Reklama

Reklama

15 września 2016: Fakty dnia

Podkomisja zajmująca się badaniem katastrofy smoleńskiej ujawnia nowe fakty ws. tragicznego lotu Tu-154M, premier Beata Szydło odwołuje jednego ze swoich ministrów, a Rosja nadal musi liczyć się z sankcjami. Co jeszcze przyniósł dzień? Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i świata.

Podkomisja badająca katastrofę smoleńską ujawnia nowe fakty

W czwartek w południe podkomisja, którą MON powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, przedstawiła najnowsze ustalenia dotyczące m.in. domniemanego fałszowania nagrań z czarnych skrzynek.

Reklama

- Komisja znalazł już dowody świadczące o tym, że niektóre dane były manipulowane - powiedział jej przewodniczący dr Wacław Berczyński. Z polskiej skrzynki wycięto 3 sekundy nagrań, z rosyjskiej 5 sekund - poinformowano podczas konferencji.

Komisja jasno odniosła się również do kwestii obecności w kokpicie samolotu Tu-154M gen. Błasika. - Głos generała nie został zidentyfikowany na żadnym z nagrań - ani przez żadną z trzech osób dobrze go znających, po drugie przez żadną z dotychczasowych specjalistycznych ekspertyz laboratoryjnych dokonującą wskazania mówców - są to Centralne Laboratorium Kryminalistyki KGP, Instytut Zena, prof. Grażynę Demenko - przekazał członek komisji prof. Nowaczyk.

Podczas konferencji upubliczniono również nagranie, na którym ówczesny minister Jerzy Miller instruował komisję badającą katastrofę, wskazując, że raport polskiej strony nie powinien różnić się od tego przygotowanego przez komisję rosyjską.

Konferencję podkomisji relacjonowaliśmy na żywo tutaj: Nowe fakty ws. katastrofy smoleńskiej

Premier odwołała ministra skarbu Dawida Jackiewicza

- Podjęłam decyzję o odwołaniu pana ministra Jackiewicza z funkcji ministra skarbu - poinformowała premier Beata Szydło. - Minister Jackiewicz wywiązał się ze swoich obowiązków - dodała.

Premier poinformowała, że Ministerstwo Skarbu Państwa do końca roku ma zostać zlikwidowane, a od stycznia zacznie się zupełnie nowa organizacja zarządzania spółkami skarbu państwa. Likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa będzie nadzorował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

UE przedłużyła sankcje wobec Rosji

Państwa członkowskie UE oficjalnie przedłużyły w czwartek o kolejne pół roku sankcje wizowe i finansowe wprowadzone w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie i dokonaną przez Rosję aneksją Krymu.

Restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów mają obowiązywać przynajmniej do 15 marca 2017 roku. Obejmują one 146 osób: rosyjskich polityków, wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.

Decyzja ma się ukazać w dzienniku urzędowym UE w piątek.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Macierewicz stawia warunek Rosji ws. katastrofy smoleńskiej

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział w czwartek, że strona rosyjska otrzyma nowe materiały na temat katastrofy smoleńskiej jak tylko przekaże to, o co przed miesiącem podkomisja smoleńska zwróciła się do szefowej Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego Tatiany Anodiny.

To odpowiedź na głos płynący z Rosji. MSZ tego kraju poinformowało w czwartek, że jeśli strona polska mówi o pojawieniu się dodatkowych materiałów związanych z katastrofą smoleńską, to Rosja apeluje o ich bezzwłoczne przedstawienie.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj

Nieformalny szczyt UE w Bratysławie. Wspólne stanowisko Merkel i Hollanda

Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali w czwartek do przyjęcia na piątkowym nieformalnym szczycie w Bratysławie agendy dla UE, po wstrząsie wywołanym wynikiem referendum ws. wyjścia W. Brytanii ze Wspólnoty.

- Ustaliliśmy, że szczyt w Bratysławie musi skoncentrować się na trzech wielkich priorytetach. Pierwszym jest bezpieczeństwo wewnętrzne i bezpieczeństwo zewnętrznych granic UE, drugim promowanie nowych gałęzi przemysłu, nowych technologii i "transformacja energetyczna", aby pobudzać wzrost oraz zwiększać zatrudnienie, a trzecim - młodzi ludzie - przekazał w czwartek Hollande.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Szymański: Polska chce dwóch zasadniczych rzeczy

- Chcemy dwóch zasadniczych rzeczy: uściślenia zakresu odpowiedzialności za UE i większej legitymizacji wyborczej działań Brukseli - mówił w rozmowie z Interią Konrad Szymański. Tuż przed nieformalnym szczytem państw członkowskich UE z wiceminister ds. europejskich rozmawialiśmy, o tym jakiej Unii chce Polska i co czeka nas w obliczu Brexitu.

Czytaj wywiad Agnieszki Waś-Tureckiej: "To byłaby bardzo zła wiadomość dla Polski i Europy Środkowej"

Dowiedz się więcej na temat: Podsumowanie dnia | podkomisja smoleńska | Dawid Jackiewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje