Reklama

Reklama

12 czerwca 2017: Fakty Dnia

Zapowiedź unijnej procedury przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z odmową przyjęcia uchodźców, zawiadomienie MON do prokuratury w sprawie komisji Millera, zmiany w Kancelarii Prezydenta, apel Ryszarda Petru do Jarosława Kaczyńskiego. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w kraju i na świecie!

Reuters: Unia Europejska rozpocznie procedurę przeciw Polsce

Władze Unii Europejskiej mają we wtorek uruchomić procedurę prawną przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom, które odmawiają przyjmowania uchodźców - poinformował Reuters.

Informacje agencji pochodzą ze źródeł w UE. Tymczasem rzecznik KE Alexander Winterstein poinformował, że Komisja Europejska podejmie w środę decyzję w sprawie wszczęcia procedury o naruszenie prawa UE wobec krajów, które nie biorą udziału w programie relokacji uchodźców.

Więcej TUTAJ 

Reklama

"Nie zgadzamy się z szantażem, karami finansowymi czy odbieraniem funduszy europejskich w związku z nieprzyjmowaniem migrantów" - oświadczył szef MSZ Witold Waszczykowski, odnosząc się się do doniesień o planowanym wszczęciu procedur wobec Polski.

Całą wypowiedź Witolda Waszczykowskiego znajdziesz TUTAJ

MON składa zawiadomienie do prokuratury ws. komisji Millera

Nie milkną echa katastrofy smoleńskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej składa zawiadomienie do prokuratury ws. komisji Jerzego Millera, która kilka lat temu badała sprawę.

"W związku z informacjami posiadanymi przez Podkomisję do Spraw Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego oraz opublikowanym przez agencję prasową Ria Nowosti wywiadem przeprowadzonym z Aleksiejem Morozowem z Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), w którym przedstawiony został m.in. przebieg katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem z dnia 10 kwietnia 2010 r., powstała uzasadniona wątpliwość co do rzetelności i prawdziwości raportu końcowego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego działającej pod przewodnictwem Edmunda Klicha, a następnie Jerzego Millera" - głosi komunikat MON.

Więcej TUTAJ

Błyskawicznie zareagowała Platforma Obywatelska, której politycy mówili w poniedziałek, że "prezentacja wyników, które Wojskowa Akadmenia Techniczna przeprowadziła na zlecenie rządowej podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej potwierdza, że podkomisja je zmanipulowała".
Więcej TUTAJ

Zmiany w Kancelarii Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda odwołał Małgorzatę Sadurską ze stanowiska szefa Kancelarii Prezydenta RP. Jej miejsce od wtorku zajmie Halina Szymańska.

Dodatkowo prezydent nadał dwa pełnomocnictwa:

- Pełnomocnikiem ds. referendum konsultacyjnego ws. nowej konstytucji będzie Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

- Pełnomocnikiem ds. narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości będzie Wojciech Kolarski, podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta.

Więcej TUTAJ

List i apel Ryszarda Petru do Jarosława Kaczyńskiego

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaapelował dziś w liście do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by zrezygnował z "celebrowania miesięcznic smoleńskich". 

"To nie są żadne miesięcznice, tylko mowa nienawiści" - ocenił Petru.

Więcej TUTAJ

Węgierski sposób na uchodźców

Jakie warunki panują w zamkniętym obozie kontenerowym dla uchodźców na Węgrzech? Kim są "myśliwi" i dlaczego to nie ich migranci boją się najbardziej? Czy Viktor Orban zaprzecza samemu sobie, gdy nie chce zgodzić się na relokację z Włoch i Grecji? - te i wiele innych pytań zadaliśmy Andrasowi Kovatsowi, szefowi węgierskiego ośrodka Menedék, który od prawie 20 lat pracuje z migrantami.

Rozmowa dziennikarki Interii Agnieszki Waś-Tureckiej z Kovatsem zdecydowanie należy do pozycji obowiązkowych.

Więcej TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama