Reklama

Reklama

16 listopada 2016 roku: Fakty dnia

Sejm za prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego, wstępne wyniki ekshumacji ciała Lecha Kaczyńskiego oraz przejęcie przez Nowoczesną posła Platformy Obywatelskiej. Zobacz, co jeszcze przyniósł dzień.

Sejm za obniżeniem wieku emerytalnego

W Sejmie w środę odbyło się głosowanie nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Posłowie przyjęli projekt 262 głosami, przeciwko zagłosowało 149 posłów, a 19 wstrzymało się od głosu.

- Mogę powiedzieć z satysfakcją Polkom i Polakom, dotrzymaliśmy słowa. Przywracamy sprawiedliwość społeczną - podkreśliła w środę w Sejmie Beata Szydło przed głosowaniem. Premier zapewniała też o pełnym zabezpieczeniu reform w budżecie. - Pójdźmy drogą odpowiedzialnego rozwoju wspólnie, przeprowadźmy te reformy, na które czekają Polacy - zwróciła się do opozycji.

Reklama

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Wstępne wyniki sekcji zwłok Lecha Kaczyńskiego

- Wielonarządowe obrażenia ciała, typowe dla wypadków komunikacyjnych - takie są wstępne wyniki sekcji zwłok prezydenta Lecha Kaczyńskiego - dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM. Przedwczoraj na Wawelu ekshumowano ciała pary prezydenckiej.

Wszystko wskazuje na to, że do śmierci Lecha Kaczyńskiego doprowadziły ciężkie obrażenia wielu narządów wewnętrznych, połamane kości i poważne uszkodzenia głowy.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

MZ chce dopuścić do tworzenia preparatów z konopi

Ministerstwo Zdrowia zamierza rozwiązać problem dostępu do preparatów z konopi. "Chcemy dopuścić do tworzenia preparatów farmaceutycznych z produktów, które będą sprowadzane z zagranicy, by lekarze mogli ordynować sporządzenie produktu recepturowego w aptece" - zapowiedział wiceminister Jarosław Pinkas.

Pinkas wskazał, że rozwiązanie takie zapewni chorym dostępność do preparatów z konopi. Dodał, że jest to pierwszy etap działań. Zapowiedział, że kolejnym ruchem będzie umożliwienie prowadzenia kontrolowanych upraw, które będą nadzorowane i standaryzowane.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Marek Sowa przeszedł z PO do Nowoczesnej

Dotychczasowy poseł Platformy Obywatelskiej Marek Sowa przeszedł do klubu Nowoczesnej. Według niego dziś inicjatywa i energia to cechy Nowoczesnej, a Platforma od roku "dryfuje"."

Stwierdził, że gdy jedenaście lat temu wstępował do Platformy Obywatelskiej, była to "formacja pełna inicjatyw, otwarta na opinie różnego rodzaju i postawy". "Dla tej formacji chciałem pracować i spotkałem tam wielu dobrych i interesujących ludzi (...) To, co jest dzisiaj, ta inicjatywa, pasja, energia, jest po stronie klubu Nowoczesna. Platforma, sami państwo widzicie, od roku czasu pod nowym kierownictwem dryfuje" - ocenił Sowa.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Komisje o relokacji

Komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz ds. UE pozytywnie zarekomendowały projekt uchwały sprzeciwiającej się "próbom ustanawiania stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy migrantów" przez UE oraz karom finansowym. Posłowie zgłosili do projektu jedną poprawkę zaproponowaną przez posłankę Nowoczesnej Martę Golbik o treści: "Sejm zwraca jednocześnie uwagę, że Rzeczpospolita Polska nie uchyla się od zaangażowania w rozwiązanie kryzysu migracyjnego, w tym w szczególności w zaangażowanie finansowe na rzecz państw trzecich w celu zapobiegania przyczynom kryzysu migracyjnego, oraz ochronę zewnętrznych granic UE".

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Pierwszy przywódca, z którym spotka się Trump  

Premier Japonii będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, z którym spotka się amerykański prezydent-elekt. Shinzo Abe będzie rozmawiał z Donaldem Trumpem jutro w Nowym Jorku.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Sondaż CBOS: Polacy ocenili prezydenta

53 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy, negatywnie - 36 proc. - wynika z listopadowego sondażu CBOS. Krytyczną opinię o Sejmie ma 58 proc. badanych, a pozytywną - 28 proc. Pozytywnie o działalności Trybunału wypowiada się 29 proc., negatywnie - 43 proc.

CBOS podał, że notowania głowy państwa z ostatnich sześciu miesięcy można uznać za stosunkowo stabilne.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy