Reklama

Reklama

10 października 2018: Fakty dnia

Przedstawiamy wieczorne podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia w kraju i na świecie.

Prezydent powołał nowych sędziów SN. Wbrew NSA I SN

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę 27 osób na sędziów Sądu Najwyższego - 19 w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, siedem w Izbie Cywilnej i jednego sędziego w Izbie Karnej. 

Uroczystość mianowania sędziów w Pałacu Prezydenckim odbyła się bez udziału mediów. Wcześniej zabezpieczenia w tej sprawie wydały Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny. 

Czytaj więcej tutaj

Rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski ocenił, że  "niej jest dobry sygnał dla społeczeństwa, że w ten sposób można ignorować, lekceważyć, nie brać pod uwagę orzeczeń sądu". 

Reklama

Więcej przeczytasz tutaj

Timmermans ogłosił swoją kandydaturę na stanowisko szefa KE

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ogłosił, że chce być kandydatem na stanowisko szefa KE. Gdyby tak się stało, zastąpiłby na tym stanowisku Jean-Claude'a Junckera.

Europejskie partie już szykują się do walki o stanowisko przewodniczącego KE - najważniejsze w strukturach unijnych. Przypomnijmy, że niedawno swoją kandydaturę zgłosił szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej, Niemiec Manfred Weber.

Więcej na ten temat tutaj

Oxfam: Polska na 1. miejscu na świecie pod względem wydatków społecznych

Organizacja Oxfam opublikowała ranking państw pod względem działań podejmowanych na rzecz niwelowania nierówności. Zwycięzcą rankingu została Dania. Polska plasuje się na 20. miejscu, ale zajęła pierwsze miejsce na świecie w kategorii "wydatki społeczne". Z całą pewnością przyczynił się do tego m.in. kosztujący ponad 20 mld złotych rocznie program Rodzina 500 plus.

Czytaj więcej tutaj

Wypadek na Słowacji. Aresztowano drugiego Polaka

Sąd w słowackiej Żylinie postanowił, że drugi z polskich kierowców, którzy przed 10 dniami uczestniczyli w śmiertelnym wypadku w Dolnym Kubinie, trafi do aresztu. 

26-letni Łukasz K. jechał czarnym mercedesem z przodu ścigającej się kolumny.

Więcej na ten temat tutaj

Stabilizacja polskiej sceny politycznej? Nowy sondaż

W najnowszym sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" liderem jest partia rządząca z poparciem na poziomie 37 proc. Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska - zdefiniowana jako PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska - z poparciem na poziomie 30 proc. Z kolei na ruch Kukiz'15 zamierza głosować 10,1 proc. Polaków.

Do Sejmu wszedłby także SLD (7 proc. poparcia) oraz PSL (5,2 proc.).

Więcej tutaj

Czy Mackiewicz i Revol zdobyli szczyt? Jest amerykański raport

Dziennik "American Alpine Journal" opublikował raport ws. styczniowej wyprawy Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol na Nanga Parbat (8126 m). Polak zginął podczas schodzenia, a Francuzka została uratowana przez polskich himalaistów atakujących K2. 

Dokument zaczyna się od informacji, że 25 stycznia Mackiewicz i Revol dotarli na szczyt niedługo po zachodzie słońca.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy