Reklama

Reklama

11 października 2018: Fakty dnia

Przedstawiamy wieczorne podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia w kraju i na świecie.

Awaria statku kosmicznego Sojuz MS-10

W trakcie startu w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS statek kosmiczny Sojuz MS-10 uległ awarii. Na pokładzie byli dwaj astronauci - Amerykanin Nick Hague i Rosjanin Aleksiej Owczynin. Załoga musiała lądować awaryjnie.

Według wstępnych ocen przyczyną awarii Sojuza MS-10 mogło być złe mocowanie bocznych bloków rakiety nośnej. Po awarii na czas nieokreślony odłożono start statku kosmicznego Sojuz MS-11 zaplanowany na grudzień.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Początkowo, krótko po przybyciu służb ratowniczych na miejsce awaryjnego lądowania, amerykańska agencja kosmiczna NASA informowała, że kosmonauci "są w dobrym stanie". Agencja TASS określiła później ich stan jako "nie całkiem dobry".

NASA podała, że kosmonauci zostaną przewiezieni do centrum szkoleniowego kosmonautów pod Moskwą.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Nowi sędziowie w SN i kolejne protesty

Czterech sędziów Sądu Najwyższego powołanych w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę w czwartek przed południem stawiło się w SN. Wcześniej sto osób protestowało przed SN przeciw ich powołaniu i zawłaszczaniu sądów przez władzę.

Zdaniem protestujących sędziowie zostali powołani bezprawnie i ich wybór może być próbą przejęcia SN poprzez wprowadzenie nowego I Prezesa SN - "dublera".

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Mocne zarzuty pod adresem prezydenta Dudy. Kancelaria odpowiada

Podczas posiedzenia zespołu ds. monitorowania praworządności Bogdan Klich (PO) ocenił, że "PiS i prezydent Andrzej Duda złamali co najmniej 13 artykułów konstytucji; niektóre wielokrotnie".

Klich dodał, że działo się to m.in. podczas dokonywania zmian w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sadownictwa czy podczas prac nad ustawą o ustroju sądów powszechnych.

"Zarzuty, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję podczas m.in. dokonywania zmian w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym czy Krajowej Radzie Sądownictwa są czysto polityczne. Nie zwracamy na nie uwagi" - powiedział PAP prezydencki minister Błażej Spychalski, odnosząc się do oceny Bogdana Klicha.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Będzie postępowanie wyjaśniające dotyczące sędziego Żurka

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie sędzia Tomasz Szymański podjął decyzję o podjęciu czynności wyjaśniających ws. sędziego Waldemara Żurka.

O wszczęcie czynności wyjaśniających wobec sędziego wystąpiła w piątek pełniąca obowiązki prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka informując, że sędzia Żurek nie rozpoznaje spraw w wydziale, do którego od 1 września został przeniesiony i w którym powinien pracować.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

15 lat więzienia dla Ludmiły Kozłowskiej? Doniesienia ukraińskich mediów

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) prowadzi dochodzenie przeciwko szefowej Fundacji Otwarty Dialog Ludmile Kozłowskiej.

Kozłowska, która jest obywatelką Ukrainy, podejrzewana jest m.in. o zdradę stanu i nawoływanie do zmiany granic tego państwa.

"Obrończyni praw człowieka ‘zapracowała’ na 15 lat więzienia" - napisał ukraiński portal, informując, że pracuje nad większym śledztwem w sprawie oszustw finansowych, w których uczestniczyła m.in. Kozłowska.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy o UE i Nord Stream 2

Od czwartku w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji odbywa się dwudniowy szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Pierwsza sesja plenarna, jak poinformował na briefingu prasowym szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, poświęcona była sytuacji UE i przyszłości Europy.

Jak podkreślali prezydenci państw V4, jednym z mankamentów współczesnej integracji europejskiej jest nadmierna ingerencja instytucji UE w politykę wewnętrzną państw członkowskich, m.in. Polski i Węgier.

Podczas pierwszego dnia szczytu poruszono także kwestię budowy gazociągu Nord Stream 2.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Wzrosła liczba ofiar powodzi na Majorce

W powodziach na Majorce zginęło co najmniej 12 osób. Wcześniej informowano o 10 ofiarach. Miejscowa policji przekazała, że kolejne dwie osoby to prawdopodobnie Niemcy.

Powódź spowodował ulewny deszcz, który spadł we wtorek.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Prezydent Krakowa wygrał w sądzie z Łukaszem Gibałą

Prezydent Jacek Majchrowski prawomocnie wygrał w sądzie z Łukaszem Gibałą. Jak dowiedział się reporter RMF FM, Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił apelację Łukasza Gibały.

Proces między kandydatami na prezydenta Krakowa odbywał się w trybie wyborczym.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy