Reklama

Reklama

16 listopada 2017: Fakty dnia

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

PKW ostrzega przed planowanymi zmianami w ordynacji

Państwo Komisja Wyborcza krytycznie oceniła zmiany w ordynacji wyborczej proponowane przez PiS.

Reklama

"Zaproponowane zmiany w Kodeksie wyborczym mogą spowodować zaburzenia czy nawet destabilizację procesu wyborczego" - powiedział w czwartek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Dodał także, że po zmianach koszty wyborów mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Hermeliński powiedział także, że "intencją PKW nie jest kwestionowanie racji ustawodawców", jeśli chodzi o przedstawiony projekt. Zdaniem PKW, proponowane przepisy powinny "dawać szansę na realizację procesu wyborczego w sposób taki, by nie doprowadzić do przewlekłości, żeby można było w sposób taki jak dotychczas, czyli szybki, sprawny, uczciwy i transparentny przeprowadzić nadchodzące i następne wybory".

Więcej informacji czytaj tutaj

Ruch Kontroli Wyborów chce poprawek do projektu PiS

Krytyczne uwagi do projektu zmian w ordynacji wyborczej przedstawił również Ruch Kontroli Wyborów (RKW). Główne postulaty RKW to rozwiązanie Państwowej Komisji Wyborczej i zupełnie nowa, jednolita ustawa dotycząca prawa wyborczego.

Przedstawiciele organizacji podkreślają, że przed wprowadzeniem zmian w Kodeksie wyborczym powinny odbyć się szerokie konsultacje społeczne. Oczekują od posłów nowego projektu w tej sprawie lub wprowadzenia poprawek do obecnego.  

Więcej tutaj

KRS ponownie rozpatrzy sprawy asesorów

"Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała, że ponownie rozpatrzy sprawy 255 asesorów spośród 265, co do których wcześniej wyraziła sprzeciw" - poinformował w czwartek rzecznik prasowy KRS sędzia Waldemar Żurek.

Jak dodał, w czwartek w tajnym głosowaniu Rada zdecydowała o zastosowaniu wobec asesorów przepisu z ustawy o KRS mówiącego, że "w przypadku ujawnienia nowych okoliczności dotyczących osoby wskazanej we wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego albo asesora sądowego, Rada może z urzędu lub na wniosek uczestnika postępowania ponownie rozpatrzyć sprawę".

Więcej czytaj tutaj

Kolejne zeznania w sprawie afery reprywatyzacyjnej

Komisja weryfikacyjna badała w czwartek reprywatyzacje nieruchomości przy ul. Hożej 23/25, 25 i 25a. Prawa do Hożej 25a "handlarz roszczeń" Marek M. kupił za 550 zł od starszych kobiet - spadkobierczyń właścicieli.

"Nie wiedzieliśmy, co będzie z nami. Baliśmy się, że osoby, które przejmą kamienicę, przejmą też nasze mieszkania" - zeznała przed komisją Jolanta Mizerska, mieszkanka zreprywatyzowanej kamienicy przy ul. Hożej 25 w Warszawie.

Więcej informacji tutaj

PO: Żądamy dymisji Beaty Szydło i jej rządu

Platforma Obywatelska zażądała w czwartek dymisji premier Beaty Szydło i jej rządu. "W innym wypadku w przyszłym tygodniu zgłosimy, wspólnie z Nowoczesną i PSL, wniosek o konstruktywne wotum nieufności" - zapowiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

Jak podkreślił, działania opozycji są podyktowane "brakiem reakcji na mowę nienawiści na Marszu Niepodległości".

Więcej tutaj

Węgierski rząd nie poprze żadnego kroku przeciw Polsce

"Rząd Węgier nie poprze żadnego kroku przeciw Polsce" - oświadczył w czwartek Janos Lazar, szef kancelarii premiera Viktora Orbana. 

Słowa solidarności padły na konferencji prasowej w Budapeszcie po tym, jak Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję dotyczącą Polski.

Więcej czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne