytaj tutaj 

Napaść na Polaków w Rimini. Sąd odrzucił apelację

Sąd apelacyjny w Bolonii utrzymał w piątek wyrok 16 lat więzienia dla sprawcy napaści na dwoje Polaków w 2017 roku w Rimini na północy Włoch, Kongijczyka Guerlina Butungu.

Sąd odrzucił apelację złożoną przez obronę skazanego, która wnosiła o uniewinnienie.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Katastrofa kolejowa w Indiach

W mieście Amritsar w stanie Pendżab na północy Indii doszło do katastrofy kolejowej.

Stojący w pobliżu torów na przedmieściach miasta tłum obserwował palenie kukły demona Rawany z okazji święta Dasara. Nadjeżdżający z dużą prędkością pociąg potrącił zgromadzonych, którzy nie słyszeli dźwięków maszyny, zagłuszonych przez fajerwerki.

Zginęło co najmniej 50 osób, a ponad 200 zostało rannych.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy