Reklama

Reklama

19 października 2016: Fakty dnia

W Krakowie pożegnano wybitnego reżysera Andrzeja Wajdę, komisja śledcza ds. Amber Gold przedstawiła listę świadków, a Komisja Europejska przyznała się do błędu w tłumaczeniu CETA na język polski. Zobacz, co jeszcze przyniósł dzień.

W Krakowie pożegnano Andrzeja Wajdę

W środę w Krakowie odbył się pogrzeb Andrzeja Wajdy. Urna z prochami wybitnego reżysera została złożona na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Wajda spoczął w mogile obok grobu rodzinnego, w którym pochowano m.in. jego matkę.

Andrzej Wajda zażyczył sobie, by go pochować w Krakowie - w mieście, w którym tuż po II wojnie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych i z którym przez lata był związany. Ceremonia pogrzebowa miała charakter religijny, na cmentarzu nie było żadnych oficjalnych przemówień.

- Wajda kochał Polskę, a każda dojrzała miłość boli. Pomiędzy ideałem, ideą, pragnieniem a rzeczywistością kładzie się cień, kładzie się człowiek (...). Mówić o człowieku czy bronić człowieka? Stanąć po stronie człowieka to także widzieć wszystko, co jest w nim małe. Jeżeli mówisz o tym, co małe, to przecież nie mniej kochasz. Boli Polska małością Polaków, ale też i boli historią, tą która zastała Andrzeja Wajdę, gdy wchodził w dojrzałe życie. To była zdrada jałtańskiego dyktatu, który padł na Polskę cieniem zniewolenia. Jak krata w końcowej sekwencji "Kanału"- mówił w homilii dominikanin o. Jan Andrzej Kłoczowski.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Komisja śledcza ds. Amber Gold ustaliła listę świadków

Uzgodniono listę pierwszych świadków, którzy zostaną przesłuchani ws. Amber Gold - jest na niej 17 osób. Przesłuchania mają się zacząć 8 listopada; W pierwszej kolejności mają być przesłuchiwani prokuratorzy, na liście znaleźli się Barbara Kijanko, Witold Niesiołowski, Marzanna Majstrowicz, Dariusz Różycki, Hanna Borkowska, Piotr Wesołowski oraz wspomniany już Andrzej Seremet. 

Na zakończenie pierwszego etapu przesłuchań, dotyczącego prokuratorów, komisja śledcza przesłucha m.in.: Jarosława Gowina, który w rządzie PO-PSL był ministrem sprawiedliwości i b. prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Więcej na temat czytaj tutaj

KE przyznaje się do błędu w tłumaczeniu CETA

Komisja Europejska przyznała, że w oficjalnym tłumaczeniu umowy CETA na język polski został błędnie przetłumaczony fragment artykułu 25., dotyczący produktów biotechnologicznych. - Tak, był błąd. Został już poprawiony - powiedział Interii Bartosz Zadura z polskiego przedstawicielstwa KE. Błąd pojawił się również w wersji hiszpańskiej.

"Jest błąd i jest to błąd istotny, bo wypacza sens całego akapitu. Dodatkowo, mówimy tu o przepisie z rozdziału CETA, który jest bardzo newralgiczny. Duża część sprzeciwu wobec umowy z Kanadą dotyczy właśnie GMO" - tak kontrowersje związane z tłumaczeniem brzmienia artykułu 25.2 CETA skomentowała w rozmowie z Interią Maria Świetlik.

Szczegóły na ten temat znajdziesz tutaj

Najnowszy sondaż poparcia TNS

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w październiku PiS uzyskałby w nich 34 proc. poparcia - wynika z sondażu TNS Polska. Kolejne miejsca zajęłyby: PO z 15 proc. głosów; Nowoczesna z 11 proc. i Ruch Kukiz`15 - z 9 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Znamy skład Trybunału Stanu ws. Emila Wąsacza

W środę wylosowano skład Trybunału Stanu do sprawy b. ministra skarbu w rządzie AWS Emila Wąsacza, oskarżonego od 2005 r. o nieprawidłowości przy prywatyzacji PZU, TP SA i Domów Towarowych "Centrum". Przewodniczącym składu będzie b. poseł PO Jerzy Kozdroń, niedoszły oskarżyciel ministra.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Sprawozdanie BOR ws. Smoleńska

Prokuratorzy analizują sprawozdanie Biura Ochrony Rządu dotyczące zabezpieczenia prezydenckiego lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. "Treść sprawozdania dotyczy form i metod realizacji działań ochronnych, które zostały objęte klauzulami niejawności" - poinformowała przedstawicielka prokuratury.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, w sprawozdaniu wskazano na szereg nieprawidłowości zarówno przy przygotowaniach, w tym planowaniu i organizacji, jak i podczas samej wizyty. Dotyczyć miały one także działań podejmowanych przez ówczesne kierownictwo biura.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy