Reklama

Reklama

13 lipca 2017: Fakty dnia

Reakcje Polski i Europy na nowelizację ustawy o KRS oraz projekt nowej ustawy o SN, ciąg dalszy posiedzenia komisji ws. afery reprywatyzacyjnej w Warszawie, a także brytyjski projekt ustawy o brexicie i szczyt Ukraina - UE. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się w kraju i na świecie.

Krytyka reformy sądownictwa

Zarówno w Polsce, jak i w Europie wprowadzona nowelizacja do ustawy o KRS oraz planowany projekt nowej o SN, autorstwa PiS, wzbudziły wiele kontrowersji.

"To jest groźne" - powiedziała w czwartek I prezes SN Małgorzata Gersdorf, oceniając projekt zmian w ustawie o SN autorstwa PiS. Zwołała także na 27 lipca nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN. Więcej tutaj

Z kolei Grzegorz Schetyna, odnosząc się do projektu, stwierdził, że to zapowiedź zamachy stanu, a "Jarosław Kaczyński chce przejąć władzę dyktatorską, a do tego potrzebne jest mu panowanie nad władzą sądowniczą". Więcej informacji tutaj

Reklama

Kancelaria prezydenta nie wiedziała o projekcie ustawy o SN

W rozmowie z RMF FM prezydencki minister Andrzej Dera stwierdził, że nikt nie informował prezydenta ani jego kancelarii o ustawie o Sądzie Najwyższym. "To projekt poselski, więc nie ma obowiązku konsultacji z prezydentem" - dodał.

Prezydent na razie nie zareagował na projekt PiS-u. Sami urzędnicy prezydenckiej kancelarii wydają się - przynajmniej na pozór - tak samo zaskoczeni, jak wszyscy inni.

Więcej czytaj tutaj

Unia zaskoczona przez PiS. "Przekroczono czerwoną linię"

Bruksela jest tak zaskoczona tempem PiS-owskich zmian w sądownictwie, że Komisja Europejska miała w czwartek kłopoty ze skomentowaniem ostatnich decyzji Sejmu. Jednak europarlamentarna frakcja chadeków bije na alarm.

Więcej informacji tutaj

MSWiA: Polska wnosi o umorzenie postępowania w sprawie relokacji uchodźców

14 czerwca Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z "niewywiązywaniem się przez te państwa" z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. Kraje te miały miesiąc na wystosowanie odpowiedzi do KE. W czwartek resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował PAP, że Polska w swojej odpowiedzi do KE wnosi o umorzenie postępowania o naruszenie prawa UE w związku z decyzjami o relokacji z 2015 r. W przygotowanym przez MSWiA stanowisku wskazano m.in. na "systemowe braki w mechanizmie wykonywania decyzji o relokacji, które nie pozwalają na zapewnienie odpowiednich gwarancji bezpieczeństwa".

Więcej informacji tutaj

Afera reprywatyzacyjna: Komisja bada sprawę Chmielnej 70, Kolejna kara dla prezydent Warszawy

Komisja weryfikacyjna bada od czwartku sprawę działki pod dawnym adresem Chmielnej 70, przy Pałacu Kultury i Nauki.

Na rozprawę jako świadka wezwano Krzysztofa Śledziewskiego, b. urzędnika stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami, a jako strony - beneficjentów decyzji: Janusza Piecyka, mec. Grzegorza Majewskiego i Marzenę K. - stawili się wszyscy. Więcej tutaj

Nie stawił się jednak prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Została ona ponownie ukarana karą grzywny w wysokości trzech tysięcy złotych.

"Zostałam wprowadzona w błąd, oszukana. Poinformowano mnie, że zarówno dyrektor (Biura Gospodarki Nieruchomościami) jak i pracownik merytoryczny pan Krzysztof Śledziewski przygotowujący decyzję (ws. zwrotu), nie ma wiedzy o spłacie nieruchomości. Mam na to zresztą świadków. Taką też informację na podstawie przygotowanych przez BGN dokumentów przedstawił mój zastępca Radzie Miasta" - powiedziała prezydent stolicy na czwartkowym briefingu prasowym.

Więcej informacji tutaj

ŚWIAT:

Brytyjski rząd opublikował projekt ustawy o brexicie

Brytyjski rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o brexicie, która znosi przewagę prawa unijnego nad krajowym. Minister ds. brexitu David Davis zaprezentował go jako "ważny etap w procesie wyjścia z UE". Głosowanie przewidziane jest na jesień.

"Pozwoli nam to opuścić Unię Europejską, mając maksimum pewności, kontynuacji i kontroli" - oświadczył w komunikacie Davis. "To jeden z najważniejszych tekstów prawnych w historii brytyjskiego parlamentu" - dodał.

Czytaj tutaj

Szczyt Ukraina-UE

W Kijowie rozpoczął się w czwartek 19. szczyt Ukraina-Unia Europejska. Według mediów zakończy się on bez deklaracji końcowej, gdyż strona unijna nie zgodziła się na postulaty Kijowa, by umieścić w niej zapewnienie o europejskiej perspektywie Ukrainy.

"Brak deklaracji może jednak pokazać, że w Unii Europejskiej nie ma możliwości ponownego potwierdzenia tego, co jest w umowie stowarzyszeniowej. A nie można tego potwierdzić ze względu na stanowisko Holandii" - przyznał proszący o anonimowość urzędnik.

Więcej tutaj

W Chinach zmarł laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo

Liu był obrońcą praw człowieka. W Chinach został skazany na 11 lat więzienia za działalność opozycyjną, chorował na raka wątroby.

61-letni noblista był leczony w szpitalu w Shenyang w związku ze stwierdzoną u niego w maju chorobą nowotworową w terminalnym stadium. Do szpitala został przewieziony w czerwcu z więzienia, gdzie od 2009 roku odbywał karę pozbawienia wolności.

Odkąd w maju świat obiegła wiadomość o chorobie noblisty, zachodnie rządy i światowe organizacje praw człowieka apelowały do chińskich władz, by pozwoliły Liu wyjechać wraz z żoną za granicę na leczenie. Jednak mimo międzynarodowej presji rząd w Pekinie nie zgodził się na wyjazd, twierdząc, że Liu jest pod opieką najlepszych specjalistów.

Komitet noblowski uważa, że winę za śmierć Liu ponosi chiński rząd. Zaapelował także do władz Chin, by wdowie po dysydencie, poetce Liu Xia, zagwarantowano swobodę poruszania się i zezwolono na podróż za granicę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje