Reklama

Reklama

15 grudnia 2016: Fakty dnia

Nowy sędzia Trybunału Konstytucyjnego, dymisja generała broni Mirosława Różańskiego, zeznania Jarosława Gowina przed komisją śledzą ds. Amber Gold, ewakuacja ludności ze wschodniego Aleppo. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia w kraju i na świecie.

Wybrano nowego sędziego TK

Dr hab. prawa Michał Warciński został wybrany w czwartek przez Sejm na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zastąpi on kończącego 19 grudnia swoją kadencję sędziego Andrzeja Rzeplińskiego, obecnego prezesa Trybunału. Za wyborem głosowało 231 posłów, 179 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ

Generał broni Mirosław Różański podał się do dymisji

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Mirosław Różański złożył wypowiedzenie. Szef MON Antoni Macierewicz przyjął w czwartek jego dymisję.

Reklama

Obowiązki dowódcy generalnego będzie wykonywał gen. broni Leszek Surawski - poinformowało ministerstwo.

Więcej o dymisji przeczytasz TUTAJ

Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego?

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej opowiedziała się za umorzeniem postępowania dotyczącego pociągnięcia do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu prezesa PiS, b. premiera Jarosława Kaczyńskiego - poinformowała szefowa komisji Iwona Arent (PiS).

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

Ewakuacja ludności ze wschodniego Aleppo

Co najmniej 17 autobusów i 10 karetek pogotowia z ludźmi ewakuowanymi w ramach porozumienia o rozejmie wyjechało w czwartek z ostatnich rejonów Aleppo będących w rękach rebeliantów.

Według źródła w syryjskich władzach, w czwartek w pierwszym konwoju wschodnie Aleppo opuściło 951 osób; chodzi o kobiety, dzieci i rannych.

Na ewakuację wciąż oczekuje ok 50 tys. ludzi.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

Apel ZNP do prezydenta

Wczoraj przed godziną 23:00 Sejm uchwalił Prawo oświatowe i przepisy wprowadzające ustawę. Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do prezydenta, by nie podpisywał "złej zmiany dla polskiej edukacji" i zapowiada, że 19 grudnia będzie protestować przed Pałacem Prezydenckim.

Więcej na temat apelu ZNP przeczytaj TUTAJ

Jarosław Gowin zeznawał ws. Amber Gold

"Prokuratura nie zdała egzaminu w sprawie Amber Gold, stwierdziłem szereg uchybień w działaniach sądów i kuratorów" - oświadczył dziś przed komisją śledczą Jarosław Gowin, który zeznawał w sprawie Amber Gold.

Wicepremier argumentował, że Marcin P. był tylko "słupem", a za całą aferą stała mafia. Jednocześnie zaznaczył, że nie widzi dowodów na to, żeby Donald Tusk tuszował sprawę.

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne