Reklama

Reklama

10 listopada 2016 roku: Fakty dnia

Protesty na ulicach Stanów Zjednoczonych, kolejne zażalenie ws. ekshumacji smoleńskich i finał głośnej sprawy morderstwa - zobacz, co jeszcze przyniósł dzień. Prezentujemy przegląd wydarzeń z kraju i zagranicy.

Spotkanie Trump - Obama

W Waszyngtonie odbyło się spotkanie prezydenta Baracka Obamy i jego następcy Donalda Trumpa. Po trwającej półtorej godziny rozmowie miliarder wyraził podziw dla obecnego przywódcy Stanów Zjednoczonych. Amerykański prezydent życzył sukcesu Donaldowi Trumpowi.

Reklama

"Jest bardzo ważne, byśmy niezależnie od partii i preferencji politycznych zjednoczyli się i razem zmierzyli z wyzwaniami" - mówił Barack Obama. Podkreślił, że życzy Donaldowi Trumpowi sukcesu, "gdyż jego sukces będzie sukcesem Ameryki". Z kolei prezydent elekt stwierdził, że spotkanie z Obamą było dla niego zaszczytem. "Mam nadzieję na współpracę z panem prezydentem w przyszłości, mam nadzieję, że będzie mi służył radą. Powiedział mi o trudnościach i o wspaniałych rzeczach, które zostały osiągnięte" - podkreślił Trump.

"American horror story". Protesty w USA

W nocy ze środy na czwartek tysiące ludzi wyszły na ulice m.in. Nowego Jorku, Chicago, Waszyngtonu czy Filadelfii w proteście przeciwko wygranej Trumpa. Niektórzy demonstranci trzymali transparenty z napisem "To nie mój prezydent". Spłonęła flaga Stanów Zjednoczonych oraz kukła - podobizna Trumpa. Jest ok. 20 rannych i ok. 30 aresztowanych.

Doradca prezydenta elekta Donalda Trumpa, Rudy Giuliani nazwał protestujących "garstką mazgajów".

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Prezydent podpisał ustawę "Za życiem"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", która przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł - poinformowała PAP w czwartek Kancelaria Prezydenta. Ustawa wejdzie w życie na początku 2017 roku.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Kolejne zażalenie ws. ekshumacji

Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, złożył zażalenie na postanowienie Prokuratury Krajowej o ekshumacji ciała żony. Z dotychczasowych doniesień wynika, że zażalenia dotąd złożyło w sumie siedem rodzin, bliskich ofiar katastrofy.

W liczącym ok. 15 stron zażaleniu Paweł Deresz stara się podważyć decyzję prokuratury, powołując się na kilkadziesiąt paragrafów. "Jeśli decyzja prokuratury będzie negatywna, zaskarżę ją do sądu" - zapowiedział.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Wypadek w Piotrkowie. Jest zarzut dla dróżnika

Zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym postawiła prokuratura w Piotrkowie Tryb. dróżnikowi, który nie opuścił zapór, wskutek czego doszło do śmiertelnego wypadku na przejeździe kolejowym.

Zabójstwo Ewy Tylman. Akt oskarżenia

Adam Z. został oskarżony o zabójstwo Ewy Tylman. Prokuratura zamyka śledztwo w tej sprawie. Mężczyzna jest w areszcie od grudnia ubiegłego roku. Teraz będzie mógł rozpocząć się jego proces. Do tej pory miał zarzut dokonania zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Oznacza to, że przez swoje zachowanie godził się na śmierć Ewy Tylman. Jednak nie wiadomo czy taki sam zarzut znalazł się w akcie oskarżenia.

Radom: Znaleziono kolejne zwłoki kobiety

Ciało kobiety, wieku około 50-60 lat, znaleziono w czwartek rano w oczku wodnym na jednym z osiedli w Radomiu. Policja nie łączy jednak tego zgonu ze sprawą zabójstwa dwóch radomianek, o które podejrzany jest 29-letni mieszkaniec tego miasta.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Zandberg dla Interii: Polska jest dla wszystkich

"Jest naturalne, że będziemy się w Polsce różnić. Będzie lewicowe Razem, odwołujące się do tradycji PPS, będą konserwatyści, prawica, będą liberałowie. Demokracja to wielka wartość, bo dzięki niej te różnice nie prowadzą do przelewu krwi" - mówi w rozmowie z Interią Adrian Zandberg. "11 listopada wychodzimy na ulicę pokazać, że nie ma naszej zgody na nacjonalizm. Razem nie zgadza się na zawłaszczenie patriotyzmu przez zakapturzonych osiłków z racami i na terroryzowanie mieszkańców Warszawy" - podkreśla lider Partii Razem.

Pełną treść wywiadu Adama Drygalskiego z Adrianem Zandbergiem znajdziesz tutaj


Dowiedz się więcej na temat: 10 listopada 2016 roku: Fakty dnia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama