Reklama

Reklama

12 lipca 2018: Fakty dnia

Zobacz, co wydarzyło się w czwartek w kraju i na świecie.

PiS chce zmienić zasady wyboru I prezesa SN

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli projekt zmian m.in. w Prawie o prokuraturze oraz w ustawie o Sądzie Najwyższym. Propozycje dotyczą m.in. procedury obsadzania stanowisk sędziowskich w SN i procedury wyboru I prezesa SN. Chcą, aby zmiana I prezesa była możliwa jeszcze przed uzupełnieniem wakatów w SN.

Więcej informacji czytaj tutaj

Negatywna opinia KRS ws. sędziego Iwulskiego

Krajowa Rada Sądownictwa wydała negatywną opinię ws. możliwości dalszego orzekania przez pełniącego obecnie obowiązki I prezesa SN sędziego Józefa Iwulskiego. Oprócz niego negatywne opinie otrzymało także sześciu sędziów.

Reklama

Pozytywnie rozpatrzono z koeli wnioski pięciu sędziów SN, który mimo ukończenia 65 roku życia wyrazili wolę dalszego orzekania.

Stanisław Gawłowski opóścił areszt

Sąd Okręgowy w Szczecinie odrzucił w czwartek wniosek prokuratury o wstrzymanie wykonania postanowienia ws. kaucji dla Stanisława Gawłowskiego.

W środę sąd dopuścił możliwość poręczenia majątkowego, dzięki czemu w czwartek Gawłowski, po wpłaceniu 500 tys. złotych opuścił areszt.

Po wyjściu poseł PO powiedział dziennikarzom, że oczekuje publikacji dokumentacji sądowej. "Państwo będziecie mogli zobaczyć, że w tych dokumentach nic nie ma" - powiedział.

Więcej informacji czytaj tutaj i tutaj

Sprawa Stachowiaka: Zeznania pierwszego oskarżonego

Przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia rozpoczął się w czwartek proces czterech byłych policjantów oskarżonych w sprawie śmierci Igora Stachowiaka, który zmarł na komisariacie, gdzie m. in. użyto wobec niego paralizatora. Byli już policjanci są oskarżeni o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności.

Łukasz R., który jako jedyny z oskarżonych był w czwartek obecny na sali rozpraw, nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, a następnie składał kilkugodzinne wyjaśnienia.

Więcej informacji czytaj tutaj

Proces ws. inwigilacji opozycji. Zeznania policjantów

W czwartek, w procesie wytoczonym przez polityków opozycji, zeznawali policjanci, którzy w 2017 roku zabezpieczali teren Sejmu. Katarzyna Lubnauer i Ryszard Petru zarzucają im, że byli w tym czasie inwigilowani przez policyjnych wywiadowców.

Więcej informacji czytaj tutaj

"Wbrew temu co się sądzi, PiS jest w wymiarze ideowym najbardziej podzielony spośród głównych polskich partii politycznych. Utrzymanie tego w jednej całości jest politycznym fenomenem" - mówi w rozmowie z Jolantą Kamińską i Aleksandrą Gieracką prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej informacji czytaj tutaj

Wielka Brytania: Poprawia się stan mężczyzny otrutego nowiczokiem

Jak poinformowały władze szpitala w Salisbury - mężczyzna, który został otruty nowiczokiem, nie jest już w stanie krytycznym. W niedzielę zmarła jego partnerka Dawn Strugges, otruta tego samego dnia.

Więcej informacji czytaj tutaj

Trump zadowolony ze szczytu NATO. Oczekuje zwiększenia wydatków na obronność

Prezydent USA Donald Trump wyraził w czwartek zadowolenie z wyników szczytu NATO. Podkreślił zobowiązanie krajów do zwiększenia wydatków na obronność.

Zapowiedział także, że poruszy kwestię Ukrainy na zbliżającym się spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Więcej informacji czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy