Reklama

Reklama

16 marca 2017 r.: Fakty dnia

Przedstawiamy zestawienie najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata.

Holandia: Przeliczono 95 procent głosów

Wyniki po przeliczeniu 95 proc. głosów oddanych w środowych wyborach parlamentarnych w Holandii potwierdziły w czwartek zwycięstwo centroprawicowej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego.

W liczącej 150 miejsc izbie niższej parlamentu VVD zdobyła 33 mandaty, o osiem mandatów mniej niż miała dotychczas. Zdaniem komentatorów za spadek poparcia odpowiada realizowana w ostatnich latach przez rząd Ruttego polityka oszczędności.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Reklama

Wyrok TK ws. nowelizacji prawa o zgromadzeniach

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek nowelizację Prawa o zgromadzeniach zaskarżoną przed podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę, za zgodną z konstytucją. Czterech z 11 orzekających w sprawie sędziów TK zgłosiło zdanie odrębne do wyroku.

Trybunał rozpatrywał wniosek prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji Prawa o zgromadzeniach z 13 grudnia 2016 r. Prezydent skierował do TK te przepisy przed ich podpisaniem. Rozprawie przewodniczyła prezes Trybunału sędzia Julia Przyłębska, a sprawozdawcą jest sędzia Mariusz Muszyński. Obecnie wygłasza on uzasadnienie do wyroku.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.


Brexit: Jest podpis królowej pod ustawą

Królowa Elżbieta II złożyła podpis pod tzw. ustawą brexitową. Daje ona prawo rządowi Theresy May do wszczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Podpis monarchini finalizuje pierwszy etap legislacyjny - w tym momencie decyzja parlamentu staje się prawem.

Po złożeniu podpisu szefowa brytyjskiego rządu będzie mogła formalnie poinformować Brukselę, że Wielka Brytania zamierza opuścić europejską wspólnotę. Według oczekiwań, odbędzie się to drogą pisemną i nastąpi pod koniec miesiąca - po nieformalnym szczycie, jaki zaplanowano z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego, kładącego podwaliny pod budowę Unii Europejskiej.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Francja: Strzelanina w gimnazjum, są ranni

Co najmniej trzy osoby zostały ranne w liceum w miejscowości Grasse na południu Francji - przekazał rzecznik MSW. Jak podaje AFP, jednym z rannych jest dyrektor szkoły. AFP, powołując się na policyjne źródła, informuje, że aresztowano 17-letniego ucznia gimnazjum, który był uzbrojony w strzelbę, dwa pistolety i dwa granaty. Sprzeczne wiadomości napływają odnośnie ewentualnego drugiego napastnika. Tuż po strzelaninie policja informowała, że poszukuje jeszcze drugiego podejrzanego. Niektóre źródła twierdzą natomiast, że 17-latek działał sam.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

CBŚP: "Hoss" zatrzymany na warszawskim Żoliborzu

Policja zatrzymała poszukiwanego listem gończym Arkadiusza Ł., pseud. "Hoss" - poinformowała w czwartek rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Agnieszka Hamelusz. Jest on podejrzany o oszustwa metodą "na wnuczka" na ponad 1,4 mln zł.

Według rzeczniczki do zatrzymania "Hossa" - pomysłodawcy jednej z najpopularniejszych metod oszustw - "na wnuczka", będącego liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się tym procederem - doszło w czwartek przed godz. 18.00 na warszawskim Żoliborzu. Zatrzymania dokonali "Łowcy Cieni" z CBŚP we współpracy z policyjnym Zespołem Poszukiwań Celowych z Poznania, który wcześniej wytropił na Malcie podejrzanego o brutalne zabójstwo Kajetana P.

Więcej na ten ten temat przeczytasz TUTAJ

Najnowszy sondaż Kantar Public

51 proc. ankietowanych źle ocenia działalność rządu, pozytywnie mówi o niej 38 proc. - wynika z sondażu Kantar Public. 47 proc. badanych wystawiło też negatywną ocenę pracy premier, a 40 proc. - dobrą.

W przeprowadzonym sondażu, wśród łącznie 51 proc. ankietowanych krytycznie oceniających działalność rządu: 17 proc. uważa, że Rada Ministrów działa bardzo źle, a 34 proc. - że raczej źle. W grupie - 38-procentowej - dobrze wypowiadających się o pracy rządu: 5 proc. ocenia, że pracuje on zdecydowanie dobrze, 33 proc., że raczej dobrze. 11 proc. badanych nie wyraziło opinii na temat działalności rządu.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne