Reklama

Reklama

15 kwietnia 2016: Fakty dnia

Uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, zgoda niemieckiego rządu na ściganie satyryka szydzącego z prezydenta Turcji, dwa zawiadomienia PO do prokuratury ws. wczorajszego głosowania w Sejmie "na dwie ręce". Co jeszcze wydarzyło się dziś w Polsce i na świecie? Prezentujemy przegląd najważniejszych informacji.

Historyczne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu

W Poznaniu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. W trakcie posiedzenia orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że "podstawowym obowiązkiem prezydenta, Sejmu, Senatu i rządu Rzeczypospolitej jest troska o naszą teraźniejszość, o Polskę i Europę, w których godność, prawa i aspiracje wszystkich obywateli są szanowane i chronione, o Polskę i Europę, w których nad rywalizacją i grą interesów powinna górować solidarność, poczucie wspólnoty".

Reklama

Do słów Andrzej Dudy odniosła się m.in. była premier Ewa Kopacz.

"Nawoływanie głowy państwa, by opcja, z której się wywodzi, szanowała zasady państwa prawa, zabrzmiało wyjątkowo mocno - uważa była premier Ewa Kopacz. - Oby słowa o poszanowaniu wartości dotarły do partyjnych kolegów prezydenta" - dodała, komentując orędzie Andrzeja Dudy.

Czytaj więcej TUTAJ

Niemiecki rząd zgodził się na ściganie satyryka szydzącego z Erdogana

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w piątek, że jej rząd przychylił się do wniosku władz Turcji i zgodził się na ściganie przez prokuraturę niemieckiego satyryka Jana Boehmermanna oskarżanego przez Ankarę o zniewagę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ambasada Turcji w Berlinie w nocie werbalnej skierowanej tydzień temu do niemieckiego MSZ zażądała ukarania Boehmermanna, który w swojej autorskiej audycji "Neo Magazin Royal" 31 marca, w niemieckiej telewizji publicznej ZDF, odczytał uznany za pamflet wiersz, zawierający liczne epitety pod adresem głowy tureckiego państwa.

Czytaj więcej TUTAJ

PO złożyła zawiadomienia do prokuratury ws. głosowania "na dwie ręce"

PO złożyła dziś dwa zawiadomienia do prokuratury w związku z czwartkowym głosowaniem "na dwie ręce" przy wyborze sędziego TK - poinformowali w Poznaniu liderzy Platformy. Według PO, przestępstwo popełniło dwoje byłych posłów Kukiz'15 oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Lider PO Grzegorz Schetyna wyraził pogląd, że z uwagi na nieprawidłowości przy wyborze Jędrzejewskiego, prezydent Andrzej Duda nie powinien przyjmować od niego ślubowania.

Czytaj więcej TUTAJ

Najnowszy sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej". PiS notuje spadek poparcia

Prawo i Sprawiedliwość straciło w ciągu miesiąca 5 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gdyby wybory odbyły się w ubiegłą niedzielę, na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 28 proc. wyborców.

Na drugiej pozycji uplasowała się Nowoczesna z wynikiem 22 proc. - tu brak zmiany w porównaniu do sondaży z marca. Trzecia w kolejce jest Platforma Obywatelska, która również notuje spadki. Partia Grzegorza Schetyny mogłaby liczyć na 15 proc. poparcia. Do Sejmu weszłoby jeszcze ugrupowanie Kukiz’15, zdobywając 12 proc. głosów. Ruch Pawła Kukiza jako jedyny - wynika z sondażu IBRiS - w ciągu miesiąca poprawił swoje notowanie (o 3 pkt proc.).

Czytaj więcej TUTAJ

Dwa silne trzęsienia ziemi w Japonii

Trzęsienie ziemi o sile 7,1 nawiedziło w piątek południową Japonię, w rejonie Kumamoto - poinformowała amerykańska służba USGC. Początkowo Agencja Kyodo informowała, że możliwa jest fala tsunami wysokości 1 metra. Ostrzeżenie jednak odwołano.

Było to kolejne w ciągu 24 godzin trzęsienie ziemi w Japonii. W nocy z czwartku na piątek czasu lokalnego wyspę Kiusiu, w południowo-zachodniej części Japonii nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 6,5 w skali Richtera. Jak informowały władze w Tokio, zginęło w nim co najmniej 9 osób, a ponad 760 zostało rannych.

Czytaj więcej TUTAJ

Trzęsienie ziemi na wyspie Kiusiu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy